Selvi'nin ciddiyet aşkı  İsrail aşkı mı?

Selvi'nin ciddiyet aşkı İsrail aşkı mı?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, Başbabakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos'ta ortaya koyduğu duruşu eleştirdi.

CHP'li Selvi: "Uluslararası ilişkiler ciddiyet ister''

CHP Genel Başkanı Cevdet Selvi, Başbabakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos'ta ortaya koyduğu duruşu eleştirerek, "Kişisel tavırlar hoş da gelse, cazip gibi de görünse uluslararası ilişkiler ciddiyet ister ve bir ülkenin, devletin politikası çerçevesinde hareket etmek ister" dedi.


CHP Bursa il teşkilatının sivil toplum örgütleriyle birlikte düzenlediği, 'Krize Çözüm Kurultayı'na katılan Selvi, gazetecilerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Davos Dünya Ekonomik Forumu'ndaki davranışı konusundaki sorularını cevapladı. Devlet ilişkilerinde duygusal davranışla gidilecek fazla yer olduğu kanaatinde olmadığını belirten Selvi, Başbakan Erdoğan'ın Davos'taki tutumunun seçim öncesi yeni bir çıkış olarak kullanıldığını ileri sürdü. Bu ve benzeri olayların Türkiye'de alkışlanabileceğini, ancak sonucunun ne olacağına ciddiyetle bakmak gerektiğini savundu.

Selvi, şunları söyledi: "Türkiye'nin dış politikada kendine özgü bir kırmızı çizgisi, duyarlılık gösterilmesi gereken konuları kalmadı. O nedenle diliyorum, o hamasi nutuklar ülke yararına olabilsin. Devletlerin, devlet adamlarının, üst düzey sorumluluk ve görev almış siyaset adamlarının sorumluluğu çok büyüktür. Kişisel tavırlar hoş da gelse, cazip gibi de görünse uluslararası ilişkiler ciddiyet ister ve bir ülkenin, devletin politikası çerçevesinde hareket etmek ister. Tevrat'tan birtakım örnekler vermesi, işte bir kahramanlık gösterisinde bulunması saman alevi gibi gelip geçicidir, ama devlet ilişkileri uzun sürelidir. O bakımdan dilerim, yararı olsun, dilerim olumsuz bir sonuç vermeyecek bir noktaya düzeye gelmesin.''


Başbakan Erdoğan'ın tavrını 'hayret verici' bir tavır olarak nitelendiren Selvi, "Diplomatlar özel yetişmiş insanlardır, her devletin itibar gösterdiği insanlardır. Onlar duygusal davranmazlar; o devletin politikaları çerçevesinde geleceği de düşünerek, sonucunu da hesap ederek dikkatli ve sorumluluk içinde görevlerini yaparlar. Sayın başbakanın dediği gibi eğer diplomatlar işe yaramıyorsa bu kadar insanı yetiştirmeye hiçbir devlet, hiçbir ülke gayret göstermez" diye konuştu.


habervaktim

Bu haber toplam 589 defa okunmuştur