Sarkozy Davos'ta İsrail'i Yerden Yere Vurdu

Sarkozy Davos'ta İsrail'i Yerden Yere Vurdu

Elysee Sarayı'ndan ayrıldıktan sonra kaybolan Sarkozy Davos'ta ortaya çıktı, İsrail'i yerden yere vurdu..

Fransa Cumhurbaşkanlığı'nı kaybedince para karşılığı konuşmalar yapmaya başlayan Sarkozy , Davos 'ta 200 bin dolar aldığı İsrail li işadamlarına İsrail'i yerin dibine sokan bir konuşma yapınca olan oldu.
 
İLK KONFERANS
 
Bill Clinton ve Tony Blair gibi hitabet gücü çok yüksek siyasetçiler, aktif politikaya veda ettikleri günden itibaren oldukça dolgun ücretler karşılığında konferanslara konuşmacı olarak katılmaya başlamış ve bundan da hatırı sayılır paralar kazanmıştı. Bu iki lideri kendine örnek alan Sarkozy de Elysee Sarayı'ndan gönderilmesinin ardından ilk önemli konferans tecrübesini dünya liderlerinin ve işadamlarının bir araya geldiği Davos'ta yaşadı.
 
GİLAT'I AĞIRLAMIŞTI
 
Cumhurbaşkanlığı döneminde İsrail'e çok yakın duran, Hamas tarafından kaçırılan İsrail askeri Gilat Şalit'i Elysee Sarayı'nda ağırlayan Sarkozy'nin İsviçre'deki toplantıda da kendilerine yakın duracağını düşünen İsrailli işadamları 200 bin dolar ödeyerek Sarkozy'yi konuşmacı olarak Davos'a davet etti. Ancak konuşma hiç bekledikleri gibi çıkmadı. Sarkozy daha konuşmaya başlar başlamaz 'Filistin 'in anayurduna kavuşması Ortadoğu için tek barış yoludur' demesi salonda buz gibi bir hava estirdi. Fransız siyasetçi bununla da kalmadı. 'İsrail kendini duvarlarla çeviriyor' diyen Sarkozy, Tel Aviv yönetiminin içinde bulunduğu durumdan sorumlu olduğunu ima etti. Yaklaşan felaketin önlenebilmesi için bu duvarların yıkılması gerektiğini söyledi.
 
İSRAİLLİ İŞADAMLARI: "PARAMIZI GERİ VERİN"
 
İsrail basını iktidarı süresince kendisine uzak duran İsrail Başbakanı Netanyahu'dan intikam almak isteyen Sarkozy'nin bu yolu seçmiş olabileceğini iddia ederken konferansa katılan İsrailli işadamları ise Sarkozy'nin davet edilmesi için yaptıkları bağışın kendilerine iade edilmesini talep etti. Sarkozy kendisine yönelik homurtuları duymaya başlamasının ardından Zürih'te konferansın yapıldığı President Wilson Hotel'i hemen terk ederek olası bir skandala mahal vermedi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.