Şike süreci karışmaya devam ediyor

Şike süreci karışmaya devam ediyor

Galatasaray Başkanı Duygun Yarsuvat, Gülen Grubu'nun Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'dan 50 milyon dolar istediğini iddia etti. Aziz Yıldırım bu iddialara cevap verdi. Şike süreci yeni bir boyut kazanmaya devam ediyor...

3 Temmuz 2011'de başlayan süreç,mahkeme ve UEFA kararlarının yanında, sık sık ortaya atılan değişik iddialarla devam ediyor...

G.Saray Başkanı Duygun Yarsuvat,"Fethullah (Gülen) grubu, Aziz Yıldırım'dan 50 milyon dolar istedi. Yıldırım ve F.Bahçe bu parayı vermeyince malum süreç başladı" dedi, ortalık karıştı...

KİM SÖYLEDİYSE ONA SORUN

Galatasaray Başkanı Duygun Yarsuvat'ın 3 Temmuz sürecine ilişkin iddiaları üzerine, "Sizden 50 milyon dolar istendiği doğru mu" diye sorulan Aziz Yıldırım, "Bunu kim söylediyse ona sorun" karşılığını verdi.

Geçtiğimiz gün, UEFA Disiplin Kurulu, Fenerbahçe ve Trabzonspor'un karşılıklı şikayet ve taleplerini reddedip 2010-11 sezonu şampiyonluğu konusunda bir yaptırımda bulunmayacağını duyurdu.

Trabzonspor'un, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ve yöneticilere kişisel ceza verilmesi yönündeki talebini de geri çeviren UEFA Disiplin Kurulu'nun bu kararı, kulüplerden ayrılmış bulunan kişilerle ilgili dosyanın da sarı lacivertliler lehine sonuçlanabileceği yorumlarına yol açtı.

'MALUM SÜREÇ BÖYLE BAŞLADI'

Bu karar üzerine artık gözler, 13 Ocak'ta başlayacak yeniden yargılamaya çevrilirken, dün Galatasaray Başkanı Duygun Yarsuvat'ın Milliyet yazarı Attila Gökçe tarafından kaleme alınan sözleri ortalığı yeniden karıştırdı. 

Gökçe'nin bir sohbet sırasında geçtiğini belirttiği konuşmada Yarsuvat, şu çarpıcı açıklamaları yapmıştı:

"Aziz Yıldırım normal olarak asliye ceza mahkemesinde yargılanmalıydı. Ancak Olgun Peker ile ilgili iddialar kapsamında olayı çete suçu olarak gördüler ve ağır cezaya gittiler. Asliye cezada yargılansaydı, tutuklanmazdı."

Deneyimli hukukçu Prof. Dr. Yarsuvat'ın bu sözleri, daha önce başka hukuk adamları tarafından da benzer biçimlerde dile getirilmişti. Ancak, "Peki bu çoraplar niye örüldü" sorusu üzerine kullandığı ifadeler hiç gündeme gelmemişti:

"Fethullah (Gülen) grubu, Aziz Yıldırım'dan 50 milyon dolar istedi. Aziz Yıldırım da, Fenerbahçe de bu parayı vermedi. Ondan sonra malum süreç başladı... Henüz sonlanmayan bir süreç..."

BİRİNCİ AĞIZDAN CEVAP...

Haber doğal olarak büyük yankı yaparken, sorular da soruları izledi...
Duygun Yarsuvat bu sözleri, bunca zaman sonra neden söylemişti? Fethullah Gülen cemaati, Yarsuvat'ın söylediği gibi Aziz Yıldırım'dan para istemiş miydi?
Tüm bunları en iyi bilebilecek kişi kuşkusuz Aziz Yıldırım'dı...  
 
Hürriyet Gazetesi Aziz Yıldırım'a bu soruları sordu; 

Sayın başkan, Yarsuvat'ın söyledikleri doğru mu?
Bunu bana değil, kim söylediyse ona sorun...

Peki, böyle bir para talebi oldu mu?
Benim böyle bir şey dediğimi duydunuz mu?
Fenerbahçe Başkanı kısa konuşuyordu. Biraz daha ayrıntı isteyince, "Tekrar ediyorum... Bir daha söylüyorum. Hiç benim böyle bir şey dediğimi duydunuz mu" demekle yetindi.

