Silivri'de Mehmetçiği Gasp Etmişler

Silivri'de Mehmetçiği Gasp Etmişler

Silivri Cezaevi’nde görevli bir askerin, amirleri tarafından defalarca tehdit edilerek gasp edildiği iddia edildi.

 

Terhis olduğu öğrenilen M.T. isimli asker, konuyla ilgili üst makamlara şikayet dilekçesi verirken, İstanbul İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Hüseyin Kurtoğlu’nun olayı örtbas etmeye çalıştığı ileri sürüldü. Albay Kurtoğlu’nun “Kimse duymasın. Terfi zamanı yapılacak iş mi?” talimatından sonra M.T’nin şikayetini geri aldığı öğrenildi.

Silivri Cezaevi’nde kurye olarak görev yapan M.T.’nin, kendi amirleri tarafından defalarca tehdit edilerek gasp edildiği iddia edildi. M.T. isimli asker, Silivri Cezaevi’nden terhis olduktan bir hafta sonra Silivri Cezaevi taburuna gelerek Cezaevi Koruma Bölük Komutanı Jandarma Yüzbaşı Erhan Gönülbağı’na kendi amirleri hakkında şikayet dilekçesi verirken, iddiaya göre olay şöyle gelişti:

Jandarma Yüzbaşı Erhan Gönülbağı dilekçeyi değerlendirerek aynı gün Tabur Komutanı Jandarma Yarbay Hasan Koçyiğit’e dilekçeyi terhis olan asker M.T. ile birlikte sundu. Dilekçenin içeriğinde Jandarma Yarbay Hasan Koçyiğit’in karargahında çalışan Uzman Çavuş Abbas Aygören’in, kendi amirliğinin verdiği güçle askerleri tehdit ederek, baskı ve zorlama ile defalarca telefon faturalarını ödettirdiği, kendisine yemek aldırdığı, ceket, ayakkabı, takım elbise ve saat gibi değerli eşyalar aldırttığı ifade edildi. Yine karargâhta görevli Uzman Jandarma Çavuş Hayati Akdeniz ve Uzman Jandarma Çavuş Erkan Erkayıran’ın, kendisine lüks telefonlar aldırdıkları dilekçede belirtildi. Dilekçenin içeriğini öğrenen Hasan Koçyiğit tahkikatı başlattı.

ALAY KOMUTANI “KİMSE DUYMASIN” DİYEREK ÖRTBAS ETTİ

Olaydan bir gün sonra Tabur Komutanı Hasan Koçyiğit dilekçeyi alarak İstanbul İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Hüseyin Kurtoğlu’na gitti ve durumu arz etti. İddiaya göre, Hüseyin Kurtoğlu tahkikatın yapılması için muhakkik tayin etmesi gerekirken, Hasan Koçyiğit’e “Bu olay nerden çıktı. Kimse duymasın. Terfi zamanı yapılacak iş mi? Git bu işi bitir” diyerek tabura gönderdi. Albay Kurtoğlu, durumu üst makamlara bildirmeyerek sümenaltı etmeye çalıştı.

M.T. ŞİKAYETİNİ GERİ ALDI

Şikayet dilekçesinden iki gün sonra bilinmeyen bir sebepten dolayı asker M.T.’nin şikayetini geri aldığı öğrenildi. Hasan Koçyiğit’in emekliliğine kısa bir süre kalan ve tayinlerde de yanına aldırdığı Abbas Aygören’i kurtarmak için tahkikat işlemlerini yavaşlattığı ileri sürüldü. Bu tür olaylarda tahkikatın en hızlı bir şekilde yapılması, yapılmaya başlamadan önce de askeri savcılığa bilgi verilmesi ve genel komutanlık tarafından şüphelilerin delilleri karartmaması için İl Jandarma Alay Komutanlığı tarafından Jandarma Genel Komutanlığı’na bildirilerek, tahkikat süresince şüpheli rütbelileri açığa almaları gerektiği ancak hala açığa alınmadıkları, suçun gasp olmasına rağmen suçun nevini değiştirerek görevi kötüye kullanma suçunu işlemiş gibi tahkikatı yavaşlattıkları öğrenildi.

yeni akit

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.