Hastalara 'branş' sınırlaması

Hastalara 'branş' sınırlaması

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), hastaların 'aynı branşta' birden fazla sağlık kuruluşuna gitmesinin önünü kesmek için sınırlama getiriyor.

1 Nisan'da başlayacak düzenleme ile hastalar 10 gün içinde aynı branşta başka bir sağlık kuruluşuna gidemeyecek.

Bu arada Ankara'da 14 hastaneyi denetleyen SGK ekipleri, sahte küpür, sahte ilaç raporu, sahte reçete, sahte doktor kaşesi ile ilaç yazılması gibi usulsüzlükler nedeniyle yaklaşık 2.5 milyon YTL kurum zararı tespit etti ve bir hastane hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. SGK Başkanı Fatih Acar, düzenlediği basın toplantısında 2008 yılında gerçekleştirdikleri çalışmaları anlatırken, 2009 yılına ilişkin hedeflerini dile getirdi.

Acar, geçtiğimiz yıl 26 yıldır yapılamayan Sosyal Güvenlik Reformu'nun sıkıntısız, sorunsuz ve sancısız hayata geçirildiğini belirterek, bununla birlikte birçok yasanın yürürlüğe girdiğini hatırlattı. Acar, SSK ve Bağ-Kur primlerinin yeniden yapılandırılması kapsamında 14.6 milyar TL'lik kurum alacağından 6.6 milyar TL'nin tahsil edildiğini söyledi.

Acar, bürokrasinin kaldırılması çalışmaları kapsamında geçici iş görememezlik ödeneklerinin PTT şubeleri aracılığıyla ödenmesine başlandığını, sağlık karnelerinin kaldırıldığını, Bağ-Kur kaydı olmadığına dair yazıların internet ortamında alındığını bildirdi. Fatih Acar, kaçak işçi çalıştırılmasına yönelik yapılan incelemeler sonucunda kayıtdışı çalışmalarından dolayı 136 milyon TL tutarında prime esas kazanç ile 74.8 milyon TL tutarında idare para cezası uygulandığını anlattı. Pilot bölge olarak seçilen Ankara'da 14 hastaneyi denetleyen SGK ekiplerinin sahte küpür, sahte ilaç raporu, sahte reçete, sahte doktor kaşesi ile ilaç yazılması gibi usulsüzlükler nedeniyle yaklaşık 2.5 milyon YTL kurum zararı tespit ettiğini ve bir hastane hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulduğunu kaydeden Acar, sağlık camiasına seslenerek, "İçimizdeki çürük elmaları hepbirlikte ortadan kaldırmalıyız" dedi. Acar, 2009 yılında aylık bağlama sürelerinin 3 aydan aya indirileceğini, 2010 yılında ise bu sürenin 1 haftaya düşürüleceği müjdesini verdi.

Toplantı sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Acar, hastaların 'aynı branşta' birden fazla sağlık kuruluşuna gitmesinin önünü kesmek için düşünülen düzenlemenin seçim sonrasına bırakıldığı yönündeki eleştirilerin hatırlatılması üzerine, "10 günlük süre sınırlamasının seçimle bir ilgisi yoktur. Sağlık Uygulama Talimatı kapsamında sağlık sunucularının alt yapı sıkıntıları bulunduğu için düzenleme 1 Nisan'a ertelenmiştir. Asla insanların, hastaların mağduriyeti sözkonusu değildir. Bu düzenleme bilimsel veriler ışığında ve bilim heyetinin raporları doğrultusunda yapılmıştır. Acil hastaları ve kontrol işlemleri 10 günlük sınırlamanın dışındadır. Biz keyfi olarak hastane hastane dolaşarak kurum faturalarının şişirilmesini önlemek için bu uygulamayı düşündük" şeklinde konuştu.

Acar, muadil ilaçlarla ilgili alınan kararların Türk Eczacılar Birliği'nin görüşleri doğrultusunda yeniden değerlendirildiğini belirterek, amaçlarının gereksiz ilaç kullanımının önüne geçmek olduğunu kaydetti. Acar, tansiyon hastalarını mağdur edecek bir uygulamanın da sözkonusu olmadığını sözlerine ekledi.
Toplantının ardından SGK Başkanı Fatih Acar ile TOKİ Başkanı Erdoğan anlaşma protokolü imzaladı. Protokol kapsamında TOKİ SGK'ya hizmet binaları yapacak.