Taksim'de tezkereye hayır eylemi

Taksim'de tezkereye hayır eylemi

DİSK, KESK, TTB, TMMOB düzenledikleri yürüyüşle "savaş tezkeresine hayır" dedi. İHD İstanbul Şubesi ise yaptığı basın açıklamasında tezkere kararının bir işgal kararı olduğunu vurguladı.

Aralarında DİSK, KESK, TTB, TMMOB'unda bulunduğu meslek örgütleri "tampon bölge" ve Meclis'e sevk edilen tezkereye karşı Taksim'deki İstiklal Caddesi'nde bir yürüyüş düzenledi.

Yürüyüşe aralarında HDP, EMEP, SDP, ESP'nin de bulunduğu siyasi partiler de destek verdi.

Emperyalist saldırılar durdurulsun" pankartının açıldığı ve "Kobane halkı kazanacak" ve "Çıkarsa tezkere Bilal gitsin askere" sloganlarının atıldığı yürüyüşün ardından basın açıklamasını DİSK temsilcisi Başkanı Önder Ata yaptı.

'TEZKEREYE İZİN VERMEYECEĞİZ'

Ata, Kobane' nin 15 Eylül tarihinden bu yana IŞİD çeteleri tarafından kuşatma altında ağır silahlarla barbarca saldırılara maruz kaldığına dikkat çekti. Ata, tezkerenin bölge halklarının özgür bir yaşam için ayağa kalktığı ve ortak bir mücadele arayışının arttığı bir dönemde bu özgürlük mücadelesine karşı geliştirildiğini belirtti. Ata, Meclis'ten sevk edilen tezkereye izin vermeyeceklerini geçmesi durumunda ise uygulanmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Ata, "Barbarca sürdürülen emperyalist yağma ve egemenlik savaşına durmaya, buna karşı direnen halklarla dayanışmaya çağırıyoruz" diye konuştu.

TEZKERE ÇIKMASIN AYOL

Beyoğlu'nda tezkereye hayır eylemine katılan gruplardan biri de Lezbiyen, Gay, Biseksüel Transeksüellerin (LGBT) oluşturduğu gruptu. LGBT'liler DİSK ve KESK'le birlikte bir süre tezkere karşıtı slogan attıktan sonra dağıldı.

16 KADIN BOĞAZ KÖPRÜSÜNÜ KAPATTI

Öte yandan Boğaziçi Köprüsü'nde meydana gelen olayda bir grup kadın trafiği keserek gündemdeki tezkere konusu ile ilgili eylem yaptı. Polis müdahale etti, 16 kadın gözaltına alındı.

Meclis önünde tezkere protestosu İZLE

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.