Suriyelilere kucak açan Türkiye'ye övgü

Suriyelilere kucak açan Türkiye'ye övgü

Katliamdan kaçan Suriyelilere kucak açan Türkiye, dünyanın takdirini topladı. ABD Dışişleri, mültecilere yardımı yapılan yardımı övdü.

Esad'ın zulmünden kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin sayısı 10 bini aştı.

3 bin 500 Suriyelinin barındığı Boynuyoğun çadırkentinde barınma, yiyecek, sağlık, güvenlik, eğitim ibadet ve sosyal aktivite dahil olmak üzere tüm ihtiyaçları sağlanan Suriyeyiler yaşadıkları acı günleri unutmaya çalışıyor. Parklarda eğlenen çocukların ise artık gözlerinin içi gülüyor.

Esad yönetininin zulmünden kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin sayısı her geçen gün artıyor. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD), Türkiye'ye gelen mülteci rakamını dün 10 bin 114 olarak açıkladı. Kamplarda kalan binlerce Suriyelinin yemekten, banyoya; ibadetten sosyal etkinliğe kadar her türlü ihtiyacı AFAD organizasyonuyla karşılanıyor. Kanlı saldırılar sırasında çanlarını güçlükle kurtarıp evlerini terkeden Suriyeliler çadırkentlerde yeni bir yaşama adım attılar. Yaşadıkları korku dolu günlerin izlerini yavaş yavaş silmeye başlayan Suriyelilerin artık yüzleri gülüyor. AFAD'ın organizasyonuyla sınırboyuna kurulan kamplardan Boynuyoğun Mülteci Kampı ilk kez kapılarını basın mensuplarına açtı.

Esad yönetininin zulmünden kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin sayısı her geçen gün artıyor. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD), Türkiye'ye gelen mülteci rakamını dün 10 bin 114 olarak açıkladı. Kamplarda kalan binlerce Suriyelinin yemekten, banyoya; ibadetten sosyal etkinliğe kadar her türlü ihtiyacı AFAD organizasyonuyla karşılanıyor. Kanlı saldırılar sırasında çanlarını güçlükle kurtarıp evlerini terkeden Suriyeliler çadırkentlerde yeni bir yaşama adım attılar. Yaşadıkları korku dolu günlerin izlerini yavaş yavaş silmeye başlayan Suriyelilerin artık yüzleri gülüyor. AFAD'ın organizasyonuyla sınırboyuna kurulan kamplardan Boynuyoğun Mülteci Kampı ilk kez kapılarını basın mensuplarına açtı.

SURİYELİLERİN İLK ADRESİ

Boynuyoğun, tam olarak Türkiye Suriye sınır çizgisinde bulunuyor. Bu nedenle de Beşar Esad'ın kadeşi Mahir Esad'a bağlı askerler tarafından yapılan toplu kıyımlardan kaçan Suriyelilerin adeta ilk adresi haline gelmiş durumda. Kampta kalan 3 bin 500 Suriyeli, Kızılay'ın bölgede kurduğu 600 çadırda kalıyor. Çok daha fazla sayıda çadır bulunmasına karşın, aileler yaşadıkları şoku üzerlerinden atamadıkları için birarada yatıp kalkmayı ve birlikte yemek yemeği tercih ediyor. Mülteci çocukların gözlerindeki korku yerini çocuk olmanın gülümsemesine bırakmış. En azından, çadırkentte onlar için kurulmuş oyun parkında oynarken, gözleri neşeyle yeniden parlıyor. Ancak Suriyeli çocuklar şarkılar yerine, annelerinden, babalarından öğrendikleri özgürlük sloganları atmaya devam ediyorlar.

KAPILARI KIRARAK GİRDİLER

Suriye'nin Cisr el Şuğur şehrinde, askeri istihbaratın tutuklayıp, işkence ettikten sonra serbest bıraktığı bir mülteci, yaşadıklarını şöyle anlattı: "3 ay önce Cisr El Şuur'da, Esad Rejimi'ne karşı, demokratik taleplerimizi dile getiren gösterilere başladık. Gösteriler tamamen barışçıldı. Hiçkimse silah taşımıyordu, bir şenlik havasındaydı. Bir gece ordu istihbarat unsurları, gece yarısından sonra evlerin kapılarını kırarak içeri girip, insanları tutukladılar. Benim evime de bu şekilde girdiler. 'Ne yapıyorsunuz? Evime bu şekilde girmemezsiniz' dediğimde, 'Ne mi yapıyoruz? Sen özgürlük istemiyor muydun? Al işte sana özgürlük' diye vurmaya başladılar. Ellerimi, gözlerimi bağlayıp, beni işkence hapishaneye götürüp vücuduma elektrik verdiler. Gösteriye katılmadığına kanaat getirenlere ise 'Kimler gösterilere katıldı, isim ver' diye işkence yaptılar. Tutuklanmamızın ertesi gün, halk galeyana gelerek, Vali'ye gitmiş. Herşeyi dünya öğrenince serbest bırakıldık ancak hala içeride olanlar var."

