Türkiye-Ukrayna Kırım Savaşları

Türkiye-Ukrayna Kırım Savaşları

Eski Sovyet istihbarat görevlisi İgor Berkut, Türkiye'nin Kırım'ı yeniden topraklarına katmak istediğini ve 10-12 yıl içinde iki ülkenin savaşa tutuşacağını iddia etti.

Ukrayna'da bazı milliyetçi kesimlerin “Türkiye ve Ukrayna'nın Kırım için savaşacağı" yönündeki iddialarına bir yenisi daha eklendi. Eski Sovyet istihbarat görevlisi İgor Berkut, 10-12 yıl içinde Ukrayna ve Türkiye arasında savaş çıkmasının kaçınılmaz olduğunu iddia etti.

Rus Rosbalt ajansına göre, eski Sovyet ajanı, Büyük Ukrayna Partisi lideri İgor Berkut, “Ukrayna'da kısa vadede yaşanması muhtemel senaryoları" anlattığı “Kardeş (Brat)" adlı kitabını tanıttığı basın toplantısında, “Ukrayna'nın Kırım üzerinde hak iddia eden Türkiye ile savaşmasının kaçınılmaz olduğunu" öne sürdü.

Türkiye'nin Kırım'ı yeniden topraklarına katmak istediğini" iddia eden Berkut, “İki ülke 10-12 yıl içinde savaşa tutuşacak. Hem Türkler, hem Ruslar, hem de Avrupalılar bunu biliyor, Ukraynalılar da anlayacaklar. Ukrayna'nın güçsüz düşmesi halinde, Türkiye'nin Kırım'ı ilhak etmesi kaçınılmaz" diye konuştu.

2017 yılına gelindiğinde Müslümanların Kırım nüfusunun üçte birini oluşturacağını savunan Ukraynalı siyasetçi, “Rusya'yı Çeçenistan konusunda suçlarken, birkaç yıl içinde Kırım'da bizi ikinci bir Çeçenistan'ın beklediğini düşünmemiz gerekiyordu. Türkiye, daima, Kırım'ı Osmanlı İmparatorluğu'nun bir parçası olarak görmeye devam edecek" dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 3379 defa okunmuştur