Şemdinli'yi 'işgal' planının detayları

Şemdinli'yi 'işgal' planının detayları

Şemdinli'yi ele geçirip 'devlet kurduk' mesajı vermek isterken bozguna uğrayan terör örgütünün 10 ay önceden hazırladığı plana ulaşıldı.

PKK'nın Şemdinli'ye bayrak dikme planının detaylarına ulaştı. 3 ayrı grup oluşturan teröristler, 10 ay önce ilçeye sivil kıyafetlerle sızarak mayın döşedi ve doçkaları gömdü. Planları deşifre olan hainler, 10 gündür Goman dağında helikopter ve F16'ların ateş çemberinden kurtulamıyor.

Şemdinli'yi ele geçirip 'devlet kurduk' mesajı vermek isterken bozguna uğrayan terör örgütünün 10 ay önceden hazırladığı plana ulaşıldı.

İstihbarat birimlerinden alınan bilgiye göre, ilçede sivil halkla emniyet güçlerini karşı karşıya getirip 'Arap Baharı' görüntüsü altında halk ayaklanması çıkarmak isteyen terör PKK, İran'daki Şehidan kampında 500'tan fazla teröristi eğitime aldı.

4 GRUP OLUŞTURDULAR

Şemdinli'ye saldırı için 10 ay önceden hazırlıklara başlayan terörist grubun sabotaj, saldırı, destek ve keşif olmak üzere 4 grup oluşturup görev paylaşımı yaptığı tespit edildi.

Keşif grubu, sivil kıyafetlerle Şemdinli'ye sızıp, saldırı anında mayınlanacak güzergahları ve uzun menzilli doçka uçaksavar gibi silahların yerleştirileceği yerleri belirledi. Polis ve jandarma istihbarat birimleri, sızan teröristlerin geçiş güzergahı ile ikmal yollarına mayın döşediği ve araziye de çok sayıda doçka uçaksavarlar gömdüğü bilgisine ulaştı.

PKK'nın büyük bir saldırı hazırlığında olduğu istihbaratını alan güvenlik güçleri teröristlerin döşediği mayınları imha ederken, doçkaları da ele geçirdi. İlçeyi ele geçirecek saldırıdan önce vatandaşlar teravihden çıkarken, güvenlik güçlerine ateş ederek halkın katledildiği propagandasını yapmayı planlayan örgüt ilk amacına ulaşamadı. Asker ve polisin sağduyulu hareket etmesi, şehre sızan teröristlerle fitili ateşlenmek istenen planın ilk aşamasını boşa çıkardı.

MEHMETÇİK AÇIK ARAZİDE VURDU

Keşif grubunun zemin hazırladığı planı, saldırı, sabotaj ve destek grubu gece uygulamak için harekete geçti. İnsansız hava aracı Heronlarla günler öncesinden takibe alınan 500'den fazla terörist, ilçeye saldırı başlattı. Polis ve jandarma zamanında aldığı güvenlik önlemleriyle PKK'lıları püskürttü. Yaklaşık 10 bin güvenlik görevlisinin alarma geçmesi ve anında harekete geçen askerin teröristleri arazide karşılaması Şemdinli'ye bayrak dikme girişimini bitirdi.

PKK SINIR İÇİNDE EN BÜYÜK KAYBI VERDİ

Güvenlik güçleriyle teröristler arasında çatışma şiddetlenince PKK'lı destek grubunun da bölgeye geldiği öğrenildi. Goman dağına çekilmek zorunda kalan teröristler havadan F16'lar ile Kobra ve Skorsky helikopterleriyle ablukaya alındı. Teröristlerin 10 gündür helikopterlerin kaçış yollarını ateş altına alması nedeniyle kuşatmadan çıkamadığı belirtildi.

PKK'lı grubun Kandil'den gelen 'Ölene kadar savaşın' emrini uyguladığı yönündeki iddiaların ise doğru olmadığı anlaşıldı. İlk tespitlere göre, ateş çemberine alınan teröristlerin yüzden fazla kayıp verdiği öğrenildi. Öldürülen terörist sayısının daha da artabileceği kaydedilirken, örgütün sınır içi bir operasyonda şimdiye kadarki en büyük kaybı verdiği belirtildi.

