Türk Pilici Rusya yolcusu

Türk Pilici Rusya yolcusu

Dünyanın en büyük piliç eti ithalatçısı olan Rusya'ya Türkiye'nin piliç eti ihraç edebilmesi için önemli bir adım atıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında, 12-15 Şubat 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilen Rusya ziyaretinde, Türk tavukçuluk sektörünün Rusya'ya tavuk eti ihraç edebilmesi için Rusya ve Türkiye tarım bakanlıklarının çalışma başlatması kararı çıktı.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Türkiye'den piliç eti ithal etmeye sıcak baktıkları mesajını verdi.

Putin, Rusya Tarım Bakanlığı'na, Tarım Bakanlığı ile temasa geçmesi konusunda talimat vereceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında gerçekleştirilen Rusya seyahatine katılan Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Ortak Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Girit, Rusya'nın 1 milyon 240 bin ton civarında yıllık tavuk eti ithal ettiğini ancak Türkiye'nin ithalat yaptığı ülkeler arasında bulunmadığını söyledi.

Rusya'nın Türkiye'ye 2005 yılında gerçekleştirdiği teknik heyet ziyareti sonrasında kuş gribi vakası çıktığını bu sebeple Türkiye'den ithalat yasağı konduğunu hatırlatan Girit, sözlerine şöyle devam etti: "O dönemden sonra geçmişte ve günümüzde Türkiye'nin kuş gribi vakalarından ari olduğu Dünya Salgın Hastalıkları resmi sitesinde (OIE) denetimleri neticesinde yayınlanmış olduğu halde ithalat yasağı kaldırılmamış ve veteriner ofisleri arasında anlaşma sağlanamamıştı. Cumhurbaşkanımız başkanlığında gerçekleştirilen bu ziyarette Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanımız Kürşad Tüzmen, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanımız Mehmet Büyükekşi ve TOBB Başkanvekilimiz Halim Mete'nin girişimleriyle konu gündeme alındı ve birinci adım atılmış oldu. Türkiye'de kuş gribi kalktı ancak Türkiye ve Rusya Tarım Bakanlıkları birbirlerinin sağlık sertifikalarını tanımadığı için Rusya'ya ihracat yapamıyoruz. Bu süreçte yapılması gereken Türkiye ve Rusya Tarım bakanlıklarının temasa geçmesi, Türkiye'nin Rus tarafını davet etmesi ve karşılıklı mutabakatın sağlanması. Cumhurbaşkanımız ile yaptığımız Rusya seyahati bu mutabakatın sağlanma sürecini hızlandırmıştır."

Sektör olarak 14 aydır zararına üretim ve satış yaptıklarını anlatan Girit, "Rusya pazarı açıldığı takdirde sektör nefes alacaktır. Tarım bakanlığımızın bu süreci hızlandırmasını ve sonuçlandırmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Rusya'ya 100 bin ton tavuk eti ihraç edebiliriz
Rusya'nın 2008 yılında 1 milyon 240 bin ton tavuk eti ithal ettiğini belirten Girit, şöyle konuştu: "Bu ithalat özellikle Amerika, Brezilya ve AB gibi uzak ülkelerden yapılmaktadır. Türkiye ile bu ülkelerin Rusya'ya uzaklıklarını düşündüğümüz zaman komşumuzdaki pazarın sektörümüz için büyüklüğü hakkında daha sağlıklı bir değerlendirme yapma imkanına sahip oluruz. Türkiye olarak Rusya'ya 100 bin ton üzerinde tavuk eti ihraç edebilecek alt yapıya sahibiz."

Tavuk eti ihracatından sonra Rusya'ya hedefin yumurta ihracatı ve süt ürünleri ihracatımızı başlatabilmek olduğunu anlatan Grit, sözlerini şöyle tamamladı: "Bu konularda iki ülkenin tarım bakanlıklarının etkin ve hızlı çalışma yürütmesi gerekiyor. Küresel mali krizin etkisiyle ciddi bir darboğazdan geçen sektörümüzün Rusya pazarına acil ihtiyacı var."


Kaynak:Haber Kaynağı