Tutuklu 41 generalin işi YAŞ!

Tutuklu 41 generalin işi YAŞ!

Gül, Erdoğan ve Koşaner'in Köşk'teki kritik zirvesinde işte bu konuşuldu!

Ergenekon ve Balyoz soruşturmaları kapsamında tutuklu bulunan 41 generalin YAŞ'daki akıbetlerinin ne olacağı sorusu, gündemdeki önemini koruyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bu yılki YAŞ'da yeni bir 'Hasan Iğsız krizi' yaşanmaması için Çankaya Köşkü'nde Başbakan Erdoğan ve Org. Koşaner ile 'üçlü zirve' gerçekleştirdi. Gül'ün, "Dava sanıklarının tayin ve terfi kararnameleri hazırlanmasın" direktifi verdiği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yaklaşık 15 gün sonra yaşanabilecek 'YAŞ krizine' başlamadan el koydu. Gül, her perşembe günü ayrı ayrı görüştüğü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner'i bu kez birlikte kabul etti. Gül, Erdoğan ve Koşaner ile zirvede buluşarak, Yüksek Askeri Şura Toplantısı'nda çıkabilecek muhtemel krizi önlemeye çalıştı.

Geçtiğimiz yıl 4 gün planlanan ancak kriz nedeniyle bir hafta süren YAŞ'ın bu seneki oturumunda yeni bir 'Hasan Iğsız krizinin' yaşanmaması için zirvedeki üç isim biraraya geldi. Köşk'te 2 saat süren toplantıda, YAŞ'ta yaşanabilecek olan tutuklu generallerin terfi durumları konusunun ele alındığı öğrenildi. Darbe planlarının içinde yeraldıkları iddiasıyla Hasdal Cezaevi'nde tutuklu bulunan 40'dan fazla generalin 14'ünün bu yılki YAŞ toplantısında terfi alma tarihi gelmiş durumda.

Geçen yılki şura toplantısında 1. Ordu Komutanı olan Orgeneral Hasan Iğsız'ın Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na getirilmesinin uygun olmadığı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile dönemin Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül tarafından ısrarla dile getirilmişti. Dönemin Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un atama yapılması ısrarı üzerine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül devreye girmiş ve krizin çözümü için girişimde bulunmuştu. Gül, bu kez sorunun kriz çıkmadan çözülmesi için erken davrandı ve Erdoğan ile Koşaner ile biraraya geldi. Cumhurbaşkanı Gül, YAŞ toplantısının daha önceden belirlendiği gibi 4 günlük süre içinde bitmesinin önemine vurgu yaptı. Gül, görüşmede yapılacak olan tayin, terfi kararnameleriyle ilgili sürecin istişareler yoluyla önceden taraflar arasında halledilmesi, sivil-asker yönetimi arasında kopukluk görüntüsünün verilmemesini istediği öğrenildi. Cumhurbaşkanı'nın Ergenekonve Balyoz soruşturmaları kapsamında yargılanan tutuklu ve şüphelilerin tayin ve terfi kararnamelerinin hazırlanmamasını talep ettiği de gelen bilgiler arasında. Gül'ün tutuklu olmasa da, iddianamede ismi geçen şüpheli komutanların tayin ve terfileri için kararnamenin hazırlanmasını doğru bulmadığını, YAŞ'ın başkanı Başbakan Erdoğan ile Orgeneral Koşaner'e ilettiği iddia edildi.

SANIKLARIN ATAMASI YAPILMAYACAK

Görüşmede, terfi dönemi gelen komutanların durumu ele alındı. Tutuklu olan komutanların terfi ve emeklilik işlemlerinin yapılmaması ve bir sonraki şuraya kadar beklenmesi ile ilgili madde masaya yatırıldı. Tutuklu komutanların terfi almaları önündeki engel, TSK Personel Kanunu'nda kesin olarak yeralırken, bu kişilerinemekliedilmeleri konusunda ise sivil kanadın bir beklentisi sözkonusu. Ancak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Koşaner'in bu seçeneğe sıcak bakmadığı belirtiliyor. Bu seneki YAŞ toplantısında Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu'nun yerine 1. Ordu Komutanı Hayri Kıvrıkoğlu ya da Jandarma Genel Komutanı Necdet Özel'in getirilmesi bekleniyor. Deniz Kuvvetleri'nde ise bu yıl Donanma Komutanı Oramiral Murat Bilgel'in Deniz Kuvvetleri Komutanı olarak atanacağı konuşuluyor.

Kritik yer: Hava Kuvvetleri

Köşk'teki zirvede bu yıl 100. kuruluş yıldönümünü kutlayan Hava Kuvvetleri Komutanlığı için yapılacak atamanın öne çıktığı ifade ediliyor. Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki tek orgeneral olan Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı'nın darbe girişimi nedeniyle tutuklu olması sonucu komutanlığa yapılacak olan atama, tam bir muamma halini aldı. Orgeneralliğe yükseltilmesi beklenen üç korgeneralden ikisinin de tutuklu olması 'hava'daki durumu iyice karışık hale getirdi. Korgeneral Korcan Polatsü ile Korgeneral Ziya Güler'in tutuklu olması nedeniyle en kıdemli korgeneral Mehmet Erten'in orgeneral yapılarak kuvvet komutanı olması konusu masaya yatırıldı. Ayrıca Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Hasan Aksay'ın görev süresinin bir yıl uzatılması da gündemde. Bunun nedeni ise, Erten'in önümüzdeki yıl yaş haddi nedeniyle emekliye ayrılacak olması. Aksay'ın görev süresi uzatıldıktan sonra seneye orgeneralliğe yükselecek olan Korgeneral Abidin Ünal'ın 2012'de kuvvet komutanı olması ve 4 yıl bu görevi sürdürmesi kuvvetli ihtimal olarak öne çıkıyor.

YENİ ŞAFAK

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.