Türkiye Diyanet Vakfınca kurulan arama kurtarma ekipleriyle afet tatbikatı düzenlendi

Türkiye Diyanet Vakfınca kurulan arama kurtarma ekipleriyle afet tatbikatı düzenlendi

Türkiye Diyanet Vakfınca (TDV) 5 ilde kurulan arama kurtarma ekipleriyle afet tatbikatı düzenlendi.Ankara İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünde...

ANKARA (AA) - Türkiye Diyanet Vakfınca (TDV) 5 ilde kurulan arama kurtarma ekipleriyle afet tatbikatı düzenlendi.

Ankara İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünde düzenlenen tatbikat kapsamında, "Ülkemizin gerçeği olan afetlere hazırlanıyoruz" başlığı altında, din görevlilerinin katılımıyla 5 ilde oluşturulan 108 kişilik arama kurtarma ekiplerine eğitim verildi.

Eğitimde, afet anı, öncesi ve sonrasında yapılacaklar, arama ve kurtarma, geçit açma, kazazede tahliyesi gibi konular anlatıldı.

- "Hedefimiz, her ilimizde arama kurtarma ekibi kurmak"

Konuya ilişkin AA muhabirine açıklamada bulunan TDV Mütevelli Heyeti 2. Başkanı İhsan Açık, Türkiye'nin gerçeği olan afetlere karşı, AFAD tarafından TDV ve Diyanet İşleri Başkanlığı personeline verilen eğitimin, afetlerle mücadele etmeye yönelik hazırlık olduğunu söyledi.

TDV tarafından afet bölgelerinde mobil mutfak, mescid ve afetzedelere moral ve motivasyon sağlamak amacıyla çadırlar kurulduğunu aktaran Açık, buna ek olarak afet öncesi, afet anı ve sonrasında bir kriz yaratmadan, soğuk kanlılığın sağlanmasına yönelik de gönüllülerin yetiştirildiğini kaydetti.

Açık, "Buradaki amaç, AFAD ekiplerine sahada ne kadar yardım edebiliriz, ne kadar işlerini kolaylaştırabiliriz, ne kadar onların yükünü alabiliriz, TDV olarak bunu yapmaya gayret ediyoruz. Bugün burada 5 ilden arkadaşlarımız var, hedefimiz şu, hemen hemen her ilimizde yavaş yavaş, küçük de olsa bir arama kurtarma ekibi kurmak." dedi.

Ankara AFAD Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğünde eğitim görevlisi Murat Balcı da katılımcıların herhangi olası bir afete hazırlıklı duruma getirilmeye çalışıldığını kaydetti.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.