TİKA’dan tıbbi ekipman desteği geldi.

TİKA’dan tıbbi ekipman desteği geldi.

KALKANDELEN (AA) – Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kuzey Makedonya’nın kuzeybatısındaki Kalkandelen şehrindeki Klinik...

KALKANDELEN (AA) – Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kuzey Makedonya’nın kuzeybatısındaki Kalkandelen şehrindeki Klinik Hastanesi Göğüs Cerrahisi Bölümüne tıbbi ekipman desteği sağladı.

Ekipmanların teslim törenine Kuzey Makedonya Sağlık Bakanı Bekim Sali, TİKA Üsküp Koordinatörü Halim Ömer Söğüt, Kalkandelen Hastanesi Müdürü Amir Elezi ve hastane personeli katıldı.

Bakan Sali, burada yaptığı açıklamada, geçen dönemde Kalkandelen Klinik Hastanesinde yeni yatırımların tanıtımını yaptıklarını söyledi.

Kalkandelen'deki klinik hastanenin modernizasyon eğiliminin devam etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Sali, "Bugün Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) aracılığıyla Türk milletinin desteğiyle sağlanan 61 bin avro değerindeki yeni modern tıbbi ekipmanın tanıtımı için buradayız." diye konuştu.

Sali, ekipman desteğini göğüs cerrahisi bölümünün güçlendirilmesi ve Kalkandelen Klinik Hastanesindeki çalışma koşullarının iyileştirilmesi için önemli bir yatırım olarak nitelendirdi.

Söğüt de TİKA’nın 1992 yılından bu yana başta sağlık, eğitim, kültürel iş birliği, tarım ve ekonomik kalkınma olmak üzere çeşitli alanlar ve sektörlerde faaliyetlerde bulunduklarını anımsattı.

TİKA’nın 60 ülkede 62 program koordinasyon ofisiyle ve 150’den fazla ülkede proje ve faaliyetler gerçekleştirdiğini kaydeden Söğüt, "Türkiye, TİKA eliyle dost, kardeş ve akraba topluluklara bir gönül bağı, bir kardeşlik eli uzatıyor. Kalkınma-iş birliği modalitesini bu ülkelerle gerçekleştiriyor." ifadelerini kullandı.

TİKA’nın Kuzey Makedonya’da 1200’den fazla projeyi hayata geçirdiğini aktaran Söğüt, Kuzey Makedonya’da özellikle bireyselden aileye ve toplumun kalkınmasına kadar özel sektör, STK ve kamu iş birliği modalitesini uyguladığını söyledi.

TİKA’nın Kuzey Makedonya’nın çok farklı bölgelerinde başta sağlık ocaklarının inşası, tıbbi donanımı gibi alanlarda 30’dan fazla projeyi hayata geçirdiğini kaydeden Söğüt, Üsküp Çocuk Hastalıkları kliniğin Acil ve Yoğun Bakım ünitesinin kapsamlı tadilatı ve tefrişatı, Üsküp Diş Hekimliği Fakültesi Bulaşıcı Hastalıklar ve Önleyici Diş Hekimliği ve Çocuk bölümlerinin kapsamlı tadilatı ve donanımı, salgın döneminde hayata geçirdikleri mobil klinik sağlık projesi, Gostivar ve Pirlepe bölgesine sağlanan tam teçhizatlı ambulanslar olmak üzere pek çok alanda önemli projeleri başarıyla hayata geçirdiklerini hatırlattı.

Söğüt ayrıca TİKA olarak uzun yıllardan bu yana sağlık çalışanların eğitimine ve karşılıklı tecrübe alışverişine yönelik Türkiye ve Kuzey Makedonya’nın karşılıklı iş birliğine katkı sağlanmasına gayret ettiklerini söyledi.

Elezi ise tüm ihtiyaçlarına TİKA’da açık kapı bulduklarını dile getirerek "Tüm tarafların ortak desteğiyle, Kalkandelen Klinik Hastanesine gerekli ekipmanı tedarik etmeyi başarabileceğimizin ve hastanemizde hizmet sunum düzeyinin yükseltilmesi adımını hedefleyebileceğimizin sonucuna vardık." değerlendirmesinde bulundu.

TİKA’nın genel merkezine de ziyarette bulunduğunu ve hastanenin personeli ile doktorlarının da burada misafirperverlikle karşılandığını aktaran Elezi, "Tüm dünya için bu zor zamanda, enerji krizi ve diğer alanlardaki kriz çağında hazırda bulunan Türk halkına, tüm yönetimine ve temsilcilerine TİKA aracılığıyla bir kez daha en kalbi teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum." dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.