Su şişeleme tesisleriyle ilgili denetimi yetersiz mi?

Su şişeleme tesisleriyle ilgili denetimi yetersiz mi?

Tüketiciler Birliği, Sağlık Bakanlığı hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı. Peki ama neden?

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, Sağlık Bakanlığı'nın su şişeleme tesisleriyle ilgili denetiminin yetersiz kaldığını öne sürerek, "Görevi ihmalden dolayı Sağlık Bakanlığı hakkında suç duyurusunda bulunacağız" dedi.

Kaya, yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı'nın uygunsuzluk belirlenen damacana sularıyla ilgili raporundan tatmin olmadıklarını söyledi.

Açıklanan raporda ülke genelinde satış yapan büyük çaplı firmaların bulunmadığını iddia eden Kaya, "Bu sonuçlardan tatmin olmadığımızı rahatlıkla söyleyebilirim. Bu kadar yaygaranın koparıldığı ve insanların tedirgin olduğu bir ortamda, ülke genelinde faaliyet gösteren markaların olmayışı çok şaşırtıcı. Yani yine küçük firmaların kurban edildiğini gösteriyor. Açıklanan raporda birkaç tane Türkiye geneline satış yapan firma yer alıyor. Onun dışında hep yerel anlamda satış yapan firmalar bulunuyor" diye konuştu.

OZON KULLANILARAK BERRAKLAŞTIRILAN ÜRÜNLER
Kaya, ülke genelinde satış yapan büyük çaplı firmalarda da ciddi sıkıntılar yaşandığını ileri sürerek, ozon kullanılarak berraklaştırılan ürünlerin kaynak suyu gibi satıldığını öne sürdü.

Sağlık Bakanlığı'nın sağlıklı denetim yapmadığını iddia eden Kaya, "Sağlık Bakanlığı yine oturduğu yerden denetim yapmıştır. Yani firmaların çalıştığı yerlere gidilerek denetim yapılmamıştır. Merkezden yapılan bir denetim söz konusu. Firmalar kendi numunelerini kendileri getirmiştir. Bu şekilde analizler yapılmıştır" ifadelerini kullandı. "Belirsizlik devam ediyor" diyen Kaya, şöyle devam etti:

"Sağlık Bakanlığı tüketicileri tatmin edecek bir çalışma yapamadı. Yapılan denetimler maalesef yetersiz kalmıştır. Umuyoruz ki bunlar insanlarımızın üzerinde kalıcı hastalıklara neden olmaz fakat şaibe hala sürüyor. Bununla ilgili suç duyurusu dilekçemizi de hazırlıyoruz. Görevi ihmalden dolayı Sağlık Bakanlığı hakkında suç duyurusunda bulunacağız, yerinde denetimleri yapmadıkları ve kontrolleri zamanında yapmadıklarından dolayı...
Su şirketleriyle ilgili de suç duyurusunda bulunacağız. Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı analiz raporlarını incelemeye aldık."

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Sağlık