"Türkiye'nin üreten ve ihracat yapan genç girişimcilere ihtiyacı var."

"Türkiye'nin üreten ve ihracat yapan genç girişimcilere ihtiyacı var."

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), "TOBB Projektör" projesiyle liseli genç girişimcilerin çalışmalarını ödüllendirdi.

Birlikten yapılan açıklamaya göre, TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu tarafından girişimci gençlere destek olmayı amaçlayan ve bu yıl üçüncüsü düzenlenen "TOBB Projektör" projesi ödül töreni, Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) gerçekleştirildi.

Törene, İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ömer Avcı, TOBB İGGK İcra Kurulu Başkanı Hasan Bünül, İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) yöneticileri, TOBB Projektör Genel Koordinatörü Ekrem Yıldırım, iş insanları, STK temsilcileri ile liseli gençler, öğretmenleri ve aileleri katıldı.

İstanbul'da eğitim veren resmi ve özel tüm liselere ulaşılarak hazırlık süreci yürütülen projeye 1017 başvuru yapıldı, 45 kişiden oluşan değerlendirme kurulu tarafından finalist olan 60 proje belirlendi.

- "Türkiye'nin üreten ve ihracat yapan genç girişimcilere ihtiyacı var"

Açıklamada törendeki konuşmasına yer verilen Bünül, katılımcıları kutlayarak, projeye dahil olan liseli gençlerin girişimcilik süreçlerini destekleyeceklerini belirtti.

Bünül, TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu olarak İstanbul'un ve Türkiye'nin girişimcilik ekosistemini geliştirmek, şehri bu alanda en üst lige taşımak ve Türkiye'yi girişimcilik alanında cazibe merkezi haline getirmek için var güçleri ile çalıştıklarına, projeler geliştirdiklerine dikkati çekti.

Türkiye'nin üreten ve ihracat yapan genç girişimcilere ihtiyacı olduğunu aktaran Bünül, "Bize de bu süreçte bu toprakların yetiştirdiği pırıl pırıl gençlerin yanında olmak ve onları desteklemek düşüyor. Bu sorumluluk bilinciyle gençlerimizin yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Avcı da girişimcilik kültürünü öğrencilere kazandırarak, düşünen, araştıran, analiz eden ve üreten bir nesil oluşmasına katkıda bulunmayı amaçladıklarını kaydetti.

Avcı, "Başarı, sürekli öğrenmek, deneyim kazanmak, denemek, yılmamak ve çalışmak sonrasında geliyor. Gençler, siz doğru yoldasınız, kendinizi geliştirmeye devam edin, başarı sizlerle." açıklamasında bulundu.

- Kazanan projeler

1017 başvuru arasından birinci seçilen projenin sahibi, bitkileri yetişme dönemi boyunca izleyip değerlendiren ve ihtiyaç anında gerekli müdahaleyi gerçekleştirebilen bir insansız hava aracı olan "Airfarmbot Projesi" ile Zeytinburnu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi oldu.

İkincilik ödülünü ise "Nozon Projesi" kapsamında merkezine çevresel sürdürülebilirliği ve doğal tüketimi alan "Nozon" isimli krem geliştiren İbrahim Özaydın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi aldı.

Özel Oğuzkaan Koleji de "Üretimdeki İstihdamı Parmağınla Yönet" projesi kapsamında, yapay zeka destekli görüntü işleme teknolojisiyle donatılmış, el üzerindeki eklem bölgelerini tanımlayarak hareket eden yerli ve milli robotik kol geliştirerek, üçüncülük ödülünün sahibi oldu.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.