Türk Dizileri 150'den Fazla Ülkede İzleniyor

Türk Dizileri 150'den Fazla Ülkede İzleniyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türk dizilerinin şu anda 150'den fazla ülkede izlendiğini, dünyada Amerika'dan sonra en fazla dizi film ihraç eden ülkesinin Türkiye olduğunu söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türk dizilerinin şu anda 150'den fazla ülkede izlendiğini, dünyada Amerika'dan sonra en fazla dizi film ihraç eden ülkesinin Türkiye olduğunu söyledi.

Bakan Ersoy, Hasan Kalyoncu Üniversitesince (HKÜ) düzenlenen 7. Altın Baklava Uluslararası Öğrenci Film Festivali'nin üniversitenin Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen gala ve ödül törenine katıldı. Burada konuşan Bakan Ersoy, kültür ve sanat alanında yapılan çalışmalarda arzu edilen hedefe ulaşılması için uzun süreli plan yapılmasının yanında aynı zamanda istikrarlı bir şekilde bu çalışmaların arkasında durulmasının gerektiğini dile getirdi.

Yerli Film Üretim Sayısı 17 Kat Arttı

2019 yılında Sinema Kanunu'nda yaptıkları değişikliklerin çok olumlu sonuçlar doğurduğunu gördüklerini, ülkeyi film üretim merkezlerinden biri haline getirmek amacıyla bu kanunda önemli değişiklikler yaptıklarını vurgulayan Bakan Ersoy, şöyle konuştu:

"Sadece son 3 yılda destek verdiğimiz proje sayısı bin 200'e gelmiş durumda. 280 milyona yakın bir destek sağladık. Yerli film üretim sayımız 17 kat arttı. Yerli yapımlarımızın 2 milyon olan seyirci sayısı 33 milyon seviyesine yükseldi. Türk dizilerinin dünyanın çeşitli coğrafyalarında yayınlanması için çok ciddi çalışmalar gerçekleştirdik. Bu emeklerimizin karşılığı olarak dizilerimiz şu anda 150'den fazla ülkede izleniyor. Dünyada Amerika'dan sonra en fazla dizi, film ihraç eden ülke Türkiye'dir. Sinema alanında yaşanan tüm bu olumlu gelişmeler ve bugün Gaziantep'te şahit olduğumuz bu heyecan ülkemizdeki sinema potansiyelinin gücünü göstermektedir. Artık yapmamız gereken ise bu potansiyeli en doğru ve en etkin bir şekilde yönetmektir."

Çağın en etkin güçlerinden birinin de başta sinema olmak üzere sanat olduğunu, sanatın evrenselliğinin hiçbir zaman göz ardı edilemeyeceğini dile getiren Ersoy, "Ülkeler gelişmişliğinin göstergesi olarak sadece sahip oldukları ekonomik, teknolojik, siyasal imkanlarla değil sanatsal üretimleriyle de değerlendirilmektedir. Bu farkındalıkla hareket ettiğimiz içindir ki ülkemiz artık dünyanın önemli sanat üretim merkezlerinden biri haline gelmiştir." dedi.

ersoy.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.