Tarhan'ın partisini bekleyen kötü son

Tarhan'ın partisini bekleyen kötü son

İçişleri Bakanlığı'na başvurarak partisini kuran eski CHP'li Emine Ülker Tarhan'ı bekleyen kötü sürpriz ne?

Cumhuriyet Halk Partisi'nden istifa ederek dün itibariyle Anadolu Partisi'ni (ANA Parti) kuran Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan'ın bazı CHP'li milletvekilini de yanına alarak Doğu Perinçek'in partisi İşçi Partisi'ne katılması bekleniyordu ancak öyle olmadı.

Tarhan'ın 'ANA Parti'si nasıl bir parti olacak? Tarhan partisini 2015 seçimlerine sokabilecek mi? Bu iki kritik sorunun cevabını Vatan'dan Okay Gönensin verdi. İşte Gönensin'in bugünkü yazısından ilgili bölümler: 

ULUSALCI PARTİ OLACAK

"Kurucu genel başkan olan Tarhan'ın siyasi geçmişi ve kurucular arasında bilinen birkaç isim dolayısıyla Anadolu Partisi'nin ulusalcı hatta yer alacağına kuşku yok. Ulusalcı hattaki siyasi partiler sayarsak kısmen veya zaman zaman veya gününe göre CHP ile başlamak gerekir. Bu hatta Doğu Perinçek'in İşçi Partisi sağlam şekilde durmaya devam ediyor. Adındaki komünist kelimesine rağmen TKP de uzun süredir ulusalcı politikanın içinde, önünde yer alan ve belli bir militan gücü olan bir siyasi parti olarak sayılmalıdır. 

Buraya bir de Anadolu Partisi'nin gelmesinin etkisi ise ancak CHP içinde görülebilir. Son Dersim kavgasının da bir kez daha gösterdiği gibi, CHP'deki ulusalcı kanat veya geleneksel devletçi milliyetçi CHP ruhu, her şeye rağmen parti içinde ve dışında belli ağırlıklara sahiptir.

Her şeye rağmen derken kastettiğimiz, özellikle cumhurbaşkanı seçimindeki aday tespit ve kampanya stratejisidir. Buna Mehmet Bekaroğlu gibi isimlerin CHP'ye katılmaları, son olarak da Sezgin Tanrıkulu'nun özürüyle başlayan yeni Dersim kavgası eklenmelidir.

CHP'nin ulusalcı kanadının büyük ağırlığının halen CHP dışında bir partide gelecek görmediği de anlaşılmaktadır. Anadolu Partisi kurucu heyetinde Tarhan dışında bilinen bir CHP'li isim bulunmamaktadır.

2015 SEÇİMLERİNE YETİŞMESİ MÜMKÜN DEĞİL

Anadolu Partisi'nin kısa bir sürede gereken örgütlenmeyi yaparak Haziran 2015'te yapılacak genel seçimlere katılması mümkün görünmediği için CHP'nin ana ulusalcı gövdesi bu seçime CHP içinde girmek ve ağırlığını korumak isteyecektir. Kaldı ki seçim yaklaştıkça "AKP karşısında güçleri bölmeyelim" mantığı da daha önce görüldüğü gibi yükselecek ve kendi alanını kapatacaktır.

ANADOLU PARTİSİ'Nİ BEKLEYEN KÖTÜ SON

Ulusalcılığın yani kendisine solcu süsü veren milliyetçi -devletçi-muhafazakar ruhun "ana örgütü" CHP'dir. Anadolu Partisi de yakın siyasi tarihte görülmüş başka partiler gibi sadece zayıf bir taklit olma imkanına sahiptir. Başka büyük gelişmeler olmazsa ilk seçim rüzgarının içinde Anadolu Partisi'nin oyuna girdiği gibi çıkması kaçınılmaz görünmektedir."


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.