Uçak Kazasında İlginç Detay

Uçak Kazasında İlginç Detay

Brezilya Hava Kuvvetleri yetkilileri bulunan parçaları inceleyince, Atlas Okyanusu'ndaki enkazın Air France uçağına ait olmadığına hükmetti.

Brezilyalı yetkililer, Atlas Okyanusu'nda bulunan enkaz parçalarının kayıp Air France uçağına ait olmadığını açıkladı.

Brezilya Hava kuvvetleri yetkilisi Ramon Borges Cardoso, "uçağa ait hiçbir parçanın bulunmadığını" belirtti.

Denizden ahşap bir kanat çıkarıldığı, ancak Air France uçağında böyle bir ahşap parça bulunmadığı ifade edildi.

Brezilyalı yetkililer, daha önce yaptıkları açıklamalarda, bulunan enkaz parçalarının kayıp Air France uçağına ait olduğunu belirtmişti.

Uçakta bulunan yolcu ve mürettebatın yakınlarına, sağ bulunmaları umudunun bulunmadığı söylendi.

Air France İcra Kurulu Başkanı Pierre-Henri Gourgeon ve Genel Müdürü Jean-Cyril Spinetta, Paris Charles de Gaulle Havaalanı yakınlarındaki bir otelde kalan ve haber bekleyen yolcu yakınlarına, kayıp uçağın muhtemelen ya havadayken ya da denize düştüğünde infilak ettiğini açıkladı.

AF 447 sefer sayılı Air France uçağı, Rio de Janeiro-Paris seferi sırasında kaybolmuştu. Uçak 228 yolcu ve mürettebat taşıyordu. Uçakta çoğu Brezilyalı ve Fransız olmak üzere 32 milletten yolcu bulunuyordu. Yolcular arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Fatma Ceren Necipoğlu da vardı.

ANMA TÖRENLERİ YAPILIYOR

Rio de Janeiro'da uçaktaki yolcu ve mürettebatı anmak için düzenlenen törene yüzlerce kişi katıldı. Fransa ve Brezilya dışişleri bakanları da anma töreninde hazır bulundu.

Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, "Kaybolanları kalplerimizde ve hatıralarımızda saklıyoruz." dedi.

Paris'te de Çarşamba günü bir anma töreni düzenlenmişti.

ARAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Öte yandan arama-kurtarma çalışmaları sürüyor. Brezilya donanmasına ait gemiler, ülkenin kuzeydoğusunda yaklaşık 1100 kilometre açıklarındaki bölgeyi tarıyor. Bölgeye üç Brezilya gemisinin ve mini denizaltılar taşıyan bir Fransız gemisinin birkaç gün içinde varması bekleniyor.


Etiketler :