Türkiye'nin Köln Başkonsolosluğunda "Aşure Sofrası" etkinliği düzenlendi

Türkiye'nin Köln Başkonsolosluğunda "Aşure Sofrası" etkinliği düzenlendi

Türkiye'nin Köln Başkonsolosluğunda, muharrem ayı vesilesiyle "Aşure Sofrası" etkinliği düzenlendi.İstiklal Marşı okunması ve Kur'an-ı...

KÖLN (AA) - Türkiye'nin Köln Başkonsolosluğunda, muharrem ayı vesilesiyle "Aşure Sofrası" etkinliği düzenlendi.

İstiklal Marşı okunması ve Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programa, Köln Başkonsolosu Turhan Kaya'nın yanı sıra Köln ve Çevresi Hacı Bektaş-ı Veli Cem Evi Dedesi Koray İlhan, teknik direktör Yılmaz Vural ile Türk dernek ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Başkonsolos Kaya, burada yaptığı konuşmada, Almanya Türk Toplumu olarak, farklılıkları muhafaza edip, birlik ve dayanışma içinde ahenk oluşturabilmenin önemine vurgu yaptı.

Kaya, "Farklılıklarımızı bir zenginlik olarak görebilmeliyiz. Hacı Bektaş-ı Veli'nin dediği gibi 'yolumuzu insanlık sevgisi' üzerine kurabilmeliyiz. Bu anlamlı günde, inancımız, mezhebimiz, görüşümüz ne olursa olsun, Hacı Bektaş-ı Veli'nin öğüdüne sahip çıkmalıyız. Özellikle de yabancı düşmanlığının, ırkçılığın ve göçmen karşıtlığının endişe verici bir seviyeye vardığı günümüzde birlik ve dayanışma içinde olmamız her zamankinden daha önemli hale gelmiştir." dedi.

Hacı Bektaş-ı Veli'nin ifade ettiği gibi "bir, iri ve diri" olmaya devam etmenin önemine işaret eden Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sayın Cumhurbaşkanımız da muharrem ayı vesilesiyle Hüseyin Gazi Cemevi'ne gerçekleştirdiği son ziyaretinde de bunu özellikle vurgulamıştır. Nitekim, birlik ve beraberliğimize zarar vermek isteyenlerin olduğunu maalesef görüyoruz. Düren'deki Alevi Kültür Merkezi'ne bu ayın başında yapılan menfur saldırıyla birileri birliğimizi bozmak istese de fesatlara asla yol vermeyeceğimizi siz değerli misafirlerimizin huzurunda belirtmek isterim. Almanya'nın önde gelen Türk sivil toplum kuruluşları da bu saldırıyı şiddetli bir şekilde kınamıştır."

Etkinlik, aşure ikramı ve Zahir Çağdan Aslan'ın bağlama dinletisi ile sona erdi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.