Temel kazısında 3 bina yerinden oynadı

Temel kazısında 3 bina yerinden oynadı

Bağcılar’da, bir inşaatın temel çalışması sırasında 3 binada çökme tehlikesi yaşandı.

Zabıta ekiplerinin boşaltıp mühürlediği binalardan biri, çökme ihtimaline karşı vinçle desteklendi. Sokağa dökülen vatandaşlar inşaat firmasına tepki gösterdi.

Bağcılar Belediye Başkan Yardımcısı Ali Aydın, binaların yıkılma tehlikesinin bulunmadığını; çevre sakinlerinin Japonya’da meydana gelen depremden etkilendiğini öne sürdü.
   
Yüzyıl Mahallesi Mustafa Kemal Caddesi üzerinde inşaatı süren bir binanın temel çalışmaları sırasında 72’nci Sokak üzerinde bulunan 18, 20 ve 22 nolu apartmanların temelinde kayma meydana geldi. Duvarlarında çatlaklar oluşan apartman sakinleri, panikle kendilerini sokağa attı.
   
Olay yerine tedbir amaçlı itfaiye ekipleri sevk edildi. Polis ekipleri sokağın girişine ve çıkışına güvenlik şeridi çektiği halde çocuklar olay yerine girmeye çalıştı.
    Çökme tehlikesine karşı inşaatta kullanılan bir vinç de binaya destek verdi. Olası bir çöküntüye karşı itfaiye ekipleri megafondan "Yıkılma tehlikesine karşı olay yerini boşaltın" uyarısı yaptı.
   
Daha önce de binalarının sallandığını belirten bina sakinleri, "Akşam saatlerinde büyük bir gürültü duyduk. Evlerimizi boşaltarak dışarı çıktık. Belediye yetkilileri gelerek binalarımızı mühürledi. Nereye gideceğimizi bilmiyoruz. Geceyi sokakta geçireceğiz." dedi.
   
Birçok kez inşaat yetkililerini uyardıklarını; ancak kimsenin uyarıları dikkate almadığını ifade eden çevre sakinleri, sokakta kalmalarına rağmen hiçbir yetkiliden kendilerine kalacak yer gösterilmediğini dile getirdi.
   
Evi zabıta ekipleri tarafından mühürlenen üniversite öğrencisi Mine Korkut ise, "15 gün sonra sınavlarım başlayacak. Kitaplarım elimde kaldı. Nerede kalacağımızı, ne yapacağımızı bilmiyorum." diye konuştu.
   
Bağcılar Belediye Başkan Yardımcısı Ali Aydın da, olay yerine gelerek incelemelerde bulundu. Başkan Aydın, "Binaların yıkılma tehlikesi yok. Vatandaşlarımız Japonya’da meydana gelen depremden etkilendikleri için dışarı çıkmışlar. Tamamen psikolojik." şeklinde konuştu.
   
Vatandaşların sokakta bekleyişi devam ediyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :