"Şikenin medya ve federasyon ayağı da var"

"Şikenin medya ve federasyon ayağı da var"

Yabancı birçok yıldız futbolcunun menajerliğini yapan Ceylan Çalışkan şikeden tutuklananların ve gözaltına alınanların kulüp başkanı, futbolcu ve antrenörlerle bağlantısına dikkat çekiyor

Şike operasyonunda adları basına menajer olarak yansıyan kişilerin ise menajer değil "çantacı" olduklarını söylüyor. Ceylan Çalışkan uluslararası bir menajer. En son Lorik Cana'nın Lazio'ya gitmesinde Elmander'in de Galatasaray'a gelmesinde pay sahibi. 15 yıldır menajer olarak futbol camiasının içinde bir isim. Öncesinde futbol oynamışlığı da var. Emirdağ doğumlu Ceylan Çalışkan, uzun yıllar Belçika'da yaşamış. Şimdilerde bir ayağı İstanbul'da. Ama yılın büyük bölümünü yurt dışında geçiriyor. Dünyayı gezip yeni futbolcu izliyor. Preko, Johnson, Carew, Tigana, Delgado gibi isimleri Türkiye'ye getirdi. Hakan Şükür, Fatih Tekke, Gökhan Zan, Meira gibi isimlerin menajerliğini de yaptı. Geçen hafta başlatılan şike operasyonunda kirli işlerin menajerler aracılığıyla yapıldığı ortaya çıktı. "O isimler menajer değil, çantacıdır." diyen Ceylan Çalışkan, Zaman'a konuştu.
 
Şike operasyonu ve tutuklamalar sizi şaşırttı mı?
 
Bu olaylar beni şaşırtmadı. Bunlar her gün futbol camiasında konuşulan şeylerdi. Herkesin haberinin olduğu, dedikodu olarak dolaşan ama bir türlü tespiti yapılamayan, önlemi alınamayan olaylardı... Tutuklananlar futbol camiasında her gün beraber hareket eden, sürekli beraber olan insanlar. Ne iş yaptıkları bilinen insanlar. Böyle bir temizliği çok istiyordum ama tutuklamaları beklemiyordum...
 
Tutuklamaları niçin beklemiyordunuz?
 
Bugüne kadar bu işler bilindi ama üstü hep örtüldü. Temennim bu arkadaşlar, yöneticiler aklanır ve temiz bir şekilde yollarına devam ederler ama basına yansıyan şekliyle devlet ciddi deliller tespit etmiş.
 
Olgun Peker ve arkadaşları tutuklandı...

Burada şunu söyleyeyim. Sadece Fenerbahçe de değil. Birçok kulüp başkanının yöneticisinin yanında yakınındaydı bu isimler. Fenerbahçe gibi dünya çapındaki bir takımın yöneticilerinin böyle insanlarla ne işi olabilir? Koskoca camiaları temsil eden insanların yanındakilere bakıyoruz, hayretler içinde kalıyoruz.
 
Basına yansıdığı şekliyle para getirip götürme işinde lisansı olmayan menajerler aracı kılınmış?
 
Bunlar menajer değil, çantacı.
 
Neden çantacı?
 
Çünkü lisansı olmayana menajer denmez. Biz korsan menajerlere çantacı diyoruz. Tabloya bakıyorum işin içinde menajerler değil çantacılar var. Kulüp başkanlarının çantacılarla ne işi var? Birçok başkana da söyledim. Bunlardan uzak durun dedim.
 
Kime söylediniz?
 
Burada isim vermek istemiyorum.
 
Çok mu fazla bu çantacılar?
 
Çok fazla. Ama kiminle yapıyor bunlar bu işi? Antrenörle, futbolcuyla, başkanla yapıyor. Bu olayda şuna dikkat ettim. Yöneticiler tutuklandı, çantacılar serbest bırakıldı. Çantacılar da cezasını görmeli.
 
Türkiye'de sizin gibi çalışan kaç menajer var?
 
Üç beş dil bilen, uluslararası çalışan fazla menajer yok. Daha evvel bazı futbolcuların menajerlik yaptığı ortaya çıkmıştı. Faal futbol oynuyor aynı zamanda başka bir takım oyuncusunun menajeri. Resmi olarak şirket kurmuş, menajerlik yapıyor. Böyle bir sistem içerisinde temiz futbol olur mu? Liverpool'daki bir futbolcu Chelsea'deki bir futbolcunun menajeri.. İngiltere'de bu hayal bile edilemez. İnanılır şeyler değil. Ama ülkemizde oluyordu.
 
