Sinop’ta binlerce yıllık tarihi kale surları gün yüzüne çıkarılıyor

Sinop’ta binlerce yıllık tarihi kale surları gün yüzüne çıkarılıyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Bakanlıkça Sinop’ta yapılan çalışmalarla ilgili resmî sosyal medya hesabından yaptı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Bakanlıkça Sinop’ta yapılan çalışmalarla ilgili resmî sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Sinop için 30 yıllık bir hayaldi. Surları perdeleyen yapıları temizledik. Sinop meydanını; tarihi, kültürü, medeniyeti yeniden gün yüzüne çıkardık. Millet Bahçemizle de şehrimize nefes aldırdık. Yeni düzenlememizle Sinop’umuzun güzelliğine güzellik kattık.” ifadelerini kullandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Sinop’ta Bakanlık tarafından gerçekleştirilen bir dizi çalışmalara ilişkin resmî sosyal medya hesabından video yayımlayarak açıklamalarda bulundu.

Bakan Murat Kurum, yaptığı paylaşımda Sinop’ta Bakanlığın çalışmalarıyla hayallerin gerçeğe dönüştüğünün altını çizerek “Sinop için 30 yıllık bir hayaldi. Surları perdeleyen yapıları temizledik. Sinop meydanını; tarihi, kültürü, medeniyeti yeniden gün yüzüne çıkardık. Millet Bahçemizle de şehrimize nefes aldırdık. Yeni düzenlememizle Sinop’umuzun güzelliğine güzellik kattık.” dedi.

“Sinop’ta binlerce yıllık tarihi kale surları gün yüzüne çıkarılıyor”

Bakanlık açıklamasında da Sinop’ta binlerce yıllık tarihi kale surlarının gün yüzüne çıkarıldığı aktarılarak başlatılan çalışmalarla, tarihi dokuyu engelleyen tüm yapıların yıkıldığı ve tarihi saat kulesinin de bulunduğu Sinop Kalesi’nin ihtişamlı görünümüne kavuştuğu bildirildi.

“Atatürk Caddesi’nde yol ve çevre düzenlemesi yapılıyor”

Bakanlık açıklamasında, Sinop’un en kalabalık caddelerinden biri olan Atatürk Caddesi’nde, yapıların meydana uyumu için dış cephelerinin yanı sıra yol ve çevre düzenlemesinin de yapıldığı hatırlatılarak böylece sahile inen caddenin Sinop’un tarihine, kültürüne ve medeniyetine uygun bir hale getirildiği vurgulandı.

“Sinop İl Müdürü Salih Livaoğlu: Sinop, kent meydanı projesi ile nefes alacak”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Sinop İl Müdürü Salih Livaoğlu da, Sinop kent meydanı projesi ile ilgili konuştu. Livaoğlu, “Sinop; Selçuklu’ya, Osmanlı’ya, bunların tarihi izlerini üzerinde taşıyan bir kültür ve medeniyet şehri olması hasebiyle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın kent meydanı projesi, Sinop’un tarihi misyonunu ön plana çıkaracak, şehrin nefes almasına yönelik bir çalışma. Kale surlarının hemen karşı tarafında binalar var. O binaların da dış cephe giydirmeleri yapılacak. Yani biz buna sokak sağlıklaştırması diyoruz. Burada yapılan iş, betonlaşmanın önüne geçen çalışma. Sinop bu proje ile nefes alacak.” dedi.

“Vatandaşlardan Sinop kent meydanı projesi’ne övgü: Sinop için velinimet oldu”

Sinop kent meydanı projesi ile ilgili görüşlerini dile getiren vatandaşlar ise “Kalenin çıkması, tarihin açığa çıkması daha hoş oldu. Daha önce surların önü kapalıydı, şu anki durumu daha güzel. Tek kelimeyle müthiş. Görünmeyen kalemiz meydana çıktı. Oturmak için ve yeşillendirmek için alanlar yapıldı, çok daha iyi oldu. Millet bahçesi de güzel oldu. Sinop için bir velinimet.” şeklinde konuştu.

crop-bakan-kurum-8230-20221201101517.jpgcrop-bakan-kurum-8230-20221201101641.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.