Soykırım sözümün arkasındayım

Soykırım sözümün arkasındayım

CNN International'a konuşan Başbakan Erdoğan, kendisine sorulan ‘İsrail’i soykırımla suçladınız, Hitler yorumunda bulundunuz, sözlerinizin arkasında mısınız?’ sorusuna, ‘Kesinlikle arkasındayım’ dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'in halen batı tarafından savunulması ve dünyanın İsrail'e suskun kalmasının anlaşılamaz olduğunu belirterek, ''Bundan dolayı biz sessiz kalamayız, sessiz kalmayacağız da'' dedi.

Erdoğan, CNN International'ın deneyimli sunucusu Becky Anderson'ın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

İsrail ile Gazze arasında yaşananlar ve İsrail'in Gazze'ye saldırılarının sorulması üzerine Başbakan Erdoğan, Tel Aviv'de yaptığı görüşmede eski İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un kendisine söylediği, ''Hayatımda en mutlu olduğum anlar; Filistin'de tankların üstünde olduğum zamanlardı'' sözünü hiç unutamadığını dile getirerek, şu anda İsrail'in Filistin'deki konumunun belli olduğunu söyledi.

Erdoğan, “İsrail’i soykırımla suçladınız, Hitler yorumunda bulundunuz, bu yorumlarınızın arkasında mısınız” şeklindeki soruya ise “Kesinlikle arkasındayım” diye yanıt verdi. Erdoğan, ateşkes konusunda ise “Eğer İsrail ateşkes konusunda gerçekten samimiyse, öncelikle 2012’deki ateşkes koşullarına bağlı kalmalıdır” diyerek şöyle konuştu: “2012’de Mısır’ın, bizim de çabalarımızla ateşkes ilan edildi. İsrail bu ateşkese uymamıştır. İsrail’in Gazze’ye girmesi (Filistin) mutabakat hükümetini yıkmak içindir. İsrail kan kusuyor, ölüm kusuyor. Hamas’ın sunduğu beş maddelik şartları var. BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’a da söyledim, İsrail bu konuda samimiyse biz Hamas tarafını kabul ederiz. Ama ön şartsız ateşkes yapılması mümkün değildir. İsrail’e böyle bir şey dayatabilir misiniz? Şartlar konuşulur bu sırada geçici, bir haftalık bir ateşkes yapılabilir bu anlaşmalar konuşulabilir. Kalıcı bir ateşkes bu anlaşmada yer almalı.”

-"İsrail, bu hükümetin ilerlemesini istemedi"-

Hamas ve El Fetih'in iki devletli çözüm konusunda bir araya geldiklerini ve ulusal mutabakat hükümeti kurduklarını anımsatan Erdoğan, "Ama İsrail, bu hükümetin ilerlemesini istemedi. Onu bölmek istedi. Bunu Sayın Abbas'a da zaten söylediler. Abbas, 'bana yapılan baskının biri de budur' diyordu. Çok açık, net bize bunu söyledi. Buradaki bir bütünleşmeden İsrail rahatsız oldu. Sıkıntının altında birinci derecede yatan sebep bu, şu andaki son saldırılarda" diye konuştu.

Bölgede ateşkesin tesis edilmesi için, aracılık yapma noktasında, Türkiye'nin ciddi girişimleri olduğu ve Filistinli liderleri ağırladığı hatırlatılarak, "Katar'la birlikte Hamas'la görüştünüz. Görüştükleriniz, Hamas, size ne diyor? Şu anda ateşkese ilişkin herhangi bir tartışma var mı" sorusu üzerine Başbakan Erdoğan, İsrail'in gerçekten ateşkeste samimi olması halinde, 2012 ateşkesine uyması gerektiğini belirterek, "Bakın 2012 çerçevesinde, bir defa şu anda Hamas yine her şeye hazır. Filistin ve Sayın Abbas yine hazır. Ama İsrail böyle bir şeye yaklaşmıyor ve ölüm kusuyor, kan kusuyor" diye konuştu.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'la dün yaptığı görüşmede, "İsrail ateşkeste samimiyse biz Hamas tarafını ikna ederiz" dediğini aktaran Erdoğan, "Ön şartsız bir ateşkes anlaşması adil olmaz. Niye ön şartsız? Aynı teklifi İsrail'e yapabilir misiniz? Şartlar belli olur, şartlar tartışılır. Mesela bir haftalık geçici bir ateşkes" yorumunda bulundu.

Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı'na yönelik "Tiran" ifadesi kullandığı ve Mısır'ın da yanıt olarak Türkiye'yi barış sürecine müdahale etmekle suçladığına ilişkin değerlendirme üzerine, şöyle konuştu:

"Mısır, Filistin olayına samimi bakmıyor. Eğer Mısır barış süreci içinde aktör olacaksa Türkiye olarak öncü bir rol alma çabasında değiliz. Bizim derdimiz bağcıyla değil. Biz üzüm yemek istiyoruz. Nedir bu üzüm? Ortadoğu barışına katkı sağlamak. Eğer Filistin burada bu barış olayında barışı yakalayamazsa, İsrail barış olayında barışı yakalayamazsa, Ortadoğu'daki huzursuzluk bütün dünyayı devamlı rahatsız edecektir. Onun için İsrail ile Filistin arasındaki anlaşmanın tarihi önemi var. Ancak Filistin'in şu anda elinde olan toprakları İsrail'in işgal etmesi, oralara da girmesi bekleniyorsa bunun karşısında tabii ki Türkiye durmalı. Bunun karşısında tabii ki Mısır'ın durması gerekir. Mısır, şu anda sadece Sisi değildir. Oranın bir halkı var. Bizim için önemli olan o halkın yaklaşımıdır. Ben Sisi'yi demokrat olarak görmüyorum."

Sunucunun, "O bir Tiran mı" sorusunda ısrar etmesi üzerine Erdoğan, "Aynı zamanda, şu anda Tiran'dır. Bundan hiçbir şüphem yok" ifadesini kullandı.

-"İsrail bir terör devletidir"-

İsrail Cumhurbaşkanı'nın, roket ve tünel inşaatlarına Katar'ın para gönderdiğini kastederek, bu ülkeyi terörü finanse etmekle suçlamasının hatırlatılması, Katar ve Türkiye arasında bölgenin yararına olacak bir inisiyatif kurma çabası olup olmadığının sorulması üzerine Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bakın İsrail'in bu yorumuna bir şey ile özellikle cevap vereceğim. Birincisi İsrail'in finansörü kimdir? İkincisi de İsrail bir terör devletidir. Şu yaptıklarıyla terör estirmektedir. Katar, insani yardımlarla mazlumların, mağdurların yanındadır. Türkiye ile işbirliği de her zaman mazlumların, mağdurların yanında olmak, insani yardımlarla onları desteklemektir. Yapılan iş budur. Katar'a burada farklı bir gömlek biçmek ya da Türkiye'ye farklı bir gömlek biçmek... Bir defa bu gömleği biçenlerin ne kadar niyetlerinin kötü olduğunu göstermektedir."

Başbakan Erdoğan, "Geceleri sizi ayakta tutan nedir" sorusuna, şu yanıtı verdi:

"Geceleri sürekli teyakkuz halinde uyuyorum. Öncelikle şunu söyleyeyim ülkemin içindeki bu bölücü terör örgütü ile mücadelede acaba herhangi bir yerden bir ölüm haberi gelecek mi? Ancak şu anki durumu sorarsanız, tek endişem sadece Filistin, Filistin, Filistin… Özellikle son 10 günde bu katliam beni ciddi biçimde rahatsız ediyor ve kaygılandırıyor. 'Niye' diye sorarsanız? Çünkü, bu hadise İsrail ile normalleşmeyi düşündüğümüz bir sırada patlak verdi."

-"Siyasetin içinde doğdum"-

Cumhurbaşkanlığı seçimine de değinen CNN sunucusunun, "Türkiye'de yeterince siyasetin içinde bulunmadınız mı" sorusuna Erdoğan, "Siyasetin içinde doğdum. Siz gazetecilikten bıkıyor musunuz? Hayatımız hep siyasetin içinde geçiyor. Şu anda dinamik bir devletim var. Siyaseten verimli bir ülkedeyim. Ülkeme hizmet etmek noktasında takvimde başka sayfalar kalmayana dek halkıma ve memleketime hizmet etmeye devam edeceğim" yanıtını verdi.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.