3 MİLYON LİRA GÖNDERİLDİ

AFAD, Suriye'den gelenlerin acil ihtiyaçları için Hatay Valiliği'ne 3 milyon lira daha gönderdi. Suriye vatandaşları için, Yayladağı, Altınözü ve Reyhanlı İlçeleri ile Boynuyoğun köyü mera alanında geçici barınma amacıyla çadır, seyyar mutfak, banyo gibi ünitelerin kuruldu. Kimlik tespit çalışmalarının yapılarak, geçici tanıtma karnelerinin düzenlenen Suriyeyilere, ilgili kurum ve kuruluşlarca, çadır kentlerde barınma, yiyecek, sağlık, güvenlik, sosyal aktivite, eğitim, ibadet, tercümanlık ve diğer hizmetlerin verilmesine devam ediliyor. Türkiye'ye girişlerine izin verilenler ve kendi istekleriyle ülkelerine dönenlerin kayıtlarının, Hatay Valiliğince yapılıyor. Kurulan bin 903 çadırdan 655'inin Yayladağı, 263'ünün Altınözü, 207'sinin Reyhanlı ilçelerinde, 675'inin Boynuyoğun Köyü mera alanında kurulduğu, 93 çadırın ise hizmet amaçlı olarak kullanıldığı kaydedildi.

 

HİÇ BİR EKSİK YOK

Bölgeye yapılan yardımlara da yer verilen açıklamaya göre, bölgeye 2 bin 569 çadır gönderildi ve bunların bin 903'ü kuruldu. Gönderilen 19 bin 974 battaniyenin 12 bin 189'u, 10 bin 594 yatağın ise 6 bin 366'sı dağıtıldı. 4 seyyar mutfak, 43 ünite seyyar banyo ve tuvalet kurulan, 2 sahra hastanesi bulunan bölgede, 3 öğün sıcak yemek veriliyor, hijyenik malzeme ve diğer ihtiyaçlar da karşılanıyor. Ayrıca Türk Telekom'un da 4 ankesörlü telefon kulübesi hizmet veriyor.

Psikolojik destek alıyorlar

Kampta anne adayları da var. Onlar dünyaya gelecek bebeklerinin sağlığı için geçmişi değil, geleceği düşünmeye çalışıyorlar. Sıcak Çadırkent'in en gölge alanları, onların rahatı için ayrılıyor eşleri tarafından. Bazı erkekler, Esad karşıtı pankartlarıyla poz verirken, birçoğu da henüz dünyaya yeni gelmiş bebeklerini kucaklayarak, gelecek için duydukları umudu kameralara yansıtıyor. Bununla birlikte, "Geri döndüğümüzde hayatımız tehlikeye girer" korkusuyla kameralardan çekinen mültecilere elbette saygı gösteriliyor. Kampta, Suriyelilerin fiziksel olduğu kadar psikolojik ihtiyaçları da gözönüne alınıyor. İsteyen kadın, erkek, yaşlı ve çocuklar için psikologlar 24 saat yardıma hazır. En sık karşılaşılan sorun ise travma sonrası davranış bozukluğu ve deprasyon. Suriyeli ailelerin, 3 öğün yemekleri karşılanırken, yeni mülteciler gelebilir düşüncesiyle her öğün 5 bin kişilik yemek hazırlanıyor. Sağlık hizmetleri veren çadır da 24 saat faaliyet gösterirken, hijyenik koşullar dikkate alınarak, 20 kişiye birer banyo ve tuvalet düşecek şekilde altyapı hazırlığı yapılmış. Suriye'de yaşadıklarından sonra huzuru arayan Çadırkentlilerin güvenliğini ise dışarıda jandarma, içeride emniyet güçleri sağlıyor.

Dünya minnettar

Katliamdan kaçan Suriyelilere kucak açan Türkiye, dünyanın takdirini topladı. ABD Dışişleri, mültecilere yardımı yapılan yardımı överken, "Başbakan Erdoğan, Suriye'yle bütün dünya adına konuşuyor" açıklaması yaptı. ABD Dışişleri Bakanlığından üst düzey bir yetkili, Türkiye'ye giden Suriyelilerle ilgili durumu çok yakından takip ettiklerini belirterek, "Türkiye'nin, Suriyelilere ev sahipliği yaparak sorumluluk üstlendiğini biliyoruz ve tabii ki bunun, dünyanın bu kesiminde Türkiye'nin misafirperverlik gösterdiği ilk örnek olmadığının da farkındayız. Başbakan Erdoğan'ın, Suriye'de yaşanan şiddete yönelik nefretten bahsederken hepimiz adına konuştuğunu düşünüyorum" diye konuştu.

ERDOĞAN'I ALKIŞLIYORUZ

Dünyanın önde gelen basın organları bugün Başbakan Erdoğan'ı sayfalarına taşıdı. New York Times'ın "Suriye'nin kabusu" başlıklı yazısında ülkelerinden kaçıp Türkiye'ye sığınan binlerce Suriyelinin çilesine yer verilirken, "Biz Erdoğan'ı doğru şeyi yaptığı için alkışlıyoruz" denildi.

Financial Times'da yayımlanan "Haberlerdeki kişi: Recep Tayyip Erdoğan" başlıklı yorumda ise "Dünyanın acı çeken Müslümanlarını korumak adına böylesi bir çıkışla, Erdoğan'ın Türkiye'de Osmanlı sultanı tavrı takınmakla eleştirilmesi şaşırtıcı gelmiyor" denildi.

BBC Televizyonu internet sitesindeki haberde Türkiye'nin kapısını çalan 10 bin Suriyeli mültecinin kamplarda her türlü ihtiyaçlarının karşılandığını anlatarak, "Çadırkentler mültecilere evlerini aratmıyor" ifadelerine yer verdi.

YeniŞafak

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.