'Siviller öldürülürken, biz susamayı'

'Siviller öldürülürken, biz susamayı'

Libya konusunda hükümetin politikalarını Konya Cihanbeyli’de eleştiren Has Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Başbakanın bir biriyle çelişen açıklamalarını eleştirdi:

Has Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, hükümetin birbiriyle çelişen açıklamalarını eleştirdi ve başbakanın 15 gün önce Almanya ziyareti sırasında söylediği “NATO’nun Libya’da ne işi var. Böyle bir saçmalık olur mu yahu?” şeklindeki sözlerini hatırlatarak, “Sayın başbakan o günden bugüne ne değişti. Sizi bu fikrinizden kim vazgeçirdi?  Dün öyle söylüyordunuz bugün NATO’nun harekâtına destek olmak için tezkereyi meclisten geçiriyorsunuz. Biz de diyoruz ki, NATO’nun Libya’da ne işi var. Türkiye’nin NATO’nun harekâtında ne işi var. Bu kadar da saçmalık olmaz ki yahu” dedi ve sivilleri öldüren bu işgal operasyonuna sonuna kadar karşı olduklarını açıkladı.

 

CHP VE AKP’YE ELEŞTİRİ

AKP ile CHP’nin meydanlarda Hacivat-Karagöz oyunu oynadığını söyleyen Has Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş,  “Milletin çıkarlarında anlaşamayan CHP ile AKP meydanlarda kavga ediyor. Ama iş NATO’nun Tezkere ile ilgili isteğine gelince hemen destekliyorsunuz. Yani milletin çıkarları söz konusu olduğunda anlaşamayan AKP ve CHP NATO ve batının çıkarları söz konusu olunca hemen anlaşıyor. Bu nasıl bir iştir?” diyerek CHP’ye yüklendi. Mecliste tüm dünyadaki haksızlıklara, işgallere ve saldırılara karşı çıkacak yiğit bir sese ihtiyaç olduğunu söyleyen Kurtulmuş, bu yiğit sesin de Has Parti olduğunu söyledi.

 

HÜKÜMETE TEZKERE SORULARI

Hükümete sorular yönelten Kurtulmuş, “Batı’nın ve ABD’nin menfaatleri söz konusu olduğunda CHP ve AKP’nin birlikte hareket ettiğini ibretle izliyoruz. Dün bu tezkere AKP ve CHP’nin oyları ile geçmiştir. Bu tezkere teknik olarak son derece sakıncalı bir tezkeredir. Öncelikli olarak Türk silahlı kuvvetlerinin hangi birimi kullanılacaktır. Bu konuda netlik yoktur. İncirlik Üssü NATO güçleri tarafından kullanılmış mıdır? Bundan sonra da kullanılacak mıdır? Yine tezkerede görev yeri tamı yoktur? Oraya giden gemilerimizin coğrafi tanımı yapılmamıştır? Yoksa bu operasyonun ayağı başka yerleri de mi içermektedir?” bütün bu sorular cevap beklemektedir” ifadelerini kullandı.

 

ANAYASA MECLİSİ TEKLİFİ

Daha önce Has Parti tarafından dile getirilen ve TÜSİAD’ın teklifinde de yer alan Anayasa Meclisi konusundaki görüşlerini de aktaran Kurtulmuş, “TÜSİAD’ın gündeme getirdiği Anayasa meclisi teklifi bizim önemli bir katkımızdır. Biz Anayasa meclisi teklifini ilk kez 3 Kasım 2008 tarihinde dile getirdik ve yeni bir Anayasa’nın yapılmasının milletin kendi Anayasa’sını yapmasının yolunu açacak bir teklif olarak görüyoruz” dedi.

