Sinsi İsrail böyle genişliyor

Sinsi İsrail böyle genişliyor

Peace Now: İsrail yerleşimleri, 2008'de daha hızlı genişledi

İsrail merkezli barış örgütü Peace Now, Batı Şeria'daki yerleşim yerlerinin 2008 yılında bir öneki dönemlere göre daha hızlı çoğaldığını bildirdi. Örgüt, "2008 yılında Batı Şeria'daki Yerleşim Çalışmaları" adıyla hazırladığı raporunda 2008 yılında Batı Şeria'da bin 518 yeni yerleşim biriminin inşa edildiğini kaydetti. Raporda 2007 yılında inşa edilen yerleşim birimi sayısının 800 olduğu ve 2008'deki artışın yüzde 60 oranında gerçekleştiğine dikkat çekildi.

Peace Now, internet sayfasında yayınladığı raporunda ayrıca Settlement Watch adlı bir takımla birlikte çalışıldığı belirtildi. Settlement Watch, yerleşim yerlerinin nasıl çoğaldığına dair barış örgütüne havadan çekilmiş fotoğraflar sağladı. Raporda bu fotoğraflara da yer verildi.

Rapora göre 2008'de Batı Şeria'da bin 518 yeni yerleşim birimi inşa edildi. Bu yerleşim birimlerinden 261'i, yerleşim yerlerinin uç noktalarında veya kenar kesimlerinde inşa edildi. Yeni yerleşim birimlerinin yüzde 61'i (927 yerleşim birimi) Batı Şeria'daki güvenlik duvarının batı kısmı boyunca, yüzde 39'u ise (591 yerleşim birimi) doğu kısmı boyunca inşa edildi. Doğu kısmında inşa edilen yeni birimlerin dörtte birini ise uç kısımlardaki veya kenar mahallelerdeki yerleşim birimleri oluşturdu.

Rapora göre kenar mahallelerdekilerin hariç tutulduğu yeni yerleşim biriminin sayısı ise bin 217. Bu rakamın 748'ini kalıcı yerleşim birimi, 509'unu ise karavanlar oluşturuyor. Bu rakamlar 2007'de sırasıyla 442 kalıcı yerleşim birimi, 368 karavan şeklindeydi.

"HÜKÜMETİN BOŞALTTMAYI DESTEKLEYEN AÇIKLAMASI YERLEŞİMCİLERİ TEŞVİK ETMİŞ GÖRÜNÜYOR"

Peace Now, yeni inşaatların yanı sıra 63 faklı yerde de yeni inşaat alanları oluşturulduğunu aktardı. Raporda son yarım yıl içerisinde en geniş inşaat faaliyetlerinin yürütüldüğü bölgeler ise şu şekilde sıralandı: Keidar (13), Giv'at Ze'ev (10), Modi'in Illit (35), Ma'ale Adumim (13), Ma'ale Shomron (19), Alfei Manashe (16), Efrat (15), Beit Arye (27), Beitar Illit (18). Bu bölgelerin büyük kısmında inşaat faaliyetlerinin sürdüğüne dikkat çekildi.

Rapora göre 10 ve daha fazla karavanların bulunduğu yerleşim bölgeleri ise şöyle: Kiryat Arba (19), Shilo (12), Har Bracha (10), Ofra (21)

Peace Now, raporunda ayrıca Migron dahil hiçbir kenar mahallenin boşaltılmadığına dikkat çekildi. Raporda bu yerleşim yerlerinin, İsrail Yüksek Mahkemesi'nin aleyhteki kararına rağmen gerçekleştiği vurgulanırken, "Anlaşılan o ki; İsrail hükümetinin, Yüksek Mahkeme'nin Migron'daki yerleşimcilerin boşaltılması ve bu kişilerin Adam yerleşim yerine taşınması kararına uyduğunu duyurması, yerleşimciler Migron'da inşaat çalışmalarına başlaması konusunda teşvik etmiş. Çünkü yerleşimcilerin taşınması yıllar alacak" denildi.

GAZZE SALDIRILARINI FIRSAT BİLEN YERLEŞİMCİLER FAALİYETLERİNİ HIZLANDIRDI

Raporda dikkat çekilen başka bir unsur ise İsrail'in 27 Aralık'ta başlayarak 22 boyunca sürdürdüğü Gazze saldırıları süresince yerleşimin devam etmiş olması. Kamuoyunun bütün dikkatinin savaş yöneldiği sırada yerleşimcilerin bunu bir fırsat olarak değerlendirdiği belirtilen raporda savaş süresince inşa edilen yeni yerleşim birimlerinin sayısını belirlemenin şu an için zor olduğu kaydedildi. Ancak yerleşim yerlerinin çevresindeki etki alanının genişletmek için yeni yolların açıldığının kesin olduğu aktarıldı. Bu yollardan bazılarının ise "Eli ve Shilo yerleşim birimleri arasında, Haro'e yerleşim birimi etrafında, Eli mezarlığından Hayovel'e doğru ve Adi'den Allon Yolu'na ve Zayit Ra'anan'dan güneye doğru açılan" yollar olduğu ifade edildi.

Raporda Doğu Kudüs'teki yerleşim yerleri ile ilgili olarak da bilgi verildi. Buna göre 2008 yılında Doğu Kudüs'te yerleşim yeri inşa etmek için bin 184 ihale açıldı. Bu rakamın 2007 yılında ise 793 olduğu belirtildi. 2007 yılındaki 793 ihalenin 46'sının 2007'nin 11 ayında, geri kalan 747'nin tamamının ise Aralık ayı içerisinde açıldığı belirtildi. Bu artışın, Annapolis Zirvesi'nden hemen sonra gerçekleştiği vurgulandı.

2008 yılında diğer bölgelerde açılan ihalelerin sayısının ise 539 olduğu kaydedildi. Bu sayının 2007'de ise 65 olduğu ve artış oranının sekiz kat olduğu aktarıldı.

HABERVAKTİM