Sivas'ta ''farenjit salgını''

Sivas'ta ''farenjit salgını''

Sivas'ın Yıldızeli ilçesindeki bir lisede yapılan sağlık taramasında çok sayıda öğrencide viral farenjit tespit edilince, okulda eğitime 3 gün ara verildi.

Yıldızeli İmam Hatip Lisesinde, ateş, halsizlik, iştahsızlık ve boğaz ağrısı, kuru öksürük şikayetleriyle polikliniklere başvuruda artış olması üzerine, Yıldızeli Sağlık Grup Başkanlığının mobil sağlık ekibi sağlık taraması yaptı. Okulda 150 öğrencide viral farenjit rahatsızlığı tespit edilmesinin ardından, İlçe Sağlık Grup Başkanlığının teklifi ve İlçe Hıfzıssıhha Kurulu'nun kararıyla eğitime 3 gün ara verildiği bildirildi.

Yıldızeli Sağlık Grup Başkanı Dr. Hakan Seher, benzer şikayetlerle polikliniğe gelen öğrenci sayısındaki artış üzerine, sağlık ekipleriyle birlikte lisede sağlık taraması yaptıklarını söyledi.

Seher, 245 öğrencinin eğitim gördüğü okulun öğrencilerinin yüzde 60-70'inde bu hastalığın tanısının konulması üzerine durumu kaymakamlığa bildirdiklerini, tedavi için yatak istirahati gerektiğini, bu nedenle okulun tatil edilmesine karar verildiğini kaydetti.

Kaynak:Haber Kaynağı