Transfer ücretlerine sınırlama geliyor

Transfer ücretlerine sınırlama geliyor

UEFA Başkanı Platini, futbol sektörünün mali açıdan çökmesini önlemek için oyuncuların yıllık ödemelerine ve transfer ücretlerine bir üst sınır getirilmesi çağrısında bulundu.

UEFA Başkanı Platini, kulüplerin astronomik maaş ve transfer ücretlerini sportif gelirlerle orantılı şekilde sınırlamayı düşündüklerini söyledi.

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) Başkanı Michel Platini, "Kulüplerin maaş ve transfer ücretleri toplamını, doğrudan ve dolaylı sportif gelirlerin belli bir yüzdesini geçemeyecek şekilde sınırlama fikri üzerinde çalışıyoruz" dedi.

Platini, "Kesin olan birşey var. Avrupa kulüpleri (mevcut transfer) sistemimizin orta vadede mali açıdan çökeceğini bize söylüyorlar" şeklinde konuştu.

BBC'nin haberine göre, UEFA Başkanı, bir kulübün diğerine herhangi bir oyuncu için astronomik ücretler ödemesinin ne kadar ahlaki olduğu sorusunu yöneltti.

Geçtiğimiz günlerce İngiliz futbol kulübü Manchester City, AC Milan'ın Brezilyalı yıldızı Kaka için 150 milyon dolar önermiş, ancak haftada 250 bin sterlin ücret anlamına gelen teklif geri çevrilmişti.

Avrupa'nın önde gelen kulüpleri, böyle bir üst sınır konması fikrine karşı çıkıyorlar.

Michel Platini ise asıl kulüplerin ekonomik kriz karşısında yeni bir düzenleme yapılması konusunda teklif getirdiklerine dikkat çekti.

Platini "Kulüpler bize uyguladığımız sistemin, orta vadede mali açıdan çökme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söylüyor" diye konuştu.

Platini yaşanan ekonomik kriz ortamından sporun da etkilenmeyeceğini düşünmenin safça olacağını belirterek, "Kendimizi kandırmayalım, Manchester United ya da Real Madrid gibi dev kulüpler bile mali açıdan Microsoft ya da Exxon'un yanında birer cüce" dedi.

Platini "Avrupa birinci liglerindeki çoğu takımın cirosu, kentlerinin en büyük süpermarketinden azdır" diye konuştu.

Eski bir Juventus oyuncusu olan Platini, Avrupa Parlamentosu'ndan futbolda istikrarın sağlanması için UEFA'ya yardımcı olmasını istedi.

Futbol müsabakalarında hakem hatalarını en aza indirmek için görüntü kayıtlarının tekrar izlenmesi yerine 2 yeni hakem atanmasından yana olduğunu anlatan Platini, bu sayede zaman kaybı olmadan, kabul edilmez düzeydeki hataların yüzde 99 oranda yakalanacağını belirtti.