THY Uçağında Sürpriz Anons

THY Uçağında Sürpriz Anons

THY'nin Barcelona ile yıllık 3 milyon Avro olmak üzere 3 yıllık bir anlaşma yaptığı yazılırken, uçağın Barcelona'dan kalkışından önce THY yetkilisinin Katalanca olarak "Yaşasın özgür Katalonya" şeklinde anons yaptığı belirtildi.

THY'nin Barcelona ile yıllık 3 milyon Avro olmak üzere 3 yıllık bir anlaşma yaptığı yazılırken, uçağın Barcelona'dan kalkışından önce THY yetkilisinin Katalanca olarak "Yaşasın özgür Katalonya" şeklinde anons yaptığı belirtildi.

THY'nin  ünlü yıldızların kulübü Barcelona’yı taşımak için Barcelona Spor Kulübü ile 3 yıllığına 9 milyon euro’luk sponsorluk anlaşması imzalaması İspanya’da krize neden oldu. Bazı İspanyol firmalarının ülkedeki Sivil Havacılık Kurumu’na baskı yapması üzerine THY’ye, Barcelona-Abu Dabi direkt uçuş izni verilmedi ve Barcelonalı futbolcular İstanbul aktarmalı yolculuk yaptı. Seyahat süresini uzatan bu durum Barcelona Kulübü’nün büyük tepkisini çekti.
THY, 3 yıllığına toplam 9 milyon euro ödeyerek Barcelona takımının sponsoru oldu. Bu anlaşma, Barcenola takımının maçlara THY ile gitmesini de kapsıyordu. Sözleşme sonrası Barcelona takımı, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Abu Dabi şehrinde düzenlenecek olan Dünya Kulüpler Şampiyonası’na katılmak üzere dün sabah THY uçağının bulunduğu Barcelona Havalimanı’nın yolunu tuttu.
Ancak İspanya Sivil Havacılık Kurumu, başvurmasına rağmen THY’ye Abu Dabi’ye direkt uçuş için izin vermedi. Bu nedenle yaklaşık 30 dakikalık beklemenin ardından THY’nin Anadolu adlı Boeing 777 tipi uçağı saat 12.59’da havalanabildi.
THY uçağı direkt uçuş izni verilmediği için İstanbul’a inerek aktarma yapmak zorunda kaldı. Saat 15.53 sıralarında Atatürk Havalimanı’na gelen uçak parka çekilerek yakıt ikmali yapıldı. Barcelonalı futbolcular ve teknik ekip kabinden çıkmadı. Yaklaşık 1 saat süren bekleyişin ardından THY uçağı Abu Dabi’ye gitmek üzere tekrar havalandı.

Firmalar baskı yaptı

 Bu zorunlu aktarmaya bazı İspanyol havayolu firmalarının hükümete baskı yapmasının neden olduğu belirtildi. Firmaların, Barcelona’nın İspanyol değil, bir Türk firmasıyla uçması nedeniyle baskı yaptığı ve THY’nin direkt uçuş talebine izin verilmediği kaydedildi. İspanya Sivil Havacılık Kurumu görevlileri ise THY’nin Abu Dabi’ye direkt uçuş hakkı olmaması nedeniyle izin verilmediğini öne sürdü.

Laporta: Bu bir komplo teorisi

Olayı protesto eden Barcelona Başkanı Joan Laporta, komplo teorisi içine itildiklerini belirterek 'Barço direkt uçuşların kulübü” dedi. Laporta sorunu aşmak için Başbakan Jose Luis Zapatero ile görüştüklerini ancak çözüm için çaba gösterilmediğini de kaydetti. Barcelona Kulübü Pazarlama Genel Müdürü Joan Oliver de İspanyol uçak şirketlerinin boykotuyla karşı karşıya olduklarına dikkat çekerek, “THY ile uçmamızı istemiyorlar” diye konuştu. İspanyol basınında ise Katalan milliyetçiliğiyle tanınan Laporta’nın İspanyol uçak şirketleriyle uçmamak için THY’yi seçtiği, durumun hükümet krizine yol açacak düzeye ulaştığı kaydedildi.

