Tarihi Tevrat'ı satmaya kalkıştılar

Tarihi Tevrat'ı satmaya kalkıştılar

İstanbul'da 14. yüzyıldan kalma olduğu belirlenen İbranice el yazması tarihi Tevrat, mali polisin operasyonuyla ele geçirildi.

Alıcı kılığındaki polislere 3 milyon liraya satılmaya çalışılan 700 yıllık eserin İstanbul'a nereden getirildiği araştırılıyor.
Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı Tarihi eser kaçakçılığı masası uzmanları, son dönemin en ilginç operasyonlarından birine imza attı. Polise ulaşan istihbarat bilgileri değerlendirilerek iki kişinin ellerindeki çok değerli bir tarihi eseri satmak istedikleri ve güvenilir kişilerle bağlantıya geçmeye çalıştıkları tespit edildi. Hemen harekete geçen polis alıcı gibi davranarak Gazanfer A. ve Mustafa A. ile irtibata geçti. Polisle pazarlık yapan iki satıcı ellerindeki tarihi eserin 14. yüzyıldan kalma, ceylan derisine yazılmış bir Tevrat olduğunu söyledi. Alıcı polislerin tarihi eseri çok beğendiğini gören Gazanfer ve Mustafa A, Tevrat için 3 milyon dolar istediklerini söyledi. Pazarlığın yapıldığı bölge etrafında önlem alan polis zanlıları gözaltına aldı. Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorgulanan tarihi eser kaçakçılarının verdiği bilgilerde Tevrat'ın uzun zamandan beri ellerinde olduğunu ve tanımadıkları bir kişiden satın aldıklarını söyledikleri öğrenildi.

Tarihi el yazması Tevrat şubeye getirilerek tarihi eser uzmanlarından yardım istendi. Hazırlanan raporda tarihi eserin kendi türünde paha biçilemez değerde olduğu belirtildi. 30 santim eninde ve 11 metre uzunluğunda deri parçalarına yazılan Tevrat'ın rulo halinde muhafaza edildiği ve polise bu haliyle satılmaya çalışıldığı belirlendi.

Polisin Tevrat ile ilgili kapsamlı çalışması devam ederken, incelemelerin tarihi eserin İstanbul'a nasıl getirildiği üzerinde yoğunlaştığı öğrenildi. Eserin Türkiye'deki bir sinagogdan çalınmış olabileceğini düşünen polis incelemelerin ardından ceylan derisi Tevrat'ı Arkeoloji Müzesi'ne teslim edecek.


(CİHAN)