TSK, cemaatleri tek tek fişlemiş

TSK, cemaatleri tek tek fişlemiş

EMASYA Planı için istihbarat raporu hazırlatan Tuğgeneral Naim Babüroğlu büyük bir skandala imza attı. Raporda tüm bir şehir ve cemaatler tek tek fişlenmiş...

Manisa’daki akademisyenleri, okulları, yurtları ve dershaneleri irticacı diye fişledi. Manisa’daki yemin töreninde Mehmetçikannelerini kışlaya sokmayan Tuğgeneral Naim Babüroğlu’nun EMASYA Planı’nı nasıl suiistimal ettiği ortaya çıktı.Babüroğlu,kentteki akademisyenlerin de aralarında bulunduğu yüzlerce kişiyi ‘cemaatçi’ diye fişlemiş. TuğgeneralNaim Babüroğlu’nun Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı yaparken hazırlattığı EMASYA Planı için yüzlerce kişiyi fişlediği ortaya çıktı.

Skandal plan, Balyoz Darbe Planı’nın ortaya çıkmasının ardından geçtiğimiz yıl iptal edilen EMASYA Protokolü’nün nasıl suiistimal edildiğini de gözler önüne serdi. EMASYA Planı için istihbarat raporu hazırlayan Babüroğlu, Manisa’daki tüm cemaatleri ve tarikatlarımercek altına almış.Devletten izin alarak kurulmuş onlarca öğrenci yurdunu da tek tek fişlemiş.

Celal Bayar Üniversitesi’ndeki çok sayıda akademisyeni ‘cemaatçi’ diye fişleyen Babüroğlu, Manisa ve ilçelerindeki dersane ve özel okulları da sahipleri ve yönetim kurulu üyelerine varana kadar fişlemiş. Hukuk dışı istihbaratla toplatılan fişleme bilgilerini de EMASYA Planı’na gerekçe yapmış.

PLANA ‘UYGUNDUR’ İMZASI

Tugay’ın Avcı Eğitim TaburKomutanı Piyade Yarbay E. C. tarafındanHaziran 2006’da hazırlanan plana Babüroğlu tarafından “uygundur” imzası atılmış. 2007 yılında da bağlı bölüklere gönderilen plana göre Avcı Eğitim TaburKomutanlığı’na bağlı 3EMASYA Bölüğü kurulmuş. 1’inci EMASYA BölüğüGördes, Demirci,Köprübaşı ve Gölmarmara ilçelerinden sorumlu tutulurken, 2’nci EMASYA Bölüğü’nün sorumluluk sahası Manisa merkez ilçe olarak belirlenmiş. 3’üncü EMASYA Bölüğü’nün sorumluluk bölgesi olarak da Akhisar ilçesi tespit edilmiş. 11 adet ek’in yer aldığı planda en dikkat çekici bölüm ise EK-C olarak belirtilen ‘İSTİHBARAT’ bölümü oldu.

TARİKAT VE CEMAAT: İRTİCAİ ÖRGÜT

İKK Subay Vekili Piyade Üstğm. O. A. imzalı İstihbarat Raporu’nda aşırı sol örgütlere yüzeysel olarak değinilirken, irticai örgütler olarak nitelendirilen tüm cemaatler ve tarikatlar ise detaylıca anlatılıyor. ‘Aşırı sol örgütler’ analizinde hiçbir isme yer verilmezken, irticai örgütler başlığı altındaki analizlerde tüm isimler anlatılıyor. Ayrıca bugüne kadar hiçbir şiddet eylemi ya da silahlı eyleme katılmamış Nurcular, Süleymancılar, Nakşiler ve Kadiriler, Hizbullah terör örgütüyle aynı kefeye konuyor.

HER AY İSTİHBARAT TOPLATMIŞ

EMASYA Planı’nda yer alan istihbarat raporu, fişlemelerin nasıl yapıldığını da ele veriyor. Babüroğlu’nun sadece EMASYA planının uygulandığı zamanlarda değil diğer zamanlarda da her ay düzenli istihbarat toplattığı raporda görülüyor. İstihbarat toplama talimatı planın ‘İstihbarat Rapor Sistemi” başlıklı bölümünde şöyle anlatılıyor: “Konu ile ilgili olarak elde edilecek istihbarat bilgileri, normal zamanlarda (EMASYA planının uygulanmadığı zamanlarda) İKK. İSÖZ. her ayın üçüncü haftasında Tugay K.Lığına gönderilecektir. İKK.İSÖZ; EMASYA Planı’nın uygulandığı zamanlarda ise her gün saat 17.00’de duruma göre engeç saat 23.00’a kadar gönderilecektir.” EMASYA için hazırlanan istihbarat raporunda “Manisa Tarımının Türkiye’deki Yeri” bile analiz ediliyor. Buna göreManisa, çekirdeksiz kuru üzümde Türkiye’nin yüzde 76’sını, yaş üzümde yüzde 37.76’sını, tütünde yüzde 28’ini, pamukta yüzde 20’sini, zeytinde ise yüzde 7’sini karşılıyor. Bu bilgilerin toplumsal olaylara müdahale için hazırlanan EMASYA planında neden yer aldığına bir anlam verilemiyor.

