Tatilden dönecekler yağışa dikkat

Tatilden dönecekler yağışa dikkat

Bir süredir etkisini sürdüren sıcak hava bugünden itibaren yerini sağanak yağışa ve şiddetli lodosa bırakacak. Sıcaklık 7-8 derece düşerken, yağışlar hafta ortasına kadar sürecek.

İSTANBUL'DA ÜÇ GÜN YAĞIŞ BEKLENİYOR

İstanbul'da bugünden itibaren şiddetli lodos ve sağanak etkili olacak. Meteoroloji Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre yağış ve lodosla birlikte hava sıcaklığının 7-8 derece azalması tahmin ediliyor. Geçtiğimiz perşembe 20 dereceye ulaşan sıcaklığın lodos ve yağışla birlikte 10-12 derece olması bekleniyor.
 
İstanbul'da yaklaşık bir haftadır mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı bugünden itibaren düşmeye başlıyor. Özellikle yurdun batı kesimlerinde etkisini gösterecek olan olumsuz hava koşulları İstanbul'u da etkisi altına alacak. Kentte üç gün boyunca yağışlı hava etkili olacak. İstanbul'da bugün sabah saatlerinden itibaren etkili olacak yağışlı hava çarşamba gününe kadar devam edecek. Yağış sıcaklığı düşürmüyor ama kuvvetli esecek lodos sıcaklığın daha düşük hissedilmesine neden olacak. Marmara'da kuvvetli lodos nedeniyle deniz seferlerinde olumsuzluklar yaşanabileceği belirtildi. Vatandaşların olumsuz hava koşullarına karşı dikkatli olmaları istendi. Hava sıcaklıklarının hafta ortasından itiraben lodos ve yağışın etkisini yitirmesiyle yeniden yükselmesi bekleniyor. Hava sıcaklığı bugün en düşük 12, yarın 10, salı günü ise 6 derece olacak.

BÖLGELERDE DURUM

Bugün Türkiye’nin büyük bölümünde yağış, batıda fırtına var. Marmara ve Ege Denizi’nde kuvvetli lodos nedeniyle deniz seferlerinde aksamalar yaşanabilir. Sağanak yağış ülkede 3-4 gün kalacak.
 
Orta Akdeniz üzerinden gelen yağışlı hava, bugün batı ve iç kesimlere yağış getirecek. Yağmurun özellikle Marmara ve Ege Bölgesi’nde zaman zaman kuvvetli yağması beklendiğinden, bu yöne gidecek sürücüler dikkatli olmalı. Yağış sıcaklığı düşürmüyor ancak kuvvetli esecek lodos sıcaklığın 3-4 derece daha düşük hissedilmesine neden olacak. 

Bugün Doğu Anadolu Bölgesi dışında tüm yurtta yağış görülecek. Marmara, Ege, İç Anadolu, Karadeniz ve Akdeniz Bölgesi ile Elazığ ve Malatya çevresi sağanak yağış alıyor.

İstanbul ve İzmir’de de sağanak yağmur ile birlikte kuvvetli lodos esecek. Yağışlı hava yarından itibaren 3-4 gün Türkiye’de kalacak.

BÖLGE BÖLGE 5 GÜNLÜK HAVA HARİTALARI VE İL İL ORTALAMA SICAKLIK DERECELERİ İÇİN TIKLAYINIZ

DENİZCİLERE UYARI

Marmara ve Ege’de lodos çok kuvvetli zaman zaman fırtınaya yakın; Ayvalık, Çeşme arasında ise fırtına boyutunda esecek. Yarın başta Çanakkale ve Yalova olmak üzere Marmara’da feribot seferleri aksayabilir.

Pazartesi günü Akdenizli denizciler dikkatli olmalı; Marmara ve Ege’de fırtına zayıflarken, Akdeniz’de etkili olmaya başlayacak.

Sıcaklık Pazartesi günü batıda azalmaya başlıyor, doğuda ise yükselmeye devam edecek.

Salı günü Marmara, Ege, Batı Karadeniz ve İç Anadolu bölgesinde hava soğuyacak.

Doğu kesimler, soğumadan Çarşamba günü etkilenecek. Yağışlar, Bolu ve İç Anadolu’da da karla karışık yağmur ve kara dönüşecek.

HABER 7-NTV