Peki futbolda şike, tehdit, teşvik yeni mi? Eskiden nasıldı?
 
Ben 1995-1996 yılında menajerliğe başladım. 2000 yılına kadar temiz maçlar oluyordu. 2000 yılında bazı şahısların Türk futboluna girmesiyle inanılmaz bir kirlilik olmaya başladı. Futboldan kirli ilişkilerle rant elde etmek isteyen insanlar kulüplere üşüştü. Bunların ağırlığı arttı. Bu insanlar kulüp başkanları, yöneticileri, antrenörlerle temas kurmaya başladı. Giderek de güçlendiler. Futbolcular üzerlerinde ağırlıkları oldu.
 
Niye 2000'den sonra? Bir de bazı şahısların Türk futboluna girmesi derken neyi kastediyorsunuz?
 
2000 yılından önce görmediğim için bu tarihe dikkat çekiyorum. Naklen yayın ve sponsorluk gelirleri, forma satışlarıyla kulüplerin gelirleri yükselmeye başladığı anda bu adamlar görülmeye başladı. Kirli ilişki içinde insanlar hep güçlendi. Bu olayların bir yerden patlak vereceği belliydi. Bir yerden temizlik harekatına başlanması gerekiyordu. Deliller yeterliyse kimsenin yaptığı yanına kâr kalmayacak. Temiz insanlarla bu işe bulaşan insanlar ayrılmaya başlayacak. Türk futbolunun temizlenmesi gerekiyor. Bunu herkes desteklemeli, taraftarın üzülmesine hiç gerek yok. Çünkü bu ülkede kirli işler yapan bu işleri yaptığı bilinen insanlar rahatça kulüplerde yöneticilik, medyada yorumculuk yapabiliyor. Her gün federasyon yetkilileri ile bir araya geliyor. Futbol bunlardan temizlenmeli.
 
Tüm bu olan bitenlere Fenerbahçe taraftarı inanmakta güçlük çekiyor. "Sadece bu yıl mı şike yapıldı, sadece Fenerbahçe mi yaptı?" diyenler de var...
 
Burada kulüp ismi çok önemli değil. Kim bu işin içinde varsa mutlaka cezasını çekmelidir. Çekmelidir ki önümüze ümitle bakalım. Futbol sonuçta bir spor. Türkiye'de futbol hep kavga, dövüş, kirli ilişkiler, kirli bağlantılarla gündeme geldi. Artık bir yerde durması gerekiyordu. Her maçtan sonra kaybeden kulüp başkanı hakemi, federasyonu tehdit ediyor. Böyle bir sistem olur mu? Türk futbolunun temizlenmesi gerekiyor. Bunu herkesin istemesi herkesin desteklemesi şart. Bazı kulüpler düşecekse o kulüplerin taraftarları üzülmesinler.
 
Bütün dünyada olmuyor mu böyle şeyler?
 
Mutlaka oluyor. Ama tespit edildiği zaman da cezasını çekiyor. Türkiye'de ceza sistemi işlememişti. İtalya'da Juventus'un gözünün yaşına bakmadılar mesela. FIFA, UEFA, Avrupa'daki federasyonlar bu konuda oldukça titizdir.
 
Peki şike gözaltıları ve tutuklanmalarının dünyada yansıması nasıl oldu?
 
Atom bombası gibi patladı dünyada. Her gün bir ülkedeyim. Gittiğim bütün ülkelerde bu konuşuluyor. Fenerbahçe'nin başkanının gözaltına alınması işin boyutunu ve ciddiyetini büyüttü. Çin'den Japonya'dan arkadaşlarım bile aradı, 'Türkiye'de neler oluyor?' diye.
 
Bu soruşturma sonunda bu olaylar bitecek mi sizce?
 
Hemen bitmez. Ama bir yerden başlanmış olur. Şimdi içeri giren ve bu işleri yapan insanların dışarıda çok fazla bağlantıları var. Medyada, kulüplerde bağlantıda oldukları insanlar iyi araştırılırsa bulunur. Bunların her türlü bağlantısı kesilirse ancak temizlik yapılmış olur. Ya değilse sekiz on kişinin ceza almasıyla bitmez, devam eder. Devletin bir şekilde bu bağlantıları tespit edip, bitirmesi gerekiyor. Birçok insan bu işin içinde. Bu işlerden kirli bir şekilde rant elde ediyorlar, korkmuyorlar.
 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.