İşte istihbarat raporunda yer alan fişlemeler

NURCULUK

Yeni Asya Grubu: Manisa merkezinde “İlim ve Kültür Vakfı” ile “İlim ve Kültür Kitapevi” organizesiyle faaliyetlerini yürütmektedirler. Esnaf sanatkarlardan oluşan yaklaşık 1000- 1500 kişilik bir taraftarı bulunmaktadır. Üniversite öğrencilerinin barındığı iki adet özel yurt bulunmaktadır. Özel Ege Kültür ve Eğt. Org. İnş. Turizm San. Ve Tic. A.Ş. 1999 tarihinde... Yeni Asya Grubu’nca kurulmuştur. Vakıf Başkanı Halil Köprücüoğlu, yardımcısı Ahmet Katsöz, üyeleri İhsan Sel, Rıza Akçalı, Ahmet Özkılıç’tır. Manisa Celal Bayar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nde görevli Prof. Dr. Mahmut Kaplan, Prof. Dr. Nadir Özkuyumcu, Doç. Dr. Adem Ceylan, Yrd. Doç. Dr. Kenan Erdoğan ve Yrd. Doç. Dr. Rıza Bağcı isimli öğretim görevlilerinin Nurcu/ Yeni Asya Gurubu görüşünü benimsedikleri, Yeni Asya Grubu’na eleman kazandırmak amacıyla üniversite öğrencilerine propaganda ve baskı uyguladıkları tespit edilmiştir.

Kırkıncı Hoca Grubu: İlimiz ve özellikle Akhisar ilçemiz başta olmak üzere yaklaşık 500-750 civarında taraftarının olduğu bilinmektedir. Manisa ve Akhisar’da Hilaliye Vakfı’nın şubeleri bulunmaktadır.

Fethullah Hoca Grubu (Zamancılar): Özel Körfez Dersanesi, Özel Şehzade Mehmet Lisesi ve Özel Saadet Kız Lisesi adı altındaki eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yanı sıra dershane, vakıf ve yurt alanında faaliyetlere de ağırlık verdikleri, Manisa’da Tempo FM adında mahalli bir radyolarının bulunduğu, yaklaşık 5000 civarında taraftarının olduğu tahmin edilmektedir. Körfez ve Şehzade Mehmet Lisesi, Bilen İşletmecilik Özel Eğt. İnş. ve Tic. Paz. A.Ş. tarafından kurulmuştur. Şirketin kurucuları Orhan Gençtürk, Halil Gülerman, Rüştü Başaran, Cemalettin Baştuğ, NusretMuğla’dır. Özel Ufuk Lisesi (Haziran 2004’te kapatılmış olup yerine dershane açılacaktır)Melen Özel Eğt. San.Tic. Ltd. Şirketi tarafından kurulmuştur. Kurucuları Hasan Ortaç,Mustafa Baydar, Arif Bakkaloğlu, Mustafa Duru’dur. Feza Eğt. ve Kültür Vakfı Başkanı Tahsin Çanbel, Yardımcısı Mahmut Kılınç, üyeleri Yunus Yılmaz, Ersan Başaran,Mustafa Karakaşlar,Mustafa Yerkazanoğlu, Mehmet Pakdemirli’dir. Yayınları, Zaman Gazetesi, Manisa İl Temsilcisi Mustafa Topçuoğlu’dur.

SÜLEYMANCILIK

İl İlçe Lideri: Manisa Ali Hancıoğlu Vakfı Başkanı Arif Çilpiloğlu, Yardımcısı Naim Erbaş, Üyeleri TurgutGÜRDEL, S.Oğuz ÜstelMetin Çil’dir. Türkiye genelinde olduğu gibiManisa’da da Kurs Okul Talebelerine Yardım Derneği (KOTYD) adı altında fakir öğrencileri okutmak ve Atatürk İnkılaplarını tamamıyla kaldırılmasını hedef alan çalışmalar yaptığı, Manisa ve ilçelerinde yaklaşık 5000-6000 civarında taraftarları olduğu tahmin edilmektedir.