 

Has Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Konya Cihanbeyli’de hükümetin birbiriyle çelişen açıklamalarını eleştirdi ve başbakanın 15 gün önce Almanya ziyareti sırasında söylediği “NATO’nun Libya’da ne işi var. Böyle bir saçmalık olur mu yahu?” şeklindeki sözlerini hatırlatarak, “Sayın başbakan o günden bugüne ne değişti. Sizi bu fikrinizden kim vazgeçirdi?  Dün öyle söylüyordunuz bugün NATO’nun harekatına destek olmak için tezkereyi meclisten geçiriyorsunuz. Biz de diyoruz ki, NATO’nun Libya’da ne işi var. Türkiye’nin NATO’nun harekâtında ne işi var. Bu kadar da saçmalık olmaz ki yahu” dedi. Başbakan Erdoğan’ın Cidde’de katıldığı toplantıda da NATO’nun Libya’da işi yok dediğini hatırlatan Kurtulmuş, “Aynı günlerde Dışişleri Bakanlığının internet sitesinde Libya operasyonu için sivil ve askeri hazırlığını yapmıştır” ifadesinin yer aldığına dikkat çekti. Batı’nın sivilleri öldürmesine asla sessiz kalınmaması gerektiğini söyleyen Kurtulmuş, Türkiye’nin bu kirli oyunun içinde asla yer almaması gerektiğini tekrarladı.

 

Yurt gezileri kapsamında iki günlük Konya ziyaretine giden ve bu sabah Cihanbeyli’de Konya İl Başkanı Veli Tolu ve Konya teşkilatı tarafından coşkulu bir şekilde karşılanan Halkın Sesi Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, önce ilçede seçim otobüsüyle halkı selamladı. Ardından da Has Partili Cihanbeyli Belediyesi’ni ziyaret ederek bir basın toplantısı düzenledi ve Cihanbeyli İlçe teşkilatının açılışını gerçekleştirdi.

 

AKP ile CHP’nin meydanlarda Hacivat-Karagöz oyunu oynadığını söyleyen Has Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş,  “CHP meydanlarda AKP ile kavga ediyor. Ama iş NATO’nun Tezkere ile ilgili isteğine gelince hemen destekliyorsunuz. Bu nasıl bir iştir?” diyerek CHP’ye yüklendi. Mecliste tüm dünyadaki haksızlıklara, işgallere ve saldırılara karşı çıkacak yiğit bir sese ihtiyaç olduğunu söyleyen Kurtulmuş, bu yiğit sesin de Has Parti olduğunu söyledi.  

 

Türkiye’nin ve dünyanın gündemindeki en önemli meselelerinin başında NATO’nun BM kararlarına dayanarak Libya’da yapmış olduğu harekâtın geldiğini belirten Has Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, hükümetin birbiriyle çelişen açıklamalarını eleştirdi ve başbakanın 15 gün önce söylediği “NATO’nun Libya’da ne işi var. Böyle bir saçmalık olur mu yahu?” şeklindeki sözlerini hatırlatarak, “Sayın başbakan o günden bugüne ne değişti? Bu kadar da saçmalık olmaz ki yahu” dedi.

 

NATO’NUN SALDIRGANLIĞINA RIZA GÖSTEREMEYİZ

Halkın Sesi Partisi olarak Libya konusunda çok net bir tavır sergilediklerini dile getiren Kurtulmuş, “Biz ne Kaddafi’nin barbarlığına ne de NATO’nun saldırganlığına rıza gösteremeyiz. Her ikisi de insanlık dışıdır. Her ikisi de bünyesinde ciddi yanlışlıkları barındırmaktadır. Ne yazık ki yıllardır Kaddafi ile yıllardır içli dışlı olan Batı ülkeleri bugün, Kaddafi’nin halkına zulüm yaptığı bahanesiyle Libya’yı işgal etme adımlarını atmıştır. BM’nin 1973 sayılı kararının yani uçuşa yasak bölge kararının gecikmiş olmakla birlikte yerinde bir karar olduğunu belirten Kurtulmuş,”Ancak Türkiye’nin de içinde olduğu müttefik ülkelerin deniz, kara ve hava operasyonu yapmasını doğru bulmuyoruz. Bu karar baz alınarak yapılan bu işgale sonuna kadar karşıyız. Aynı Irak’ta olduğu gibi Libya’da da BM kararlarına dayanılarak yeni bir işgal daha başlatılmıştır” diye konuştu.

