Türkiye için kötü sonuç

Türkiye için kötü sonuç

Almanya'da bugün yapılan federal meclis seçimlerinde sandık çıkış anketleri açıklandı.

Almanya'da bugün yapılan genel seçimleri, ilk tahminlere göre iktidarda bulunan ve genel başkanlığını Almanya Başbakanı Angela Merkel'in yaptığı Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) Partisi kazandı.

Seçimlere katılma oranının da yüzde 72,5 ile bugüne dek yapılan genel seçimlerdeki en düşük oran olduğu bildirildi. Seçimlere katılma oranı 2005 yılında yüzde 77,7 olmuştu.

İlk tahminlere göre CDU ve Bavyera eyaletindeki kardeş parti konumundaki Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) Partisi toplam yüzde 33,5, Sosyal Demokrat Parti (SPD) yüzde 22,5, Hür Demokrat Parti (FDP) yüzde 15, Yeşiller Partisi yüzde 10,5, Sol Parti yüzde 12,5, diğer partiler de yüzde 6 oranında oy aldı.

Buna göre Almanya Federal Meclisi'ndeki oy dağılımının da fazladan seçilecek milletvekilleriyle şöyle olacağı tahmin ediliyor:

CDU ve CSU 186, SPD 143, FDP 95, Sol Parti 80, Yeşiller Partisi 67.

Bu ilk tahminlere göre SPD, en kötü seçim sonuçlarından birini alırken, FDP ve Yeşiller Partisi seçimlerde bugüne dek en iyi sonucu elde ettiler.

Alınan bu sonuçlara göre CSU ve FDP ile koalisyon hükümeti kurmak isteyen CDU'nun, bu isteğini gerçekleştirme olasılığı büyük görünüyor.

ZDF televizyonuna göre ilk sonuçlara göre Hıristiyan Birlik Partileri, meclisteki sandalye sayısını 2 artışla 228'e çıkarıyor.

Hür Demokratlar, 31 sandalye daha kazanarak milletvekili sayısını 92'ye çıkarıyor.

Sol Parti de milletvekili sayısını 28 artırarak, 82'ye yükseltiyor.

Yeşiller ise 12 artışla 63 sandalyeye ulaşıyor.

Seçimde kan kaybeden tek parti Sosyal Demokratlar'ın ise 71 sandalye kaybederek 151'e düştüğü görülüyor.

samanyoluhaber
Etiketler :