SBS puanları yanlış mı hesaplandı?

SBS puanları yanlış mı hesaplandı?

SBS puanlarının yanlış hesaplandığı iddialarına ilişkin Milli Eğitim Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), SBS puanlarında yanlış hesaplama yapılmadığını bildirdi.

MEB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamada, bugün basında ''SBS sonuçlarının hatalı olduğu doğrulandı'' başlıklı haberin yer aldığı ifade edildi.

Haberde ''hiperaktif çocukların 2008-2009 ve 2010 SBS sonuçlarının hatalı hesaplandığının'' iddia edildiği ve ''açılan dava sonucunda öğrencilerin aldığı puanların yeniden düzenlendiğinin'' belirtildiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Haberde iddia edildiği gibi SBS puanlarında yanlış hesaplama yapılmamıştır. Kaldı ki Milli Eğitim Bakanlığı dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan öğrencilere uygun sınav ortamını sağlamakta, bu özel öğrenciler tek kişilik salonlarda sınava alınmaktadır. Ayrıca Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin, sınavda özür durumlarına uygun hizmet alabilmeleri amacıyla öğrencinin eğitim gördüğü okulun müdürlüğünün bağlı bulunduğu Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürlüğüne müracaat etmesi de zorunludur.''

Yılsonu Başarı Puanı hesaplamasında motivasyon sağlanması amacıyla kaynaştırma öğrencilerinin, diğer öğrencilerden ayrı değerlendirildiği belirtilen açıklamada, haberde bahsi geçen öğrencinin ise hiperaktivite tanısıyla sınava alındığı, kaynaştırma öğrencisi olmadığı için sınavının diğer öğrencilerle birlikte değerlendirildiği ifade edildi.

Ancak velinin, çocuğunun kaynaştırma öğrencisi kategorisinde değerlendirilmesini istediği ve bu yönde talepte bulunduğu bildirilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''Talep, zihinsel engelli olmayan bir öğrenci bu kategoride değerlendirilemeyeceği için uygun görülmemiştir. Veli bunun üzerine yargıya başvurmuş ve öğrencinin Yılsonu Başarı Puanı'nın yeniden hesaplanmasını istemiştir. Mahkeme kararıyla hiperaktivite bozukluğu olan bu öğrencinin puanının Özel Eğitim/Kaynaştırma öğrencisi gibi değerlendirilmesi istenmiş olup, öğrencinin puanı karara uygun olarak yeniden hesaplanmıştır. Ancak MEB Eğitim teknolojileri Genel Müdürlüğü mahkeme kararına itiraz edecektir.'' AA

Etiketler :