Şenol Güneş: Sihirbaz değilim

Şenol Güneş: Sihirbaz değilim

Bursaspor teknik direktörü Şenol Güneş, takımın son durumu, gidecek kalacak oyuncular ve beklentilerle ilgili konuştu.

Bursaspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, Kartepe kampında soruları yanıtladı.

Yeni sezon çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Teknik Direktör Şenol Güneş, "Kampın ilk dönemini Bursa'da geçirdik. Bursa'da hem tanışma hem de testler yaptık. Bu testlerde dayanıklılık ve kuvvet testleriyle genel durumu görmeye başladık. Yazın verilen programın devamını sağladık. Kartepe'ye gedik. Kamp yeri çok güzel. Havalar çok güzel. Bunaltıcı ve sıcak değil. Çok iyi bir çalışma ortamı var. Arkadaşların niyeti ve katılımı çok iyi.

Fizik gücümüzü arttırırken genel temel değerleri vermeye çalışıyoruz. Oyun anlayışında hem de davranış eksikliklerini gidermeye çalışıyoruz. İşin başındayız. Ama şu an olumlu. Genç oyuncularımız var. Geç gelen oyuncuların performansı geride olduğu için ayrıca çalışıyoruz. Özellikle Taiwo ve Frey fizik olarak geri planda. Hem takımla hem de takımdan ayrı çalışacaklar. Ciddi bir sakatlık olmadan çalışmalar devam ederse kamp dönemi olumlu olur diyorum" diye konuştu.

"KAFAMIZI KUMA GÖMEMEYİZ"

Mevcut kadroyla hedefe ulaşıp ulaşamayacakları konusunda yöneltilen soruyu yanıtlayan ve "Kendi gerçeklerimizi görmek durumundayız" diyen Şenol Güneş sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kafamızı kuma gömemeyiz. Geçen yıl takım neredeydi ne yaptı ve bu sene nasıl yansır bunu göreceğiz. Biz çalışıyoruz. En iyi sonucu almak istiyoruz. Yönetim kurulunun da bir takdiri var. O bakımdan geçen sene beklentilerin çok büyük olan bazı futbolcuların beklentilere cevap verememe sıkıntısı vardı. Bunu paylaştık. Bir takım değişim olabileceği sinyali vardı ancak o da şu anda yok. Ya o oyuncuların performanslarını arttıracağız ya da gönderip yenilerini almamız gerekiyor. Şu anda gönderme sıkıntımız olduğu için kalmalarını ve çalışmalarını zorluyoruz. Biz daha çok eldeki oyunculaınperformanslarını yukarı çıkarmak istiyoruz. Elimizde iyi bir kadro var. Üst sıraları zorlayabileceğimizi düşünüyorum."

"TÜRK KALECİ BEKLENTİM VAR"

Kaleci Frey ve sol bek Taiwo ile ilgili düşüncelerini söyleyen tecrübeli teknik adam, "Kalede Frey ile ilgili kanaatimi söyledim Kendisiyle de konuştum. Çok geride. İleride olur mu bilmiyoruz ama normalde Türk kaleci beklentim var. Sol tarafta da yeni oyuncular aldık. İdeal oynayan oyuncu Taiwo'ydu. Fizik olarak hazır değil. Onun yüklenmeye ihtiyaç var. Kazanabilir miyiz bilmiyorum. Geçen yıl yaptıklarının karşılığı olarak yeni oyuncu düşünmüştük. Savunmada da Civelli var. Ama o daha katılımcı ve istekli. Bunların performansını arttırabilirsek iyi. Ama arttıramazsak sıkıntı yaşarız. Kulübün genel sıkıntıları olduğu için tek çözüm yolu eldeki kadroyu zorlamak. Sıkıntılarımız da artılarımız da var. Kadro takım olarak daha üzerine koyabileceğini bekliyorum" şeklinde konuştu.

"ÇOK SEBEBİM VARDI"

Bursaspor'u seçmek için çok sebebi olduğunu dile getiren Güneş, "Bursaspor için iki defa gelişme oldu. Rahmetli Başkan İbrahim Yazıcı döneminde. İkisinde de olmadı. Bir yıl çalışmamayı düşünüyordum. O süreçte Türkiye dışında düşünüyordum. Olmadı. Türkiye içinde baktığımızda ya Trabzonspor, ya Bursaspor, ya Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş'tan biri. Hangisi derseniz benim karakterime, idealime en uygunun bu olacağını düşünüyordum. Kısmet işi.

