Türkiye'nin Beyrut Büyükelçiliğinde Büyük Önder Atatürk'ü anma töreni düzenlendi

Türkiye'nin Beyrut Büyükelçiliğinde Büyük Önder Atatürk'ü anma töreni düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 84. yılında Lübnan'da anıldı.Türkiye'nin Beyrut Büyükelçiliğinde...

BEYRUT (AA) - Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 84. yılında Lübnan'da anıldı.

Türkiye'nin Beyrut Büyükelçiliğinde 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü vesilesiyle düzenlenen törene, Büyükelçi Ali Barış Ulusoy, başkentte görevli Türk kurumlarının temsilcileri, görevliler ve diğer davetliler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Büyükelçi Ulusoy, Atatürk'ün ebediyete intikal ederken arkasında çökmüş bir imparatorluğun küllerinden üstün özverilerle var edilmiş bir ülke ve gücüne, azmine, istikbaline ve kabiliyetine inanan bir millet bıraktığını söyledi.

Atatürk'ün, döneminin çok ötesindeki devlet anlayışıyla sadece Türk milletine değil, tüm dünyaya örnek bir lider olduğunu vurgulayan Ulusoy, "(Atatürk) Yaratıcı ve yenileyici misyonuyla milletimizin haklı gururunu tazelemiş, onun gür sesini dünyaya duyurmuştur." dedi.

Türkiye’nin diğer milletlere rehber olan varoluş mücadelesi sayesinde kurulan Cumhuriyetin muasır medeniyet çizgisini aşmayı hedeflediğini kaydeden Ulusoy, "Türkiye, dünya milletleri arasında elde ettiği saygıdeğer konumunu, Atatürk’ün eşsiz dehasıyla başlattığı çağdaşlaşma yönündeki dönüşüm sürecine borçludur. Bu dönüşüm sürecinde, gelenekler ve çağdaş değerler arasında uyum kuran dinamikler, zamanın akışıyla buluşmuştur. Türkiye’nin izlediği çağdaşlaşma modelinin etki alanının giderek genişlemesi, hepimize gurur vermektedir." diye konuştu.

"Tüm bölünmüşlükleri geride bırakma kararlılığımızı, birlik ve beraberlik içinde olma azim ve irademizi teyit ediyoruz." ifadelerini kullanan Büyükelçi Ulusoy, sözlerini şöyle tamamladı:

"Ülkemizin birlik ve beraberliğinin sağlanmasında, yurt dışında Devletimizi temsilen görevlendirilen bizlere ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza da elbette önemli görevler düşmektedir. Atatürk’ün temellerini attığı Türkiye’nin çağdaş, aydın, çalışkan, birlik ve beraberlik içindeki yüzünün bulunduğumuz her yerde yansıtılması ve yaşatılması, sorumluluklarımızın parçasıdır."

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.