Sıfır noktasına 'vur' yetkisi

Sıfır noktasına 'vur' yetkisi

Türkiye'ye geçmeye çalışan Suriyeli sığınmacıların ateş altında kalması ya da doğrudan hedef alınmaları halinde, askere 'vur' emri verilecek.

Suriye'nin kuzeyinde Güvenli İnsani Bölge için görüşmeler sürerken, Türkiye sınırına gelmeye çalışan sığınmacıları da yine Mehmetçik koruyacak. Sınırdaki komutanlar, sığınmacıların ateş altında kalması ya da doğrudan hedef alınmaları durumunda askere "vur" emri verebilecek.

IŞİD-YPG/PYD çatışmalarının sürdüğü Suriye sınırında sığınmacıların hareketi hem sahadaki istihbarat elemanları, hem de sınır ötesinde uçuş yapan İHA'larla izleniyor. Savaştan kaçan sivillerin sınıra hareketi takip edilerek, her detay sınırdaki komutanlara aktarılıyor. Suriye sınırının hemen birkaç yüz metre ötesindeki çatışmalar izlenirken, sığınmacıların ateş altında kalmasından korkuluyor. Ankara'nın, sınır güvenliği ile ilgili gerçekleştirilen toplantılarda bütün bu detayları ele alarak, benzer kriz durumlarında nasıl bir yol izleneceğini de gözardı etmediği belirtiliyor.

TSK, sınıra gelen sığınmacıların ateş altında kalmaları durumunda sivillerin zarar görmesini engellemek için, sınır hattından karşı mevzilere ateş edecek şekilde bekliyor. Sığınmacılara yönelik bir ateş sınırdaki Türk askerine etki edebileceği için, angajman kuralları kapsamında karşıdaki terör gruplarına misliyle karşılık verilebilecek. Türk askerine herhangi bir ateş gelmese bile, askerin zarar görme ihtimali yüksek olduğu için karşıdaki terör gruplarına müdahale edilebileceğine dikkat çekilirken, böyle bir durumda sığınmacıların da hedef alınmasının önlenmiş olacağı vurgulanıyor.

Bu arada dün Suriye'den gelen bir havan mermisi, Şanlıurfa'da sınırın 400 metre Türkiye tarafına düştü. Atışın yapıldığı noktaya angajman kuralları çerçevesinde ateş açılarak karşılık verildi. Sabah

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.