Çok planlayarak yapmıyorsunuz. Bu üçüncü teklifti. Belki o günkü şartlar içinde ben evet demek durumunda kaldım. Evet deyince nasıl olduğunu ne olduğunu düşünmek istemiyorum. Ama Bursaspor'u seçmek için çok sebebim vardı. Bir tanesi Bursaspor'un beş büyükten biri olması. Her antrenörün camia olarak çalışabileceği bir yer. Evet sıkıntılar olabilir ama lige bakarsananız en iyi takımlardan ve en güzel şehirlerden birinde çalışacağım" dedi.

"YAKALIM MI YOKSA DÜZELTELİM Mİ?"

Şikayetçi olmanın sorunları çözmeyeceğini dile getiren Güneş şöyle devam etti:

"Ortada mevcut bir durum var. Bunu yakalım mı düzeltelim mi? Sorunu çözelim mi yeni sorun mu çıkaralım? Yönetim, taraftar, teknik heyet, oyuncu nasıl katkı yaparımı düşünmeli. Sıkıntıların başka boyutlara yansıdığını gördüm. Eldeki oyunculara para vermeden yeni oyuncu alırsanız hem eldekini hem de yeni oyuncuyu kaybedersiniz. Doğrusu bu değil ama gerçek. Devamlı oynayan oyuncuya para vermeyip yeni oyuncu alamazsınız. Önce eldekiler çözümlenmeli. Zorluklar çıkınca mevcut bazı sorunlu oyuncular da devreye girince yeniden uygulama yapmak durumunda kaldık. Taraftar da bunu bilmeli. Şikayetçi olabilirsin ama bu işi çözmez. Büyük bir camianın, şampiyon olmuş bir camianın bunları tolore etmesi gerekiyor. Daha çok anlayış bekliyorum. Oyuncuların hiç bir günahı yok. Onlar hem kendisini hem de Bursaspor'u temsil ediyor. Düşüncelerimizi yeri gelince açıklarız. Taraftar katılmayabilir ama bu takıma zarar vermemeli. Bunları düzeltirsek performansı arttırabiliriz. Ben de isteyeceğim, taraftar da isteyecek, oyuncu da. Dünyanın en üst seviyede oyuncuların olduğu Brezilya kendi seyircisi önünde darmadağan oldu. Gerçekleri iyi bileceğiz, sahiplenerek onu düzelteceğiz. İstemek yetmiyor. Hep isteklerimizin karşılığını bulamayız. Mazaret sunmayı da doğru bulmuyorum. Bir iki ay sıkıntımız var deniyor. Daha sonra çok daha rahat ve imkanlarımız var deniyor. Bu sıkıntıya göğüs germemiz gerekiyor."

"SİHİRBAZ DEĞİLİZ"

Bursaspor'da ürettiklerinin çok önemli olduğunu belirten Şenol Güneş, "Bu işi seviyoruz. Bursaspor'da tepede bir yerde olduktan sonra bırakmam ideal olur. Benim heyecanım varsa devam ettiririm. Benim Bursaspor'daki ürettiklerim çok önemli. Daha fazla çalışma heyecanı duyuyorum. Her oyuncuya bir şey katabilmek istiyorum. Bursaspor'un büyük takım havasını sağlamak istiyorum. Sihirbaz değiliz ama bunları yaparsak mutlu olurum. Şehirde sevilen insan olmak, güler yüz görmek beni mutlu eder. Bundan güzel bir keyif yok. Halkın sevgisini burada görüyorum. Yeni bir sinerji oluşturmaya çalışıyorum. Zaman zaman başarılı olmanız büyüklüğünüzü göstermez. Camianın başarısı tüm duyguları içine alan ve sürekli hale getiren yapıyı oluşturmalı. Bursa'da herkes Bursaspor için yanıp tutuşuyor. Bu duyguları ortak hale getirmeliyiz. Burada bir takım var onu nasıl yukarıya çıkarırız bunu düşünmemiz gerekiyor ve ortak hareket edilesi gerekiyor" diye konuştu.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.