THY: Baskı var

THY Basın Müşaviri Ali Genç “Takımı Barcelona’dan Abu Dabi’ye direkt götürmek istiyorduk. Bunun için de İspanyol Sivil Havacılık Kurumu’na başvurduk. Charter uçuş olduğu için izni vermesi lazım. Ancak vermediler. Uçak İstanbul’da yakıt takviyesi yaptıktan sonra Abu Dabi’ye uçtu” dedi. İspanyol havacılık firmalarının uyguladığı baskıyı da doğrulayan Genç, “Olayın perde arkasında baskı var. Sivil Havacılık’a ‘Bu izni verirseniz, sizi mahkemeye veririz’ demişler. İspanyol firmalarının hakkını korumadıklarını söylemişler” dedi.

Joan Oliver: Bizi boykot ettiler

İspanya’nın FC Barcelona takımının, Abu Dabi’de yapılacak FIFA Dünya Kulüpler Şampiyonası’na giderken yeni sponsoru olan THY’yi ilk kez kullanması ve bu sebepten İstanbul aktarması yapması polemik oldu.
         Barcelona kulübünde teknik direktör Pep Guardiola ve futbolcuların yanı sıra kulüp başkanı Joan Laporta ve kulübün sponsorluk anlaşmalarından sorumlu Joan Oliver’in teknik sebepten yapılan İstanbul aktarmasından dolayı Abu Dabi’ye geç varmalarından dolayı şikayetçi oldukları belirtildi. Oliver, İspanyol basınına yaptığı açıklamada, "İspanyol havayolları şirketleri, Türk Hava Yolları’nın bizi doğrudan Abu Dabi’ye götürmesini önlemek için bizi boykot
 ettiler" dedi.
         İspanyol gazeteleri Oliver’in, Katalan milliyetçiliğinden dolayı bu şekilde sert bir açıklama yaptığını savunurken, Marca gazetesi, "3 milyon Avro
 için İstanbul aktarmalı olarak Arabistan’a gidiliyor" ifadesini başlığına çıkararak haberi verdi. Kasım ayından bu yana Barcelona’nın THY ile Abu Dabi’ye
 gideceğinin bilindiğini vurgulayan İspanyol spor gazetesi, Barcelona kulübünün direk uçuş yapmak için gerekli izni zamanında istemediğini ileri sürdü.
         Barcelona kulübü yetkilisi Oliver ise söz konusu direk uçuş izninin havayolları şirketleriyle değil hükümetlerarası bir konu olduğunu iddia etti ve
 İspanyol devletini eleştirdi.
         Bu arada, İspanya Havayolları Şirketleri Derneği Başkanı Felipe Navio da konuyla ilgili olarak, "Sivil havacılığın yaptığı tek şey uluslararası kuralları uygulamak oldu. Bu çok açık bir kuraldır. AB dışı bir ülkeye ait bir havayolu şirketinin, AB ülkeleri dışına yaptığı bir seferde şirketin orijinin bulunduğu ülkeye teknik iniş yapma mecburiyeti vardır" açıklamasında bulundu.

Sürpriz anons

         Öte yandan, THY’nin Barcelona ile yıllık 3 milyon Avro olmak üzere 3 yıllık bir anlaşma yaptığı yazılırken, uçağın Barcelona’dan kalkışından önce THY yetkilisinin Katalanca olarak "Yaşasın özgür Katalonya" şeklinde anons yaptığı belirtildi.

THY'DEN AÇIKLAMA

“Bugün Anadolu Ajansı’nın (AA) İspanyol basınına dayanarak, akabinde geçtiği haberde yer alan; Türk Hava Yolları yetkilisinin Barselona takımını taşıyan uçağımızın kalkışından önce anons yaptığına ilişkin bilgiler gerçeği yansıtmamaktadır.

Türk Hava Yolları, taşıyıcı havayolu şirketi olarak Barselona takımının seyahatini sağlamaktadır. Bunun dışındaki konular Türk Hava Yolları’nın ilgi alanına girmediği gibi bu konularda herhangi bir yorumda bulunması da söz konusu değildir.”

Etiketler :
Sporname