Şimşek'ten Kılıçdaroğlu'na İstifa Çağrısı

Şimşek'ten Kılıçdaroğlu'na İstifa Çağrısı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Bursa'da seçim öncesi ber yerel televizyonda yaptığı, "Yüzde 30 alamazsam giderim." sözünü yerine getirmesini istedi.

Genel seçimlerin ardından CHP'nin aldığı oy parti içinde tartışmalara sebep oldu. Kılıçdaroğlu ve beraberindeki bazı genel başkan yardımcılarının seçimde başarısız olduğunu savunan Berhan Şimşek, Şişli'de bir otelde düzenlediği basın toplantısında kurultay çağrısı yaptı. Kılıçdaroğlu'nun Bursa'da verdiği sözü yerine getirmesini isteyen Şimşek, "Yapılaması gereken şudur; sayın genel başkanın söylemiş olduğu bir sözü yerine getirmesini rica ediyorum. Bursa'da yerel basına yaptığı bir açıklamada 'yüzde 40 almazsam giderim' dedi. Sonra '30 almazsam giderim', sonra da 'iktidar olamazsam giderim' dedi. Koltuklar nazlıdır güzeldir ama madem ki 'devrimci emekçi Kemal' olarak oraya geldin, bir an önce televizyon ekranlarından gazete saylarından başarılı olduğunu anlatmak yerine seçimli kurultay davetinde bulunmak Kemal kılıçdaroğlu'na yakışır. Bir an önce başarılı olur başarısız olur ama siyasi partiler ilkeleriyle dimdik dururlar." ifadelerini kullandı.

Yeni CHP söylemini de eleştiren Şimşek, yeni CHP ile CHP'de bir DNA bozulması yaşandığını öne sürdü. Kılıçdaroğlu'nun başarısız olan örgütlerden hesap soracağı yönündeki açıklamalarına da tepki gösteren Şimşek, "İstemiş olsaydım burada binlerce on binlerce örgüt üyesi arkadaşım olabilirdi. Fakat bu genel merkeze mesaj toplantısı. Sayın Genel Başkanın ifade ettiği gibi sadece milletvekili sayılarının artmasıyla seçim sonuçlarını değerlendirmek eksik kalır. CHP milletvekili aday listeleri belirlenirken örgüte sormayanlar, örgütü dışlayanlar, bugün aldıkları sonucu örgüte yükleme çabası içindeler. Siyaset tarihinde belki de genel başkanlık koltuğuna en rahat en çabuk ve en kolay oturan kişi sizsiniz. Örgütü gözden geçirmek yerine siz ve arkadaşlarınızın kendinizi gözden geçirmenizde fayda var. Yeni CHP denilen Cumhuriyet Halk Partisi'nde bir DNA bozulması yaşanmıştır. CHP örgütü bundan çok büyük bir üzüntü, acı ve kaygı duymaktadır. 'Herkes için CHP' sloganıyla yola çıkıldı. Ama görünen o ki birilerinin CHP'si haline geldi. Herkes için CHP ama bir şartla CHP'liler hariç. Sayın genel başkanın aday olduğu sayın genel genel sekreterin aday olduğu ikinci bölgede sadece 9 milletvekili çıkarıldı. Genel başkanın ve kerameti kendinden menkul genel başkan yardımcısının açıklaması var. 'Oylarımız MHP'ye kaydı' diyorlar. Neen kaydı? Bir seçim sürecinde bu ülkenin kurucusu Atatürk'ün adını ağzınıza almadınız. Bu ülkede Atatürk'ü baş üstünde taşıyan AKP'ye MHP'ye oy verenler vatandaşlarımız olmuştur." şeklinde konuştu.

CHP'nin İstanbul'da da oy oranının düştüğünü söyleyen Şimşek, "Bu seçimleri 2007 seçimleriyle kıyasladığı kadar 2009 yerel seçim sonuçlarıyla da kıyaslamalı. 2009 Kemal Kılıçdaroğlu beleidye başkan adayıyken aldığı oy İstanbul'da yüzde 37'dir. İl genel meclisinde ise yüzde 33'tür. Şimdi ise il genel meclisinde alınan oy yüzde 23, İstanbul ortalaması ise yüzde 30'dur. CHP'nin kalesi İzmir'de AKP ile fark yüzde 5'e inmiştir. Referandumda biz yüzde 45 hayır çıkardık. Yüzde 30 nire yüzde 45 nire. Referandumdan sonra Sayın Gürsel Tekin yüzde 42'nin yüzde 36'sı CHP'nindir dedi. Sayın Gürsel Tekin araştırma şirketlerinin sırtına teneke bağlayacağınıza CHP örgütünden gelen bir insan olarak örgütüne sahip çıkmalıydı." ifadelerini kullandı

Öte yandan Berhan Şimşek konuşmasında rahibe afişi skandalı ile gündeme gelen Avcılar Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci için, "Boş ağızlı belediye başkanı." ifadesini kullandı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.