Tam İran İşi Oyun!

Tam İran İşi Oyun!

İran'ın Türkiye'ye yönelik TIR yaptırımı sürüyor. İran'ın yalan söylediğini açıklayan Fatih Şener, Türk TIR'larına yönelik uygulamaların devam ettiğini söyledi.


Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, İran'la bir süredir yaşanan tır geçiş ücretleri krizine ilişkin İran tarafından duyurulan "Depo mühür uygulaması 1 hafta ertelendi" açıklamalarını yalanladı.
 
Şener yaptığı yazılı açıklamada, İran'ın Türk tırlarına uyguladığı haksız yaptırım ve ücretlendirmeye dikkati çekerek, "Sektörümüzü bitirme noktasına getiren İran, mühür uygulamasını yapmamak için mazeretler üretiyor. Türk araçlarına haksız uygulamalarını sürdüren İran'ın Türkmenistan ve Türkiye sınır kapılarında araçlarımıza zulmü devam ediyor. Sonuç alıncaya kadar mücadelemiz devam edecektir" ifadelerini kullandı.

"İRAN DİPLOMASI OYUNU OYNUYOR" 
 
İran Ekonomi Bakanı'nın bazı açıklamalarının Türkiye ve İran arasındaki lojistik sektörü krizine ilişkin gerçekleri yansıtmadığını aktaran Şener, "Daha önce, 'Konu Tayyip Erdoğan'ın istediği gibi çözülmüştür' şeklindeki İran Ekonomi Bakanı açıklaması gibi bu açıklama da anlamsız bir açıklamadır. Sorun devam ediyor, haksız muamelede ısrar eden İran, diplomasi oyunu oynuyor. Gerçek dışı açıklamalara anlam veremiyoruz" değerlendirmesini yaptı.
 
Sorunu çözümü için UND'nin uzun süredir sıraladığı reçeteyi yineleyen Şener, şunları kaydetti:
 
"Çözüm basit Türkiye araçlarınıza ne uyguluyorsa siz de Türk araçlarına aynısını uygulayacaksınız… Bizler onlara, eşit muamele istiyoruz, haksızlığa son verin derken, İran diplomasi oyunu oynuyor. Türkmenistan-İran sınırında depoları yakıt dolu binlerce Türk aracı İran'a alınmazken, Gürbulak'ta da araçlarımız çeşitli mazeretlerle geri çevrilmeye devam ediyor. İran'ın tüm kapılarında kilometrelerce kuyruk var. Değişen hiçbir şey yok. İran'dan yapılan bu açıklama anlamsız ve yalandır."
 
"İRAN TÜRK ARAÇLARINA İZİN VERMİYOR"
 
İran'ın uzlaşmaya kapalı tavrına tepki gösteren Şener, transit geçişte mühür uygulamasının bir an önce başlaması ve ikili taşımalarda ise uygulanması imkansız olması sebebiyle bu tür engellerin kaldırılması talebini dile getirerek, şöyle devam etti:
 
"Ülkesinden geçen Türk araçlarından yakıt alsa da almasa da yaklaşık 20 yıldır 'deli dumrul' vergisi alan İran, Türk Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın geçtiğimiz yıl Kasım ayından itibaren sabırla sürdürdüğü görüşmeler sırasında önce süre istemiş Nisan ayında yapılan üçüncü toplantıda ise eşit muamele talebine ret cevabı vermişti.

İRAN'IN AÇIKLAMALARI 
 
İran taşımalarında Türk sektörünü yok eden, Türk Cumhuriyetlere yapılan taşımalarda da haksız ücretlerle Türk araçlarına geçiş şansı vermeyen İran'a karşı Türkiye, 10 Ekim 2014 tarihi itibariyle mütekabiliyet uygulamış aynı ücreti Türkiye'yi geçen İran araçlarından da almaya başlamış, bunun üzerine İran ücreti iki katına çıkarmış ve Türkiye'de karşılık vererek iki katı ücret almaya başlamıştır. Bu uygulama üzerine İran 1 Aralık 2014 itibariyle ülkesini transit geçen araçlara mühür uygulayacağını, İran'da yakıt satmayacağını ve akaryakıt fiyat farkı almayacağını açıkladı.

"TÜRKİYE'YE GERİ GÖNDERİYOR" 
 
Mühür uygulayacağını kamuoyuna açıklayan İran, bu açıklama hiç yokmuş gibi Türkmenistan'dan deposunu doldurmuş ülkesine dönmek isteyen Türk araçlarına geçit vermiyor. Gürbulak'tan İran'a girmek isteyen araçlar da mühürlenecek depolarla ilgili teknik mazeretler bahanesiyle Türkiye'ye geri gönderiliyor.
 
Türk taşımacıları olarak transit geçişte mühür uygulamasının bir an önce başlatılması, ikili taşımalarda ise uygulanması imkansız olması sebebiyle bu tür engellerin kaldırılmasını istiyoruz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.