Topbaş'a yönelik suç duyurusu

Topbaş'a yönelik suç duyurusu

CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve belediyenin bazı üst düzey yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Soysal, Topbaş'ın oğlunun yenilediği binayla Koruma Yasası'nı çiğnediğini, belediyedeki bazı yöneticilerin iş denetçiliği yaptığını savundu.

Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte adayların ve bağlı bulundukları partilerin iddiaları ve suçlamaları da yoğunlaştı. CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu elinde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş hakkında yolsuzluk dosyalarının bulunduğunu söylemesinin ardından Başbakan Erdoğan ve Kadir Topbaş, "Eğer ellerinde dosyalar varsa gider savcılıklara suç duyurusunda bulunurlar. Onlar da gereğini yapar" demişti. CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal bu sözlerin ardından Sultanahmet Adliyesi'ne gelerek suç duyurusunda bulundu.

Belediyedeki yolsuzluk iddialarıyla ilgili 2 ayrı suç duyurusunda bulunan Soysal'ın ilk suç duyurusu, Kadir Topbaş'ın oğlunun Rumelihisarı'ndaki bir yapıyı yenilemesiyle ilgili oldu. Basında da geniş yer tutan bu çalışmanın basit bir onarım olmadığını savunan Soysal, Koruma Yasası'yla belirlenen Boğaziçi imar öngörünümünün ihlal edildiğini öne sürdü.

Çetin Soysal, "İstanbul'un Şehremini olmuş bir kişi kendi ailesine dönük, bir ayrıcalığı yapabiliyor. Boğaziçi imar öngörünümü yasalarla belirlenmiştir. Koruma altına alınmış bir yerde, aldığı basit onarım ruhsatı ki bu ruhsatı da işe başladıktan bir ay sonra aldı. Bu ruhsatta sadece boya gibi işlerin yapılması içindir. Ama görüldüğü gibi orada büyüme vardır. Orada Koruma Yasası'nı ihlal vardır." ifadelerini kullandı.

CHP'li vekil Soysal, ikinci suç duyurusunu da Büyükşehir Belediyesi'nin bazı üst düzey yöneticileri hakkında yaptıklarını söyledi. Kamu İş Denetim Yasası'na uygun olmayan bir şekilde yöneticilerin aynı zamanda iş denetçiliği yaptığını öne süren Soysal, "İş denetçileri başka bir işte çalışamazlar. Belediyenin 10'un üzerinde üst düzey yöneticisi aynı zamanda iş denetçiliği yapıyor. Yasa incelendiğinde, savcılar incelediğinde görülecektir ki denetleyen ve denetlenen aynı noktadır. Denetlenmesi gerekenler aynı zamanda denetleyenlerdir. Bu çok açık bir suçtur ve hukuk tanınamazlıktır." dedi.

Bu iki dosyanın dışında ellerinde 50'nin üzerinde suç duyurusu dosyası bulunduğunu kaydeden Soysal, iddialarına bir yenisini daha ekleyerek Yenibosna'da mezarlık alanı olarak görünen bir yere Cüneyt Zapsu'nun market yaptığını iddia etti.

SALDIRIYA UĞRAMASI İLE İLGİL

Bu arada, Çetin Soysal bir soru üzerine Sultangazi ilçesinde bir seçim bürosu açılışında yaşanan saldırıyla ilgili de konuştu. Olayın basında yansıdığı gibi olmadığını ve orada kişisel saldırıya uğramadığını kaydeden Soysal, "Ne yazık ki Sultangazi ilçesinde bir seçim ofisi açtık. Bu açılış marjinal bir grup tarafından engellenmeye çalışıldı. Taşlarla içeridekiler taciz edildi ve açılış engellenmeye çalışıldı. Orada emniyet yoktu. Arkadaşlarımı korumak için dışarı çıktım. Ben dışarıda darbe almadım ama arkadaşlarım aldı. Bunları şiddetle kınıyorum ve yetkilileri göreve davet ediyorum." diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı