Savcı mı Siyasetçi mi?

Savcı mı Siyasetçi mi?

TGB'nin düzenlediği ''19 Mayıs Gençlik Buluşması'' kapsamında TSO Konferans Salonunda gerçekleştirilen programda yine konuştu...

Türkiye Gençlik Birliği'nin (TGB) düzenlediği ''19 Mayıs Gençlik Buluşması'' kapsamında Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Konferans Salonunda gerçekleştirilen kurultaya katılan Eminağaoğlu, yaptığı konuşmada, Anayasa değişikliği ve referanduma ilişkin görüşlerini aktardı.

Hükümeti eleştiren Eminağaoğlu, bu Anayasa değişikliğinin halka ''demokrasi, temel hak ve özgürlükler açılımı'' olarak sunulduğunu, 12 Eylül darbesinin izlerinin kaldırıldığı yönünde gösterildiğini öne sürerek, ''Ancak tam tersine 12 Eylül'den çekilen kopyalarla, kötü kopyalarla yeni bir 12 Eylül yaratılıyor, yeni bir 12 Eylül hukuku yaratılıyor. Ve işin ilginç tarafı, yeni 12 Eylül hukuku 12 Eylül'de bu sefer halkın karşısına, halkın oylarına sunulacak, ama Türk halkı 12 Eylül'de yeni 12 Eylül hukukuna elbette 'hayır' diyecektir'' diye konuştu.

Türk halkının, Türkiye Cumhuriyeti'ni kendi hukukuna sahip çıkarak verdiği hukuk mücadelesiyle kurduğunu ifade eden Eminağaoğlu, ''Türk halkı, herhalde bu hukuku ortadan kaldıran bir Anayasa değişikliğine, bu hukukuna yapılan saldırıya 'evet' demeyecek bir halktır'' dedi.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi ve Tüm Öğretim Elemanları Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Alpaslan Işıklı ve Atatürkçü Düşünce Derneği eski genel sekreteri Suay Karaman'ın aralarında bulunduğu bazı kişilerin de konuşma yaptığı toplantı sonunda, TGB Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya, kurultayın 8 maddelik sonuç bildirgesini okudu.
19 Mayıs Gençlik Buluşması programa 15 ilden yaklaşık 400 TGB üyesi gencin katıldığı belirtildi.

Toplantının ardından, programa katılanlar, TSO önünden Cumhuriyet Meydanına doğru yürüyüşe geçmek istedi. Emniyet yetkilileri, TGB yetkililerini yürüyüş için izinlerinin olmadığı konusunda uyardı. İznin sadece meydanda basın açıklaması için olduğunu belirten yetkililer, TGB yetkililerine slogan atılmadan, pankart açılmadan meydana kadar yürüyüşe izin vereceklerini iletti.

Bunun üzerine grup, sessiz bir şekilde meydana doğru yürüyüşe geçti. 
Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı yürüyüşün ardından TGB Genel Başkanı İlker Yücel, Cumhuriyet Meydanında basın açıklaması yaptı. Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Sivas'ta 19 Mayıs Gençlik Buluşmasını gerçekleştirdiklerini belirterek, ''Cumhuriyetimize ve geleceğimize sahip çıkıyoruz. 91 yıl sonra, Mustafa Kemal ve arkadaşlarının gösterdiği aynı inanç ve kararlılığı taşıyarak Sivas'ta toplandık. 91 yıl önce yapılan tarihi Sivas Kongremizde olduğu gibi 8 madde altında kararlarımızı topladık'' diye konuştu.

Yücel'in açıklamasının ardından TGB Sivas Şubesi üyesi bir grup genç, milli mücadelenin anlatıldığı tiyatro gösterisi sundu.

Basın açıklamasının ardından dağılan grubun otobüslerle Malatya'ya gideceği belirtildi.

 

Etiketler :