Sır gibi saklanan nükleer çanta Putin'de

Sır gibi saklanan nükleer çanta Putin'de

Yeltsin'in, hastanedeyken bile elinden bırakmadığı nükleer çantayı Putin aldı

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin resmi olarak devlet başkanlığı yemin törenin ardından ülke ordusunun başkomutanlığını da üstlendi. Putin'e ayrıca nükleer füzelerin komutasını sağlayan 'nükleer çanta' da takdim edildi.

Geleneksel olarak nükleer füzelerin kodlarının yer aldığı komuta çantası devlet başkanına yemin törenin hemen ardından Kremlin'de teslim ediliyor.

NÜKLEER SALDIRI EMRİNİ VEREN ŞİFRELER VAR

"Nükleer çanta" dizüstü benzeri bir bilgisayardan oluşuyor. Çantada nükleer saldırılara karşı erken uyarı sistemi ve nükleer saldırı emrinin verileceği şifreler yer alıyor. Devlet başkanı çantayı kullanarak herhangi bir nükleer füzenin ateşlenmesi emrini verebiliyor. Ancak Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanında bulunan çantalardan da onay gelmesi gerekiyor.

Stratejik Kuvvetler Komutanlığı ile uyumlu olan kodlar kullanılarak nükleer füzelerle ilgili kontrol sağlanıyor. Nükleer çantanın diğer ikisi ise Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığında bulunuyor.

SIR GİBİ SAKLANAN ÇANTA

Nükleer çantanın oluşturulması fikri, 1970'lı yıllara dayanıyor. Bu tarihe kadar, ülkenin başkomutanı askeri tesise gelerek, nükleer arsenalın çalışmasına katılabilirdi. Nükleer çanta, 1983 yılında eski SSCB Savunma Bakanı Dmitri Ustinov ve Genelkurmay Başkanı Nikolay Ogarkov'un girişimleriyle Sovyet bilim adamlarınca yapılarak devreye girdi. 1984 yılında ise eski SSCB lideri Konstantin Çernenko'ya teslim edildi. Nükleer çantanın hangi özelliği taşıdığına ilişkin sırrı ise 1991 yılı Ağustos Darbesi mimarlarından biri olan eski SSCB Savunma Bakanı Dmitri Yazov soruşturma sırasında açıklamıştı.

YELTSİN HASTANEDEYKEN BİLE ELİNDEN ÇANTAYI BIRAKMAMIŞ

Çantayla ilgili ilginç olay ise 1996 yılında yaşandı. Kalp ameliyatı sırasında eski Başkan Boris Yeltsin, çantayı başka yetkiliye teslim etmemişti. Yeltsin'in koruma müdür yardımcısı Gennadiy Zaharov'un anlattığına göre, Yeltsin'e ameliyat yapılırken, nöbetçi askerler ellerinde nükleer çanta ile koridorda hazır bekliyorlardı. Yeltsin ameliyatın ardından kendine gelir gelmez ilk iş olarak çantanın kendisine teslim edilmesini istemişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.