Türk Bayrağı ABD'de DALGALANDI

Türk Bayrağı ABD'de DALGALANDI

ABD'nin Massacshusetts Eyaletinin Lawrence şehrinde yine tarihi bir gün yaşandı.

E. Mustafa Es'ad'in haberi

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla ABD'nin Massachusetts Eyaletindeki Lawrence şehrinde Türk bayrağı göndere çekildi.

Boston'un kuzeyindeki Lawrence şehrine Türkler ilk kez 100 yıl önce Osmanlı imparatorluğu zamanında gelmeye başladılar. İlk gelen bu Türklerin pasaportları halen Lawrence İl Halk kütüphanesinde bulunmaktadır.

30 yıl önce çoğunluğunu terzilerin oluşturduğu Türkler yeniden Lawrence şehrine göç etmeye başladılar. Lawrence şehri komşu şehirler Lowell ve Haverhill ile birlikte sanayi devriminin yaşandığı üç şehir olarak bilinmekte. Titanic'ten büyük tekstil fabrikalarıyla meşhur bu üç şehir, aynı zamanda immigrant (göçmen) şehirleri olarak da biliniyor.

Cumhuriyetimizin 91. yılında Lawrence şehrinde, bu yılda Türk Bayrağı tören eşliğinde göndere çekildi. Bu tarihi törene Lawrence Belediye Başkanı Dan Rivera, Boston Başkonsolosu Ömür Budak,Massachusetts Eyalet Milletvekili Marcos Devers, Belediye Meclis Üyesi Eileen O. Bernal, Ticaret Ateşesi Alperen Kaçar, www.haberabd.com Genel Yayın Yönetmeni ve Müsiad Boston sorumlusu Kemal Bozkurt, Boston eski Fahri konsolosu Erkut Gömülü Lawrence'ye yıllar önce gelen ilk Türklerden olan emekli İmam Mustafa Aktaş, Lawrence ve çevresinde oturan Türkler ve Türk dostları iştirak ettiler.

Programı organize eden ve yöneten Kemal Bozkurt açılış konuşmasında: "Bugün ikinci kez Lawrence'de bayrağımızı göndere çekiyoruz. Geçen yıl mütevazı bir şekilde başlattığımız bu törenin kıyamete kadar devam etmesini diliyor ve umuyorum" dedi. Bozkurt konuşmasında Türkiye'nin ve öncesinde de Osmanlı imparatorluğu'nun herkese kucak açtığını; 500 yıl evvel İspanya'dan kovulan Yahudilere kucak açtığını, herkesin üzülerek takip ettiği gibi Suriye'deki savaştan dolayı ülkelerini terkeden 2 milyondan fazla Suriyeli'yi yine bağrına bastığını bildirerek; Lawrence şehrini de Türkiye'ye benzetti. Bozkurt 76 bin kişilik Lawrence'de hemen her milletten insanın bulunduğunu beyan ederek katılan herkese teşekkür etti.

Lawrence Belediye Başkanı Dan Rivera ise; Lawrence'de bulunan bütün etnik grupların bu tur davetlerine iştirak etmekten memnuniyet duyduğunu belirterek ilk görev yılında Türk Bayrağı'nin göndere çekilmesi törenine seve seve katıldığını ve başta Başkonsolos Ömür Budak olmak üzere herkese teşekkür etti.

Daha bir ay önce göreve başlamasına rağmen Lawrence'deki bu önemli güne iştirak eden ve törene katılan bütün Türk vatandaşları ve ABD'li misafirlerle ayrı ayrı ilgilenen Boston Başkonsolosu Ömür Budak'da yaptığı konuşmasında; Cumhuriyetimizin 91. yılında Lawrence'deki bu güzel törende bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek; ABD'nin en meşhur şairi ve Lawrence Lisesi'nden mezun olan Rober Frost'tan örnek verdiigi konuşmasında, bu tur bayrak merasimlerinin ABD içindeki değişik etnik kökenli vatandaşlar için önemini beyan etti ve katılan herkese tekrar teşekkür etti.

Tören şanlı Türk bayrağının İstiklal Marşı eşliğinde göndere çekilmesiyle sona erdi.

Törenden sonra tüm katılımcılara tecrübeli restaurantcilar Yasemin Özden ve Ömür Alpoguz tarafından hazırlanan tatlılar, börek ve dolmalar ikram edildi.
 

baaay.jpgbay3.jpgbay10.jpgbay9.jpg

kb2.jpgkb3.jpgkb4.jpg

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.