'Seçime var eğitime yok' haberine yalanlama

'Seçime var eğitime yok' haberine yalanlama

Milli Eğitim Bakanlığı, bugün bir gazetede yer alan 'Seçime var eğitime yok' başlıklı haberin tümüyle gerçek dışı olduğunu belirterek, Altındağ ilköğretim Okulu'nda geçen hafta kaloriferin yandığını bildirdi

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Milliyet gazetesinin birinci sayfasında manşet olarak verilen 'Seçime var eğitime yok' başlıklı haberin tümüyle gerçek dışı olduğu vurgulandı.

Haberle, mahalli seçimlere doğru hükümetin en başarılı olduğu sosyal devlet anlayışı ve eğitimin karalanmaya çalışıldığı kaydedilen açıklamada, "İzmir'in Bornova ilçesi Altındağ İlköğretim Okulu'nda kaloriferlerin yakılmadığı için, öğrencilerin okula gidemedikleri iddia edilmekte ve yapılan zorlama yorumlarla seçmene var eğitime yok yargısı yerleştirilmektedir." denildi.

Açıklamada, Altındağ İlköğretim Okulu'nda geçen hafta (16-20 Şubat 2009) kaloriferlerin yandığı, 20 Şubat 2009 Cuma günü öğleden sonra yakıtın bittiğinin okul idaresi tarafından anlaşıldığı ve Pazartesi (23/09/2009) günü yakıtın gelmesinin ardından, öğleden sonra kaloriferlerin yandığı kaydedildi.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi: "Haberde uygulanacak ana unsur, kaloriferin yarım gün yanmamış olmasıdır. Bu haliyle haber değeri bile tartışılacak haber; isimsiz veli görüşmeleri ile esasında ise basit gazetecilik hilesi yapılarak, baştan sonra zorlama yorumlarla okuru - herkese bedava kömür veriyorlar ama okulları unutuyorlar- şeklinde düşünmeye zorlamaktadır. Kısacası İzmir'in bir ilçesinde bir okulun kaloriferinin yarım gün yanmamasından birilerine siyasi rant oluşturma çabası açıkça gözlenmektedir. Nitekim haberin bütünü okunduğunda haber kendi kendini yalanlamakta ve dün yakıtın geldiği ve kaloriferlerin yandığı ifade edilmektedir.

Milliyet gazetesi gibi ülkemizin saygın bir gazetesinin böylesine basit bir olayı büyütmesi, seçim öncesinde, muhalefete pirim çıkarma ve hükümeti gözden düşürme gayreti olarak algılanabilir."

Kaynak:Haber Kaynağı