Psikolojik üstünlüğü tekrar kazanma çabası

Ankara Strateji Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özcan, PKK'nın Şemdinli'deki sızma girişimi ile özellikle iç kamuoyuna ve uluslar arası kamuoyuna mesaj vermeye yönelik ciddi çabaları olduğunu söyledi. 'PKK özellikle psikolojik anlamında bir üstünlük elde etmeye çalışıyor' diyen Özcan, 'Psikolojik üstünlüğü tekrar alanda kaybetmeye başladığı anda karşı tarafa hem zayiat verdiren hem de psikolojisini bozacak ama özellikle ve kendi tabanında psikolojik üstünlük sağlayabilecek bir adım atmaya çalışıyor' dedi.

Devlet kuruyoruz mesajı vereceklerdi

Terör ve Güvenlik Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mahmut Akpınar ise PKK'nın Şemdinli'de fiili bir durum oluşturmak istediğini söyledi. 'PKK Türkiye sınırları içinde de bir yerleşim yerini ele geçirdi diyerek dünya kamuoyuna böyle bir mesaj vermek isteyecekti' diyen Akpınar, şöyle konuştu: 'PKK taraftarlarına ya da Kürt kamuoyuna 'Bakın biz Kürt devletini kuruyoruz ve hızla da yaklaşıyoruz bizim yanımızda yer alın diğer Irak ve Suriye'deki Kürt halkına da büyük Kürt devletinin kurulacağına dair mesaj vermekti. 'PKK'nın hedefi halkla güvenlik güçlerini karşı karşıya getirmek, güvenlik güçlerinin bir şekilde kan dökmesine, katliama sebep olmak' dedi.

Suriye'deki durum PKK'ya cesaret veriyor

Stratejist Mesut Ülker ise terör örgütünün bölgedeki halkın Suriye'de yaşananlardan etkilenmesi amacıyla bu konuda operasyonlar ve kışkırtmalar yaptığını belirterek şunları söyledi: 'Suriye ve Irak'taki hareketlenmeler Türkiye'nin aynı şekilde hareketleneceğini göstermez. Türkiye'de öteden beri devam eden mücadele var. Türkiye terörle mücadelesini kararlılıkla sürüyor. Ve bu da PKK'ya büyük anlamda kan kaybettirdi. Terör örgütü Suriye'deki olaylardan faydalanmaya çalışacaktır. Suriye'de kaos ve kargaşa devam ediyor. Esed 'Düşmanınım düşmanı dostumdur' anlayışı ile hareket ediyor. Esed o bölgede PKK güçlerini ve onları destekleyenlere büyük ölçüde destek sağlıyor. Türkiye'yi güç durumda bırakmak istiyor. Ama Türkiye bu süreci en iyi şekilde sürdürüyor.'

Bayrak dikmeye gelen PKK'yı Şemdinli ihbar etti

Terör örgütü PKK'nın Arap Baharı'ndan esinlenerek Şemdinli'yi ele geçirmek amacıyla gerçekleştirdiği baskın planından önceden haberdar olan güvenlik güçlerine, Şemdinli halkının da teröristleri ihbar ettiği ortaya çıktı. Polis merkezleri ile jandarma karakollarına ilçenin köy ve mezraları ile şehir merkezinden PKK'lı teröristlerin sızma girişimiyle ilgili yüzlerce ihbar geldiği öğrenildi. İstihbarat kaynakları, PKK ile ilgili ihbarların terörist grubun sızma girişiminden birkaç gün önce yoğunlaştığına dikkat çekerek önlemlerin buna göre arttırıldığını belirttiler. Halkın teröristleri ihbar etmesini değerlendiren uzmanlar, 'PKK'nın Şemdinli'de bile halk desteği yok' dedi.

PKK'NIN HALK DESTEĞİ YOK

PKK'lıların halk ayaklanması çıkarmak amacıyla gerçekleştirdiği baskın öncesi terörist hareketlerinin görüntüleri insansız hava araçları Heronların gönderdiği görüntülerle tespit edilmişti. Bilge Adamları Stratejik Araştırma Merkezi (BİLGESAM) Başkanı Emekli Deniz Kurmay Albay Doç. Dr. Atilla Sandıklı da, güvenlik güçlerinin Şemdinli'de çok etkili bir istihbarat elde ettiğini söyledi. 'Bölgeden aldığımız bilgilere göre Şemdinli'de yaşayan Kürt vatandaşlarımız da oldukça geniş geniş şekilde istihbarat vermiş güvenlik güçlerine' diyen Sandıklı, şunları söyledi: 'Bu açıdan baktığınızda terör örgütünün Şemdinli'de dahi yeterli halk desteğini bulamadığı görülüyor. Halkın PKK terör örgütüne karşı artık güvenlik güçlerine karşı daha rahat işbirliğine girdiklerini görüyoruz.'

Yeni Şafak

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem