Sigara her derdin anası

Sigara her derdin anası

Siagara, 50 kronik hastalık ve 20'ye yakın kanser türüne yol açıyor.

Eskişehir Özel Birleşik Sağlık Kurumları (BSK) Anadolu Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülsüm Duç Erol, sigaranın 50 kronik hastalık ile 20'ye yakın kanser türüne sebebiyet verdiğini söyledi.

'7 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü' münasebetiyle bir açıklama yapan Dr. Gülsüm Duç Erol, günümüzde sigara tüketiminin en önemli halk sağlığı sorunlarından birisi olduğunu belirterek, "Sigara, dünyanın en güçlü endüstrisi tarafından saldırgan reklam ve promosyon taktikleri ile satılan, yüksek bağımlılık yapıcı etkiye sahip ve sadece kullanana değil, maruz kalana da zarar veren bir sağlık sorunudur. Ülkemizde 17-20 milyon sigara içicisi bulunmaktadır. Son yıllarda sigara içiciliği ilköğretim çağlarına kadar düşmüştür" dedi.

Sigara dumanında nikotin, katran ve zehirli gazlar bulunduğunu anlatan Erol, "Katran maddesinin içinde yaklaşık olarak 4 bin kimyasal bileşik vardır ve bunların çoğu zehirlidir. Bunlardan 43 tanesinin de kansere yol açtığı bilinmektedir. Zehirli gazlardan en önemlisi olan karbonmonoksit, kanın oksijen taşıma kapasitesini azaltır, nikotin ise bağımlılık yapar. Sigara içiminin etkilemediği organ yoktur. 50 kronik hastalık ve 20'ye yakın kanserin nedenidir. Tüm kanserlerin yüzde 30'unun, akciğer kanserinin ise yüzde 90'nın esas nedenidir. Solunum sistemi hastalıklarından kronik bronşit ve anfizeme yol açar. Doğal savunma sistemini bozarak enfeksiyon riskini artırır. Akciğer kanseri dışında soluk borusu, gırtlak, ağız, dil, dudak, yemek borusu, mide, pankreas, mesane, böbrek ve rahim kanserine yol açabilir. Ciltte bozulma, diş ve diş eti hastalıklarına neden olabilir. Kalp ve damarlarda da yarattığı tahribat sonucu kalp krizi, tansiyon yüksekliği, beyin felci riskini artırır. El ve ayak kesilmesine karşı gidebilen kılcal damar tıkanıklığı yapabilir. Sigara dumanına maruz kalan çocuklarda akciğer verimi ve fonksiyonu azalır, solunum sistemi enfeksiyon riski artar. Hamileliğinde sigara içenlerin bebekleri yüzde 10-15 eksik kilolu doğabileceği gibi, zeka geriliği de görülebilir. Görüldüğü gibi sayısız zararları bulunan sigaranın bırakılması sağlıklı bir ömür sürmek için yapılabilecek en doğru harekettir" diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 528 defa okunmuştur