 

SİVİLLER ÖLDÜRÜLMESİNE SESSİZ KALAMAYIZ

‘Siviller ölmesin’ diye yapılan operasyonlarda yüzlerce sivilin öldüğünü söyleyen Kurtulmuş, “Batılı ülkelerin dertleri Libya’ya özgürlük ve insan hakları gelmesi değildir. Libya şimdiden ikiye bölünmüş bulunmaktadır. Batılı ülkeler kendi menfaatlerini gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Evet Libya’nın petrolü vardır. Ama Libya’nın iki önemli kaynağı daha vardır. Bunlardan biri Fizan bölgesinde bulunan yer altı sularıdır ki, “Büyük Nehir” projesiyle borularla bu suların Avrupa’ya aktarılması düşünülmektedir. Diğer önemli doğal kaynağı ise güneş enerjisidir. Libya’daki güneş enerjisi kaynağı çok yüksektir ve Batılı devletler bu kaynakları ele geçirmek için anlaşmalar yapmaya başlamıştır. Bu proje de 460 milyar euro tutan dev bir projedir ve çölde enerji tarlalarında üretilen enerji ile Avrupa’nın enerji ihtiyacının  karşılanması planlanmaktadır.  Görüldüğü gibi savaşın görünen yüzünde Kaddafi’nin barbarlığı görünmeyen yüzünde ise Afrika’nın ve Libya’nın kaynaklarını sömürmek vardır. Bugün yapılan Batı’nın BM kararlarını bahane ederek kendi amaçlarını gerçekleştirme projesidir. Bu noktada asla anlayamadığımız şey ise, hükümetin başından beri çizdiği zikzaklı politikadır” diye konuştu.

 

HÜKÜMETE  TEZKERE SORULARI

Hükümete sorular yönelten Kurtulmuş, “Batı’nın ve ABD’nin menfaatleri söz konusu olduğunda CHP ve AKP’nin birlikte hareket ettiğini ibretle izliyoruz. Dün bu tezkere AKP ve CHP’nin oyları ile geçmiştir. Bu tezkere teknik olarak son derece sakıncalı bir tezkeredir. Öncelikli olarak Türk silahlı kuvvetlerinin hangi birimi kullanılacaktır. Bu konuda netlik yoktur. İncirlik Üssü NATO güçleri tarafından kullanılmış mıdır? Bundan sonra da kullanılacak mıdır? Yine tezkerede görev yeri tamı yoktur? Oraya giden gemilerimizin coğrafi tanımı yapılmamıştır? Yoksa bu operasyonun ayağı başka yerleri de mi içermektedir?” bütün bu sorular cevap beklemektedir” ifadelerini kullandı.

 

ANAYASA MECLİSİ TEKLİFİMİZ YENİ ANAYASA İÇİN ÖNEMLİDİR

Daha önce Has Parti tarafından dile getirilen ve TÜSİAD’ın teklifinde de yer alan Anayasa meclisi konusundaki görüşlerini de aktaran Kurtulmuş, “TÜSİAD’ın gündeme getirdiği Anayasa meclisi teklifinin ilk olarak 3 Kasım 2008 tarihinde Ben deniz ve arkadaşlarım gündeme getirmiştik. 25 Mart 2010 tarihinde dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a, ardından da 13.07.2010 tarihinde de sayın Başbakan’a bu teklifi sunduk. 14. 04.2010 tarihinde ise dönemin İstanbul İl Başkanı Erol Erdoğan tarafından da aynı teklif TÜSİAD ile paylaşılmıştır. Bu teklif bizim Türkiye siyasetine kattığımız önemli bir katkıdır. Çünkü Tanzimat’tan bu yana Anayasa’yı kim yapsın tartışmaları yürütülmekte ve biz de ‘millet yapsın ve bunu da Anayasa meclisi ile yapsın’ diyoruz. Eğer Türkiye yeni Anayasa’sını milletin yapmasına imkan tanırsa bu Anayasa partilerin anayasası değil milletin Anayasa’sı olarak ilan edilir. Biz bu vesile ile şunu bir kez daha gündeme getiriyoruz ki, Has Parti siyasete getirdiği öncelikleri ile Türkiye siyasetini formatlamaktadır. Yeni Anayasa tartışmaları ve Anayasa meclisi teklifini sevinerek ve ümitlenerek takip ediyoruz. Artık milletimizin önünde kendi Anayasa’sını yapma imkanı doğmuştur” diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
Perde Arkası