YARSUVAT FENERBAHÇE İÇİN AVUKATLIK YAPMADI

50 milyon dolar iddiası sonrası sosyal medyada, Galatasaray Başkanı Duygun Yarsuvat'ın geçmişte Fenerbahçe ile avukatlık ilişkisi olduğu yönünde haberler yayıldı. 

İddia sahipleri, Duygun Yarsuvat'ın geçmişteki bu avukatlık ilişkisi nedeniyle Attila Gökçe'nin ortaya attığı son açıklamaları ıyaptığını ileri sürdü. 

İşte o iddialar ve gerçekler...

YARSUVAT'A TEPKİ G.SARAY'DAN

BAŞKAN Duygun Yarsuvat'ın konuşması, Galatasaraylı taraftarların yoğun tepkisine yol açtı. Sarı kırmızılı taraftarlar, Yarsuvat'ın sözlerinin Fenerbahçe'yi savunma anlamına geldiği düşüncesiyle sosyal medyada protestoda bulundu. Twitter'da, "#DuygunYarsuvatİstifa" şeklinde hashtagler kullanan Galatasaraylılar, başkanlarını istifaya çağırdı.

YARSUVAT İFADEYE ÇAĞIRILABİLİR

"Adaletin tecellisi için Yarsuvat'ın elindeki tüm bilgi ve belgeleri yargıya sunması gerekir. Savcılığın da sayın başkanı ifadeye çağırmak ve bilgi talep etme hakkı var."

DUYGUN Yarsuvat'ın açıklamaları iki açıdan çok önemlidir. Birincisi, G.Saray gibi büyük bir camiayı en tepe noktada temsil eden kişi olması bakımından, ikincisi ise neredeyse yarım aşıra yakın hukuk tecrübesine sahip bir hukukçu olması nedeniyle...

NET RAKAM SÖYLÜYOR

Ne var ki, böyle önemli ve kamuoyunu ilgilendiren bir iddiayı dile getirirken bir hukukçunun bunun dayanağını ve belgelerini de sunması beklenir. Sayın Yarsuvat, 50 milyon Dolar gibi net bir rakamdan ve bunun ödenmemesi neticesinde Aziz Yıldırım'a ve Fenerbahçe'ye yapılan bir operasyondan bahsediyor.
Yarsuvat'ın adaletin doğru tecelli etmesi için elindeki tüm bilgi ve belgeleri yargıya sunması gerekir. Bu konuda savcılığın da harekete geçip sayın Yarsuvat'ı ifadeye çağırmak ve bilgi ile belge talep hakkı mevcuttur.
Ben önümüzdeki günlerde buna şahit olacağımızı tahmin ediyorum.

YILDIRIM DA İSTEYEBİLİR

Öte yandan 13 Ocak 2015'te başlayacak yeniden yargılamada da sayın Aziz Yıldırım'ın, Yarsuvat'ın ifadesi için talepte bulunması ve mahkemeye davet etmesi söz konusu olabilir.
Bütün bu gelişmeler normal hukuk süreci içinde olması gereken konulardır. Belirttiğim hususların avukatlar tarafından takip edileceğini düşünmekteyim.

İDDİA 1: Duygun Yarsuvat şike davasında Fenerbahçe'yi savunmuştu.
GERÇEK: Hayır, bu doğru değil. Duygun Yarsuvat'ın başka bir davadaki savunması Fenerbahçe davası için emsal diye görülmüştü. Bunun üzerine Fenerbahçe Kulübü yöneticisi ve avukatlarından Deniz Tolga Aytöre kendisine teşekkür etmişti.

İDDİA 2: Yarsuvat'ın hukuk bürosu 13 Ocak'ta başlayacak yeniden yagrılama sürecinde Aziz Yıldırım veya F.Bahçeli yöneticilerden birinin avukatlığını yapacak.
GERÇEK: Hem kulüp kaynaklarına, hem de Aziz Yıldırım'ın avukatlarından Şeref Dede'ye bunu sorduk. Kulüp kaynakları kesin bir dille yalanlardan, Dede de bunun mümkün olmadığını dile getirdi. İlhan Ekşioğlu'nun avukatı Prof. Ersan Şen de Yarsuvat ile Fenerbahçe'nin bir avukatlık ilişkisinni bulunmadığını belirtti.

BİR TARTIŞMA DAHA

Aziz Yıldırım'ın yargı sürecinde ortaya atılan çok sayıda iddiadan sonra Galatasaray Başkanı Duygun Yarsuvat'ın yaptığı çarpıcı açıklamalar bir anda spor ve hukuk dünyasında yoğun tartışmalara yol açtı.

