Suriye'de 70 asker öldürüldü

Suriye'de 70 asker öldürüldü

Suriyeli muhalifler, İdlib bölgesinde bir üsten firar etme girişiminde bulunan yaklaşık 70 askerin öldürüldüğünü duyurdu

Suriye'nin Arap Birliği'nin barış planının gözlemcilere ilişkin kısmını kabul etmesine rağmen, muhalifler tatmin olmuş değil.

Rusya ile İran, Şam yönetiminin kararını desteklerken, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Esed'e "şiddete son ver" çağrısı yaptı. Suriye'den şiddet haberleri de gelmeye devam ediyor.

"70 Asker Öldürüldü"

Suriyeli muhalifler, İdlib bölgesinde bir üsten firar etme girişiminde bulunan yaklaşık 70 askerin öldürüldüğünü duyurdu.

Muhalifler, kaçmaya çalışan askerlerin makineli tüfeklerle tarandığını iddia etti. Ajanslar, son haftalarda Suriye ordusu ile firariler arasındaki çatışmaların şiddetlendiğine dikkat çekiyor.

Muhalifler, Suriye tanklarının evleri hedef aldığını bildirdi.

BM'de Suriye İlişkin Karar

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ise, İngiltere, Almanya ve Fransa tarafından sunulan bir karar tasarısını, 11'e karşı 133 oyla kabul etti, 43 üye çekimser kaldı. Kararda, Esed rejiminin tankları sokaklardan çekmesi, siyasi tutukluları serbest bırakması, gözlemcilere izin vermesi isteniyor, insan hakları ihlalleri kınanıyor.

Öncü Gözlemciler 2-3 Gün İçinde Suriye'ye Gidecek

Bu arada Suriye'nin Arap Birliği barış planının, gözlemcilere ilişkin bölümünü kabul etmesinin ardından, hazırlıklara başlandı.

Arap Birliği'nin açıklamasına göre, öncü gözlemciler, 2-3 güne kadar Suriye'ye gidecek, ardından gönderilecek 100 kişilik gözlemci heyeti için hazırlık yapılacak.

Muallim: "Sadece 1 Aylığına Kabul Ettik"

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, geri adım attıkları yolundaki haberleri yalanlarken, Kahire'de kendi koşullarını da Arap Birliği'ne kabul ettirdikleri açıklamasını yaptı. Velid Muallim, gözlemcilerin sadece bir aylığına ülkeye kabul edileceklerinin altını çizdi.

Muhaliflerinin Protokol Yorumu: Esed'in Zaman Kazanma Taktiği

Suriyeli muhalifler, Kahire'de imzalanan protokolü, Esed rejiminin yeni bir zaman kazanma taktiği olarak değerlendirdi.

Tunus'ta biraraya gelen Suriyeli muhalifler, Arap Birliği'nden, sivil halkı korumak için Suriye'de güvenli bölgeler oluşturması çağrısında bulundu.

Rusya: "Protokol Fırsat"

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise, protokolü Suriye'de istikrarın sağlanması ve sivil halkın korunması yolunda bir fırsat olarak gördüğünü duyurdu.

İran: "İdeal Değil Ama..."

İran Dışişleri Bakanlığı, protokol için "ideal değil ama kabul edilebilir" nitelendirmesini yaptı. 

 

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.