TMO, 233 bin ton mısır satacak

TMO, 233 bin ton mısır satacak

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, sektörün piyasada mısır bulmakta zorlanması üzerine, TMO'nun stoklarındaki mısırı satışa sunmaya karar verdiklerini bildirdi.

Eker, stoktaki mısırın 233 bin tonunun, 26 Ocak Pazartesi gününden itibaren 3 ay vadeli satışa çıkarılacağını bildirdi.

Bakan Eker, Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçılar Birliği Genel Kurul Toplantısında, sektör temsilcilerinin, mısır bulma konusunda yaşadıkları sıkıntıları ve kendilerine ilettikleri talepleri dikkate aldıklarını söyledi.

Eker, bu çerçevede, TMO'nun stoklarında bulunan 233 bin ton ithal mısırın 26 Ocak'tan itibaren ilave nakliye ücreti almadan 3 ay vadeli satışa çıkarılacağını ifade etti.

Mısırın ton fiyatının 500 lira olacağını açıklayan Eker, peşin, kısa vadeli alımlarda indirime gidileceğini belirtti. Eker, ton fiyatının peşin alımda 470 lira, 1 ay vadelide 480 lira, 2 ay vadelide 490 liraya indirileceğini söyledi.

Bu arada, salondaki sektör temsilcilerine ''memnun olmadınız mı?'' diye soran Eker, ''ithal mısır bitince ne olacak?'' sorusuna karşılık, gülümseyerek ''Allah kerimdir. Bu 233 bin ton sizi rahatlatır. Hayırlısıyla bunu bir tüketin bakalım'' dedi.

Bakan Eker, sektör temsilcilerinin doğal olarak konuya tek yanlı baktıklarını ama kendilerinin tüm tarafları gözetmeleri gerektiğini ifade ederek, ''Türkiye'nin ulusal menfaatleri, milli çıkarları açısından yapmamız gereken şey bu'' diye konuştu.


aa

Kaynak:Haber Kaynağı