NAKŞİBENDİLİK

İskenderpaşa Cemaati: Manisa’daki faaliyetlerini “Sancak Çevre Ahlak ve Kültür Derneği” adı altında sürdürdüğü, ayrıca “Artı Dersanesi Ltd. Şti” ortaklarının belirtilen gruba mensup oldukları tespit edilmiştir.Manisa ilinde yaklaşık 1000 kişilik taraftarları olduğu değerlendirilmektedir.

İsmailağa Cemaati: Manisa ilinde faaliyetlerini “Merkez Efendi Vakfı” adı altında sürdürdükleri, Manisa ilinde yaklaşık 400 kişilik bir taraftarının olduğu değerlendirilmektedir.Manisa Merkez SakaryaMahallesi’nde bir binanın kiralandığı bu binada ilköğretim çağındaki öğrencilerin barındırıldığı, din eğitimi verildiği, sorumlusunun Fahrettin Celen isimli şahıs olduğu öğrenilmiştir.

Adıyaman Menzil Dergahı: Manisa’da özellikle doğu kökenli vatandaşlar arasında yaygın olan tarikatın yaklaşık 3000 civarındamensubunun bulunduğu, aylık olarak yayımlanmakta olan Semerkand dergisinin dergâh mensuplarınca kondu, grup mensuplarınca zaman zaman Adıyaman Menzil’e gezilerin düzenlendiği tespit edilmiştir.

KADİRİLİK

Haydar Baş Grubu: Yayın organlarından Yeni Mesaj gazetesine abone kazandırmak ve ulusal yayın yapan Meltem televizyonunun izleyici kitlesini artırmak için çaba sarf ettikleri, tarikatın ilimizde tahmini olarak 1000 civarında taraftarının bulunduğu 2001 yılı içinde Bağımsız Türkiye Partisi’ni kurup, Manisa’da taban oluşturma faaliyetlerine devam ettiği, bahse konu partinin ilimizde Merkez, Akhisar, Ahmetli, Gölmarmara, Kula, Salihli, Saruhanlı ve Turgutlu ilçelerinde teşkilatı vardır.

IŞIKÇILIK

Stratejik Eylem Anlayışı: Teokratik esaslara dayalı şer’i düzeni getirmek için iktidara gelme şansı en yüksek olan sağ partiyi desteklemektedir. Manisa ilçelerinde 1500-2000 kişi civarında mensubunun olduğu tahmin edilmektedir.

Başörtülü annelere tel örgüden yemin töreni izletti

Babüroğlu’nun adı 2008 Kasım ayında Mehmetçiklerin yemin töreninde yaşanan başörtü skandalıyla gündeme gelmişti. Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugayındaki yemin töreninde Babüroğlu, 40 yaşın altındaki Mehmetçik annelerini kışlaya sokmamıştı. Başörtülü genç anneler tel örgülerin ardından yavrularının yemin edişini göz yaşlarıyla izleyebilmişti. Babüroğlu ile ilgili çarpıcı bir iddiayı da Yeni Akit gazetesi ortaya atmıştı. Dünya Kiliseler Birliği’ne bağlı Boyd&boyd Ministries isimli ABD Merkezli Hristiyan Cemaatin listesinde Naim Barbüroğlu ismi yer almıştı. Gazete, Babüroğlu’nun Van 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurarak Antakya’daki Barbüroğlu soyadını taşıyan akrabalarının aksine soyadını Babüroğlu olarak değiştirdiğini öne sürmüştü.

‘En büyük asker bizim ask er’ sloganına kanmayın uyarısı

EMASYA Planı’nın “Görevlendirilen Askeri Birliklerin Hareket Tarzı” başlıklı bölümünde çok ilginç bir de talimat yer alıyor. Mehmetçiğin müdahale sırasında ‘gaza’ gelmemesi için şu uyarı yapılıyor: “Aşırı akımlar kendilerine taraftar sağlamak veya taraftarlarını cesaretlendirmek için “asker bizimledir” kanısını yaratmaya çalışabilirler. Aşırı uçların sebep olduğu olaylarda Sb. Astsb ve Erlerin nümayişçiler tarafından omuzlara alınmasına kesin olarak müsaade edilmeyecektir. Böyle bir duruma düşmüş kişilerin hemen yardımına koşarak bu çeşit gösteriler önlenecektir. “En büyük asker bizim asker” sloganına karşı hazırlıklı olunacaktır.

BUGÜN 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.