"KİMSEYLE 50 MİLYON DOLAR DİYALOĞUM OLMADI"

Fenerbahçe Başkanı, "Haberde yer aldığı üzere 50 milyon dolar ile ilgili Aziz Yıldırım olarak benim hiç kimse ve hiçbir grupla herhangi bir diyaloğum olmamıştır" ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Fethullah Gülen grubunun kendisinden 50 milyon dolar istediği yönündeki iddia üzerine, dün akşam saatlerinde kulübün resmi internet sitesinden kısa bir açıklama yaptı. Yıldırım, şöyle dedi:

'ZARURET HASIL OLDU'

"Bugün (dün) Milliyet Gazetesi'nde Atilla Gökçe imzasıyla yayınlanan haber üzerine bu açıklamayı yapmak zarureti hasıl olmuştur.
Kamuoyunun bilmesi gereken husus, haberde yer aldığı üzere 50 milyon dolar ile ilgili, Aziz Yıldırım olarak benim hiç kimse ve hiçbir grupla herhangi bir diyaloğum olmamıştır. Kamuoyuna duyurulur."

BU SÖZLER GALATASARAY'I BAĞLAMAZ 

Hamdi Yasaman, başkan Duygun Yarsuvat'ın Fettullah Gülen cemaati ve Fenerbahçe ile ilgili sözlerinin kulüplerini ilgilendirmediğini söyledi.

HUKUK profesörü olan Galatasaray Başkanı Duygun Yarsuvat'ın Galatasaraylılar Cemiyeti'nde bir sohbette gazeteci Atilla Gökçe'ye kullandığı Aziz Yıldırım ve 3 Temmuz süreci hakkındaki ifadeler büyük yankı uyandırdı. Öyle ki, bu sözleri üzerine birçok iddia ortaya atılırken kendi taraftarı Duygun Yarsuvat'a tepki gösterip istifaya dahi davet etti. Biz de bu konuyu ve iddiaları Galatasaray Kulübü'nün 2. Başkanı ve Yarsuat gibi avukat olan Prof.Dr. Hamdi Yasaman ile konuştuk. Biz sorduk Yasaman yanıtladı.

'DUYGUN YARSUVAT BU KONULARA HAKİM'

Bir defa bu konu Galatasaray Spor Kulübü'nü ilgilendirmiyor. Bu yüzden resmi sitemizden bir açıklama yapmadık. Bu Duygun Yarsuvat'ın yapılan sohbette akademik ve hukukçu kimliği ile duyumları, fikirlerini paylaşmasıdır. Biliyorsunuz sayın Duygun Yarsuvat, avukatlık da yapıyor. Silivri'deki balyoz dahil birçok davaya giriyor. Yani konuları oldukça yakından biliyor. Cemaat ve iktidar, herkesle ilgili iddialar var. Bu iddialar kanıtlanıyor, kanıtlanamıyor. Bu da bir duyumdur. Duygun Yarsuvat bunu dile getirmiş.

'YILDIRIM'IN NE AVUKATI NE DANIŞMANI'

Taraftarımız Duygun Yarsuvat sanki Aziz Yıldırım'ı koruyor gibi infial yarattı. Bakın, başkan 'şike yoktur' demiyor. 'Bunun şike olup olmadığını asliye ceza hakimi karar verir' diyor. Duygun Yarsuvat, Aziz Yıldırım'ın ne danışmanı, ne de avukatı. Tamamen sohbette, bunu duyum olarak dile getiriyor. Tepkileri, sosyal medyada gördüm. Ama böyle yorumlanmaması lazım. Koruma diye bir şey yok. Bunlar sohbette hukuk sistemi ile ilgili sıkıntılar üzerine söylenen sözler. Hukuk zor durumda.

'İSTİFA DİYE BİR ŞEY YOK'

Hiç öyle bir şey konuşmadık. Ulaşamadık diye bir şey yok. İstifa etmesi için bir sebep yok ortada. Bir insan fikrini açıklayabilir. Taraftar tepkisi ile de istifa edilmez. Kaldı ki G.Saray taraftarı bu olayı yanlış anlamış. Ben bir problem görmüyorum açıkçası. Tamam bu sözler her yere çekilebilir ama öyle bir şey yok.
Ben telefon ile görüştüm. Diğer yönetici arkadaşlarım ile de konuştuk. Herhangi bir olağanüstü durum yok. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.