Türk siyasiler böyle cesur olabilirmi

Türk siyasiler böyle cesur olabilirmi

İtalya'da ana muhalefetteki Demokrat Parti'nin lideri Valter Weltroni, seçimlerde alınan yenilginin ardından, Türk siyasetinde yapılamayan bir itirafta bulunarak görevi bıraktı.


Valter Weltroni "Başarılı olamadım, beni bağışlayın. Ama partiyi kurarak başlattığımız rüya sürmelidir" dedi.

Veltroni, istifa gerekçelerini açıklamak üzere düzenlediği basın toplantısında, DP'nin, "merkez sol çizgideki eğilimlerin tek çatı altında birleşmesi çabasının ürünü olduğunu" hatırlatarak, "Bu projemiz hayatta kalmalıdır. Geri dönüşü, hiç kimse aklına bile getirmemelidir. DP'nin ilk genel başkanı olarak, ekipten yoksun biçimde çalıştım. Kapıyı kimsenin suratına kapatmaksızın genel başkanlığı bırakmış bulunuyorum. Partiye katkı sağlamayı sürdüreceğim" diye konuştu.

DP'nin Sardinya adasındaki yerel seçimlerde 9 puana yakın oy kaybetmesinin ardından sorumluluk gereği görevinden istifa ettiğini anlatan Veltroni, "Bu durum, partide yeni bir sayfa açmanın kaçınılmaz hale geldiğinin göstergesiydi" dedi.

Veltroni, Sardinya adasında DP'yi ağır bir yenilgiye uğratan Özgürlükçü Halk Partisi lideri Başbakan Silvio Berlusconi'yi ise şu sözlerle eleştirdi:

"Berlusconi kendine özgü yöntemleriyle, değerler sistemini de alt üst ederek egemenlik savaşını kazanmış bulunmaktadır. Değerlerden uzaklaşmış vaziyetteki bu yeni sistemle cesaretle mücadele edilmelidir. Bu mücadele için rüzgarın yok denecek kadar az olduğu koşullarda dahi yelken açmayı başarmak lazım. Bu, Berlusconi karşıtlığı değildir. Tam tersine, demokratik değerlerden biri olan eleştiri hakkıdır."

Veltroni, istifa kararı sonrasında merkez sağa mensup bir liderin kendisini telefonla arayarak, "Demokrasilerde iktidar ile muhalefet arasındaki denge önemlidir. Ama Berlusconi buna bile tahammül edemiyor" dediğini kaydetti.

Muhtelif akımları bünyesinde barındıran DP, yakın süre içerisinde yapacağı kurultayında yeni genel başkanını seçecek.


Kaynak:Haber Kaynağı