Tutuklu vekillere tahliye yolunu açacak teklif

Tutuklu vekillere tahliye yolunu açacak teklif

AKP yeni anayasada milletvekilleriniin tutuklanmasını zorlaştıracak önemli bir değişik yapacak.

 

AK Parti, yeni anayasada milletvekili dokunulmazlığıyla ilgili önemli bir değişiklik yapmaya hazırlanıyor. Buna göre, milletvekilinin tutuklanması zorlaştırılacak. Dokunulmazlığın tek istisnası 'ağır cezayı gerektiren suçüstü hali' olacak. 'Din, vicdan ve inanç hürriyeti' önerisiyle kamudaki başörtüsü yasağının da kaldırılacağı düşünülüyor.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmalarını sürdürürken partiler yeni Anayasa için önemli yenilikler öneriyor. Bu kapsamda AK Parti'nin önerileri dikkat çekerken milletvekili dokunulmazlığını düzenleyen maddenin de yenilenmesi öngörülüyor.

Mevcut Anayasa'nın 83. maddesi yasama dokunulmazlığını düzenlerken, 'seçimden önce soruşturmasına başlanmış olmak kaydıyla' devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmaya yönelik suçlarda milletvekili dokunulmazlığı işlemiyor. Halen tutuklu olan milletvekilleri de bu hükme göre cezaevinde bulunuyor.

AKP'NİN MİLLETVEKİLİ DOKUNULMAZLIK ÖNERİSİ

Uzlaşma Komisyonu, henüz yasama dokunulmazlığı maddesine gelmezken, AK Parti bu konudaki görüşünü belirledi. Zaman'ın haberine göre, milletvekili dokunulmazlığının tek istisnası 'ağır cezayı gerektiren suçüstü hal' olacak. Bu durumda hiçbir milletvekiline ağır cezayı gerektiren bir suçu işlerken suçüstü yakalanmazsa dokunulamayacak. Anayasa'nın bu şekilde değişmesi halinde hâlâ cezaevinde tutuklu milletvekili varsa tahliye olacaklar.

Uzlaşma Komisyonu'nun AK Partili üyelerinden İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, tüm dünyada ve Türkiye'nin 1982 dışındaki anayasalarında yasama dokunulmazlığında sadece 'ağır cezalık suçüstü hal' olduğunu söyledi. Mevcut Anayasa'daki bu yanlışı düzeltmek istediklerini, ancak bu düzenlemeyi özel olarak mevcut tutuklu vekiller için yapmayacaklarını vurgulayan Şentop, "Ama madde bu şekilde Anayasa'ya girerse tutuklu milletvekilleri de yararlanır ve tahliye olurlar." dedi.

Komisyona sunulan madde önerileri içinde başörtüsü yasağını kaldırabilecek bir madde de bulunuyor. AK Parti'nin 'Din, vicdan ve inanç hürriyeti' başlıklı önerisinde, "Kimse dinî inanç, düşünce ve kanaatlerinden ve inancının gereklerini yerine getirmekten ya da getirmemekten dolayı kınanamaz, suçlanamaz ve farklı bir muameleye tâbi tutulamaz." ifadesi yer alıyor. Bu ifadenin kamuda başörtüsü yasağını kaldıracağı düşünülüyor. İktidar partisi, üniversitelerdeki başörtüsü sorununu ise "Devlet, eğitim ve öğretim alanındaki görevlerini yerine getirirken, eğitim ve öğretimin ana ve babanın dinî ve felsefî inançlarına göre yapılmasını isteme hakkına riayet eder." cümlesiyle çözmeyi planlıyor.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.