TMS'na para akıyor

TMS'na para akıyor

ETÖ kapsamında gözaltına alınan Mustafa Özbek'in genel başkanlığını yürüttüğü Türk Metal Sendikası'nın sadece aylık aidat geliri bile dudak uçuklatıyor..

Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan Mustafa Özbek'in genel başkanlığını yürüttüğü Türk Metal Sendikası'nın sadece aylık aidat geliri 10 milyon Türk Lirası.

Ankara, Antalya, Kıbrıs ve Didim gibi tatil yörelerinde otelleri bulunan sendikanın Çerkezköy, Kırıkkale, Pendik, Ereğli, İstanbul, İzmir, Manisa, Eskişehir'de sosyal tesis binaları var. Üye sayısı 270 bin olan sendikanın yatırımlarının değeri 1 milyar doları aşıyor. 1994'te Uluslararası Avrasya Metal İşçileri Federasyonu'nu, 2005'te ise Türk Boyları Konfederasyonu'nu kurarak başkan olan Özbek, Ulusal Güvenlik Stratejileri Araştırma Merkezi'ni kurdu. Özbek, haftalık olarak 'strateji dergisi' hazırlatıyor. Dergi, her hafta pazartesi günü Cumhuriyet gazetesi ile birlikte dağıtılıyor. Özbek'in bu yolla gazeteye finans desteği sağladığı da iddialar arasında. Bir başka önemli iddia da Türk Metal tarafından kurulan Metal Sosyal Kültür ve Eğitim Vakfı'na (METVAK) ilişkin. Ergenekon'a bu vakıf üzerinden para aktarıldığı ileri sürülüyor. Mustafa Özbek, bu vakfın 40 milyon TL varlığı olduğunu ve üniversite kurmak için YÖK'e başvurduklarını açıklamıştı.

Sendikadan ART'ye para transferi

Bu arada, Mustafa Özbek'in başkanlığını yaptığı Türk Metal Sendikası'ndan, sahibi olduğu Avrasya TV'ye para aktarıldığı iddia edildi. Konuyla ilgili Türk Metal Manisa Şube Başkanı Mehmet Ali Özaltın'ın, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı. İddiaya göre, Özbek'in konuşma, panel ve toplantıları ART'de düzenli olarak yayınladı ve karşılığında para aldı.

(Zaman)

Kaynak:Haber Kaynağı