Türkiye Kaddafi'yi resmen çizdi

Türkiye Kaddafi'yi resmen çizdi

Türk hükümeti, Kaddafi ile çocuklarının ve Libya üst düzey görevlilerinin Türkiye'ye girişini, Türkiye üzerinden uçuşunu yasakladı.

Kaddafi ile son ip de koptu. Ankara Trablus Büyükelçisi'ni merkeze çekti. Öte yandan Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun yarın Libyalı muhaliflerin başkenti olarak nitelendirilen Bingazi'ye gideceği açıklandı.

Türkiye, Libya Lideri Muammer Kaddafi ile son resmi ilişkisini de kesti;Türkiye'nin Trablus Büyükelçisi Levent Şahinkaya, merkeze alındı.

Ankara, zaten Libya'daki çatışmalar nedeniyle daha önce Trablus Büyükelçiliği'ni kapatmıştı. Ancak Büyükelçilik kapanmasına rağmen, Şahinkaya fiilen Trablus'ta bulunamasa da, resmen Trablus Büyükelçisi görevindeydi.

Şimdi Şahinkaya bu görevden Ankara'ya çekilerek, Kaddafi yönetimi ile son resmi ilişki de resmen bitirilmiş oldu.

YERİNE ATAMA YAPILMADI

Şahinkaya'nın merkeze atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayınlandı. Ancak geri çekmeden daha anlamlı olan, Ankara'nın Levent Şahinkaya'nın yerine atama yapmamış olması.

Büyükelçilik kapalı da olsa, fiilen Trablus'ta Türk diplomatlar için çalışma imkanı bulunmasa da, Büyükelçi ataması yapılabilirdi.

Bu atamanın diplomatik bir anlamı olurdu; Türkiye'nin Kaddafi ile hala temas imkanı gördüğünü ifade ederdi.

Ancak Şahinkaya'nın yerine atama yapılmaması, Ankara'nın Kaddafi yönetiminden "tamamen umut kestiğinin, bir temas imkanı bulamadığı ve aramadığının" göstergesi.

DAVUTOĞLU BİNGAZİ'YE GİDİYOR

Bu arada Enformasyon Dairesi Başkanlığı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun yarın muhaliflerin başkenti olarak bilinen Bingazi'ye günübirlik bir ziyaret yapacağını duyurdu.

Davutoğlu bugün de Dışişleri Bakanı Muhammed El Urabi ve diğer Mısırlı yetkililerle görüşmek için Kahire'ye hareket etti.

Dışişleri Bakanı'nın 7 Temmuz tarihinden sonra da Suriye ve İran'a gitmesi bekleniyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.